Mart Eslem v Casablance: Komorské ostrovy jsou ráj odpadků, vraků a mačet

22. listopad 2016

Mart Eslem se vrátil z měsíční cesty po Madagaskaru a Komorách. „Jako země k první návštěvě subsaharské Afriky bych je nedoporučil, na spoustu problémů tam odpověď zní: to je prostě Afrika.“

„Nechci vypichovat problémy destinací třetího světa, ale na hlavním ostrově Komor mě množství odpadků šokovalo. A nikde jsem neviděl takových autovraků. Zbytky auta ve vnitrozemí na treku uprostřed vzrostlého lesa, kamiony rozpadající se v tropické vlhkosti, rozbité auto odstavené přímo na kruhovém objezdu,“ usmívá se Mart Eslem. „Na Madagaskaru jsem zase viděl, jak autu za jízdy odpadla přetížená střecha,“ dodává. Kromě toho upozorňuje na to, že plážové idylky s bílým pískem se příliš nekonají – na plážích, černých kvůli sopečnému, lávovému původu ostrova, se pere, kálí i vyhazují odpadky.

Mačeta jako stálý lifestylový doplněk

A různorodé pocity měl z množství mačet, které jsou na Komorách každodenním používáním v běžném oběhu. „Všichni pořád chodí s mačetou. Platíte a obchodník nastaví ruku pro peníze a drží v ní mačetu. Mává vám s ní před očima a ptá se vás, jak se máte! Zvykli jsme si na to, nemá to nic společného s agresí. Ale byl jsem kdysi ve Rwandě, a tak je pro mě mačeta symbolem tamější genocidy.“

Na Madagaskaru mířil Mart Eslem za lemury (tzn. krále Jelimána), ale národní parky nebyly jeho hlavním cílem. „Chci vždy hlavně vidět, jak místní žijou. A neplánuju žádný přesný itinerář. Spíš jen seznam přání, co na místě vidět. Na jednom místním malgašském trhu jsme jedli a natáčeli si to. Byli jsme tam málem za hvězdy. Ale masu jsme se do poslední chvíle vyhýbali.“

Poslechněte si víc v záznamu vysílání Casablanky, které doprovázela malgašská a komorská hudba.

03748520.jpeg

Mart Eslem (vlastním jménem Martin Šlambor) je cestovatel a videodokumentarista, který už navštívil zhruba 90 zemí. Za svůj oblíbený kontinent označuje Jižní Ameriku, ale zavítal i na Antarktidu. Ze svých cest připravuje přednášky také formou „kabaretů“, ve kterých geografický směr i směr hovoru spoluurčuje publikum. „Na náhody nevěřím, ale už 2 roky jsem s kolegou Davidem plánoval Alžírsko. Nevyšlo to, ale místo toho se objevily výhodné letenky na Madagaskar a Komory,“ říká Mart.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.