Natálie a Michal Maděrovi: Vnější Hebridy aneb Jak se pádluje v rozbouřeném severním Atlantiku

11. srpen 2015

Seakajakáři Natálie a Michal Maděrovi absolvovali drsné osmitýdenní pádlování na Vnějších Hebridách daleko od skotských břehů. Byli vězni počasí, pádlovali v „oknech“ slušného počasí mezi bouřemi, potkávali víc lidi než buřňáky a poznávali nástrahy moře i drsnou krásu ostrovů.

Plán cesty vymyslel Michal. První nápad na tento výlet na Vnější Hebridy dostal prý už během velké cesty, během které oba v roce 2012 jako první Češi obepluli Británii. „V dálce se rýsovaly takové čtyři tečky ostrovů,“ komentuje moment inspirace Michal. „Tyto ostrovy nejsou ani tak moc veliké, jako jsou opředené mnoha tajemstvími. Ať už je to o hlídačích majáků, kteří náhle zmizeli od prostřeného stolu, či o záhadném stvoření, napůl člověk, napůl tuleň. Díky jejich poloze žádný není obydlený ani hojně navštěvovaný,“ dodává Natálie na blogu sixknots.net.

Dvojice vyplula ze skotského Glenuigu směr ostrov Eigg za zvyšujícího se větru a deště. „Hned ze začátku nám počasí ukázalo, zač toho bude loket,“ usmívá se Natálie. Počasí na začátku léta bylo navzdory nejstabilnější sezoně plné bouří. Teplota byla obvykle do 9 stupňů Celsia, doprovázená silným větrem, deštěm a několikametrovými vlnami (V nepravidelných 2–3metrových vlnách ještě dvojice zvládla pádlovat.) Navzdory počasí se Natálie a Michal Maděrovi zvládli vlastními silami dostat na vzdálené souostroví St. Kilda, zapsané na seznam kulturního i přírodního dědictví UNESCO.

Poslechněte si povídání o cestě v záznamu cestovatelského a outdoorového magazínu Radia Wave, podívejte se na fotky i na zápisky Michala a Natálie z cesty na jejich blogu.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.