Peníze nesmrdí a na greenu už vůbec ne. Jak si Saúdská Arábie koupila golf

16. červen 2023
Tribuna

Saúdská Arábie v posledních letech ve velkém investuje do sportovního světa. Do své fotbalové ligy už přetáhla Cristiana Ronalda či Karima Benzemu, v zemi se pořádá závod F1 nebo boxerské galavečery. V posledních dnech vzbudila velké emoce také překvapivá zpráva o akvizici světového golfu.

Golf se se změnami potýkal už v loňském roce, kdy vznikla saúdskými penězi financovaná LIV Tour. Pod vedením bývalé světové jedničky Grega Normana se profilovala jako hrozba pro zavedený okruh PGA Tour, který se také proti novému soupeři hlasitě vymezoval. Komisionář PGA Tour Jay Monahan dokonce LIV Tour přirovnal k tragédii 11. září.

To všechno je ale nyní jinak. V šokujícím prohlášení na konci minulého týdne obě organizace oznámily své spojení. Nově budou jak LIV Tour, tak PGA Tour fungovat jako společná organizace, jejímž předsedou bude guvernér saúdskoarabského veřejného investičního fondu Jásir ar-Rumajján.

Je to otočka o 180 stupňů, která zaskočila celý golfový sjezd. Možná úplně největší šok to může být pro golfisty jako Tiger Woods nebo Rory McIlroy, kteří se dosud bránili odchodu na okruh LIV Tour, který je lákal na pohádkové peníze. „Můžou a měli by se cítit zrazení,“ míní Martin Vait.

Jak celý projekt bude fungovat v budoucnosti, je zatím otázkou. Způsob, jakým PGA Tour i saúdskoarabští investoři věc utajovali, ale napovídá, že si kontroverznosti převzetí světového golfu jsou dobře vědomi. A reputaci golfu, který se roky brání označení „sport pro bohaté“, nejnovější dění také nenahrává.

Nejslavnější golfové turnaje najdeme v USA, financovat je ale nově budou v Saúdské Arábii. O nejnovější sportovní akvizici, kterou si tato země pořídila, se bavíme v novém díle magazínu Tribuna.

autoři: Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.