Sociální sítě jsou dobrý sluha. Naše osobnost se ale nemůže odvíjet od počtu lajků, říká kněz Marek Orko Vácha

9. říjen 2020
Rozhovor VR a MM

Římskokatolickému knězi Marku Orko Váchovi vyšla nedávno nová kniha Selfíčka. Pojmenoval ji tak poté, co si opakovaně všiml mladých slečen fotících se na telefon před kostelem sv. Jakuba v Brně. „V sociálních sítích vidím určitou patologii toho, jak je na nich každý zahleděný do sebe. Každý se snaží o to, aby byl obdivován. Každý se chce za každou cenu stát hitem internetu. Takovým lidem chybí schopnost být imunní jak vůči potlesku, tak vůči hvízdání,“ říká v rozhovoru.

Nejnovější kniha římskokatolického kněze, pedagoga a přírodovědce Marka Váchy obsahuje vybrané krátké intimní zápisky z autorova života. Hned několik kapitol naráží na současnou mladou generaci.

„Nikdy v dějinách této planety nebyla doba tak agresivní ve smyslu trávení času. Koníčků je spousta. Možností relaxace, odpočinku, vyžití. Počítačové hry, miliony seriálů, filmů. Už se ani nemusím obtěžovat jít ven s partou, protože to mám na dosah jen díky kliknutí myší. To je potřeba ustát. To minulé generace nemusely. Zároveň si ale myslím, že u dnešní mladé generace chybí trouchu tah na branku,“ říká na základě svých zkušeností se studenty středních a vysokých škol.

Marek Orko Vácha

Marek Orko Vácha

Přírodovědec, teolog, spisovatel, pedagog, farář lechovické farnosti na Moravě a kaplan římskokatolické akademické farnosti. Na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy je přednostou etiky a humanitních studií, je také předsedou akademického senátu. Napsal řadu knih, často vystupuje na seminářích nebo v médiích.

„Jednu věc vnímám jinak. Já jsem z komunistické generace. Život nás naučil jít proti zdi. Byl jsem jediný člověk ve třídě, který byl věřící. Všichni to o mně věděli. Učil jsem se říkat ne a věci si vyvzdorovat. Důležité věci jsme nikdy moc nekonzultovali s rodiči. Dnešní generace – zdá se mi – je daleko sociálně citlivější. Daleko citlivější na ochranu přírody, na ekologii. Daleko více se angažuje ve všech bohulibých projektech (pomoc bezdomovcům, alkoholikům). Jdou do toho po hlavě. Na druhou stranu, když se věci začnou nedařit z více stran, tak mám pocit, že se hroutí,“ říká v rozhovoru.

Jak podle Marka Váchy přestat plánovat a začít žít přítomností? Jaký má vztah k moderním technologiím? Proč se v Praze cítí trochu jako v exilu? Jak podle jeho názoru může pandemie koronaviru ovlivnit studenty středních a vysokých škol? Co si lze z krize odnést? Proč je podle něj svatba nejdůležitější rozhodnutí v životě člověka? Dozvíte se v Rozhovoru Martina Minhy.

autor: Martin Minha
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.