Biskup Malý: Česká společnost není lakomá. Když něco dám, vrátí se mi to

5. leden 2024

V dnešním díle pořadu Jak to vidí… se společně s hostem Václavem Malým, světícím biskupem pražským, zamyslíme nad tím, jak nastartovat cestu k dobru a jaké je poselství tradiční Tříkrálovské sbírky. Shrneme také, jaký měl rok papež František, co ho čeká v následujících měsících a čemu v současné době čelí katoličtí duchovní v Nikaragui.

Pietní průvod včera vytvořil lidský řetěz kolem hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a symbolicky ji objal. Oběti tragédie, ke které došlo před dvěma týdny, připomněl i oheň, který zapálily rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a děkanka Filozofické fakulty Eva Lehečková. „Oheň světí, je světlem, ale zároveň také spaluje,“ říká biskup Václav Malý. „To je nádherná symbolika, spálit jakoukoliv pomstu nebo pokušení odplatit zlo zlem. Ten symbol může oslovit každého z nás, netýká se to jenom vysokoškolské mládeže.“

Čtěte také

Jak se může společnost vyrovnat s tragédií takového rozsahu? „Především je nutné pěstovat více osobní kontakty. Znovu si uvědomit, jak komunikuji s druhými, jak se o druhé zajímám a jestli se nesoustředím jenom na sebe sama.“ Malý dál vyjmenovává, co všechno si člověk musí sám uvědomit. „Nejsem v životě samotář, ale žiji s druhými, snažím se s nimi prohlubovat vztah, kdy je vnímám jako protějšek, nikoliv jako konkurenci.“

„Linie mezi dobrem a zlem je často tenká a odpuštění neznamená zapomenout,“ potvrzuje biskup Malý slova Josefa Drábka, děkana římskokatolické farnosti v Prešově. „V každém z nás je určité pokušení někdy být příliš sobecký, nezajímat se o druhé. Musíme se především ptát sami sebe, jestli se o dobro snažíme. Zda se snažíme rozvíjet svoji osobnost ku prospěchu nejen svému, ale i ku prospěchu druhých.“

Snahu být dobrým člověkem a podporovat dobro označuje biskup jako každodenní výzvu. „Když se člověku nezadaří, tak to není konec. Nikdo z nás není dokonalý, ale je důležité být v tomto úsilí vytrvalý.“

Česká společnost není lakomá

Čtěte také

V těchto dnech také vrcholí tradiční Tříkrálovská sbírka, která se u nás tradičně koná od 90. let minulého století. „Žasnu nad tím rozsahem,“ přiznává Václav Malý. „Podařilo se zapojit stovky lidí, je to takový solidární řetěz. Je třeba říct, že česká společnost není lakomá.“

„Peníze jsou velmi dobře využity například v péči o seniory, podporu a fungování hospiců, pro uprchlíky, pro hendikepované lidi, pro zanedbané děti, pro osamocené matky, pro sociálně slabé. Takže je to takový řetěz, člověk si uvědomí, ano, když něco dám, ono se mi to vrátí.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.