Jeden z posledních němých filmů se natáčel v Budějovicích, tisk ho popisoval jako silně erotický

29. březen 2024

Éra němých filmů končila někdy v polovině trvání první Československé republiky. Jeden z úplně posledních neozvučených filmů Osud tří srdcí se natáčel na jihu Čech, v Českých Budějovicích a blízkém okolí.

Šlo o soukromý filmařský počin z let 1928 a 1929, který financoval tehdejší továrník a majitel slévárny Julius Škrlandt. Nakonec, on sám si ve snímku zahrál s profesionálními, ale především amatérskými herci.

Hlavním, místy až nejasným dějem je milostná zápletka zasazená do rozdílných sociálních vrstev. Na filmu je však cenná především jeho dokumentární hodnota. Krajina kolem Dobřejovic, Vrbenské rybníky, železniční trať na Hlubokou i českobudějovické reálie – ulice, plovárna, nádraží i obchody dnes vyvolávají snahu o srovnávání s nynějším stavem.

Osud tří srdcí byl tehdejší společností přijat rozporuplně. Zatímco herečky Kamila Gruberová a Vlasta Marčanová sklízely pochvaly, tisk psal o silně erotickém filmu. Některé pohoršující scény musely být dokonce cenzurovány.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.