Když na hradě bydlíte, tak jste vlastně 24 hodin denně v práci, míní kastelán Karlštejna Kunst

4. červenec 2022

Lukáš Kunst je kastelánem jedné z nejnavštěvovanějších památek v zemi. Umí si představit, že by za pár let dělal úplně jinou práci? Bydlí na hradě? Jak na Karlštejně zvládli období během pandemie? A proč mají v pondělí hrady a zámky zavřeno? V Hovorech se ptá Naděžda Hávová.

Kunst se před několika lety na Karlštejn dostal náhodou. „Byl jsem v té době na hradě Buchlov na Jižní Moravě. Tam jsme se bavili s kolegy a oni mi říkali: ‚Ty už těch hradů a zámků máš jako průvodce za sebou hodně. Tak kam dál? Já jsem říkal: ‚Dál nevím. Teď už snad jenom Karlštejn. Já tam zavolám a oni mě určitě vezmou, protože tam na mě čekají. A ono se to pak opravdu realizovalo a od roku 1998 už tam jsem.“

Není pravda, že Karlštejn je v obležení turistů cizinců.
Lukáš Kunst

Jako kastelán tam nyní působí tři roky. Dva z nich byly ale ve znamení koronavirové pandemie. „Měli jsme možnost věnovat se víc hradu, a to se ukázalo jako velmi pozitivní i v jeho poznání. Dodělali jsme věci, na které jsme pořád říkali: ‚Tak letos v zimě až bude mírnější provoz, už opravdu musíme. A pak to byly moc hezké chvíle, kdy jsme se i stmelili v rámci týmu. Najednou spolu dělali například uklízečky s průvodci, kteří se normálně během provozu vůbec nestýkají, nekooperují.“

Čtěte také

Na hradě Kunst i bydlí. Přiznává ale, že je to pro něj trochu náročné. „Je to krásné místo a spousta lidí by si to ráda užila. Když tam ale bydlíte a pracujete, tak jste vlastně 24 hodin denně v práci. Když leháte večer do postele, tak do ní leháte v práci. Pak usínáte a budíte se ráno zase v práci. Ale to k tomu prostě patří.“

Letošní návštěvnická sezóna se podle něj zatím vyvíjí velmi dobře. V porovnání s rokem 2019 mají na Karlštejně relativně podobná čísla.

Karlštejn má mezi tuzemskými památkami výsadní postavení. Je v blízkosti Prahy a míří tak na něj i velké množství zahraničních návštěvníků. „U nás to bylo zhruba 70 procent tuzemských českých turistů a 30 procent cizinců. Takže není pravda, že Karlštejn je v obležení turistů cizinců. Karlštejn je naštěstí v obležení Čechů.“

Kde se musí na hradě topit? Jak se na něm dají v této době ušetřit náklady? Obešly by se hrady bez průvodců? A jaký je o tuhle profesi dnes zájem? Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové.

autoři: Naděžda Hávová , knem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.