Komedie dell’arte je pudový živel. Miluju sluhy a starce, říká divadelnice Kateřina Bohadlová

12. leden 2024

Svět baroka objevila absolventka germanistiky a italianistiky počátkem milénia, kdy společně s partou lidí z náchodského gymnázia kývla na to, že na Kuksu zinscenují hru Amor Tyran neznámého autora. Nadšení ze spontánní divadelní kreace a silný pocit svobody je vedl k založení souboru Geisslers Hofcomoedianten, který už dvacet let přetavuje nejrůznější barokní náměty, texty i scénické formy do současné divadelní podoby.

Jak se Geissleři profesionalizovali? Jak silný vliv má na jejich poetiku italská komedie dell’arte? Proč má ona sama nejradši postavy sluhů a starců? A co přinesl několikaletý pobyt v americkém Portlandu? Ve Vizitce se ptala Markéta Kaňková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.