Labyrint odlesků. O životě a díle Octavia Paze, mexického držitele Nobelovy ceny za literaturu

Nad knihou esejů Indické odlesky z pera jednoho z nejvýznamnějších španělskojazyčných autorů 20. století hovoří Petr Šmíd s překladatelkou Annou Tkáčovou.

Jako většina hispanoamerických autorů pěstoval i Octavio Paz žánr eseje. Proslavil se zejména souborem Labyrint samoty (1950), který byl novátorskou antropologickou studií o mexické identitě.

Paz měl blízký vztah k východním kulturám a hluboké znalosti tamní filosofie i literatury. V Indii působil v letech 1962−1968 jako mexický velvyslanec. Indická literatura ovlivnila i jeho básnickou tvorbu a zkušenosti z této země zúročil v jednom ze svých posledních děl. Tím jsou Indické odlesky. Soubor se v roce 2023 dočkal i českého vydání, kterého se ujala překladatelka Anna Tkáčová a nakladatelství Dauphin.

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.