Outsideři jsou in II. Druhá série o osudech a hudbě zneuznaných géniů, hudebních naivistů a omylem proslavených děl

11. červen 2020

Zdánlivě radikální hudba ve skutečnosti vyjevuje mnohé o povaze lidí i hudební scény. Připravil Pavel Klusák. Premiéru poslouchejte on-line.

Po dobrém ohlasu série nazvané Outsideři jsou in, věnované příběhům osobností ze zdánlivých okrajů a z hudebního art brut, přicházejí Odposlechy s druhou sérií. Představí v ní hudbu a osud těch, kteří jakoby nepatřili do své doby a u nichž se část publika neubránila posměchu, aby čas docenil jedinečnou podobu jejich hudby.

Čtěte také

Mezi osobnostmi v druhé sérii je americký přelud s ukulele a láskou pro dávné písně Tiny Tim, nevidomý pouliční fenomén skvělé hudby a xenofobních názorů Moondog a oběť psychedelické éry Alexander Skip Spence.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

  • Outsideři jsou in

    Čtyři vydání Odposlechů jsou zasvěcena hudebnímu art brut: muzice outsiderů a osobností, které přes svůj nejednoduchý osud promluvily a staly se součástí scény.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.