Při psaní se systematicky flákám, přiznává spisovatelka Halina Pawlowská

23. březen 2018

„Vždy jsem si zvala jen hosty, kteří jsou mi sympatičtí. Za devět let nebyl v Banánových rybičkách jediný politik,“ směje se v rozhovoru s Lucií Výbornou moderátorka a dnes především spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská.

Dnešní svět je příliš vážný. Alespoň pokud k tomu má Halina Pawlowská co říct. „Všichni mají, v touze být úspěšní, pocit, že do úspěchu humor nepatří,“ uvažuje. „Teprve když ukážeme, v čem všem jsme dobří, teprve potom si dovolíme humor. Lidé už se za vtipy i omlouvají.“

Sama Halina Pawlowská na humor rozhodně nerezignovala. A se svou One woman show dnes vystupuje po celé zemi, ta aktuání se jmenuje Manuál zralé ženy. „Každá žena je zralá od 12 let,“ vysvětluje. „Slovo dozrání jsem plně pochopila těsně před šedesátkou, když mi zemřeli oba rodiče,“ dodává už vážně. „Dodnes s mámou mluvím.“

O svých rodičích vyprávěla už ve filmu Díky za každé nové ráno. Dodnes vzpomíná na to, jak se po premiéře její otec rozhodl každému divákovi v kině Blaník říct, že film rozhodně „není o něm“. „Maminku to po nějaké době přestalo bavit a řekla: ‚Samozřejmě to není o tobě. Ty jsi mnohem horší.‘“

Autorka desítek knih

Halině Pawlowské nedávno vyšla třicátá kniha. Když k tomu připočítá i všechny povídky, fejetony a scénáře, má za sebou Halina Pawlowská už desetitisíce popsaných stran. „Systematicky se flákám,“ popisuje svůj přístup k tvůrčí práci spisovatelka.

„Vždy musím mít smlouvu. Bez smlouvy jinak hlavně přemýšlím a můj proces přemýšlení je docela drahý,“ dodává. „Nejlíp se mi totiž přemýšlí, když někdo masíruje nebo ležím na pláži u moře,“ usmívá se.

Zatím poslední film, který vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, je snímek Zoufalé ženy dělají zoufalé věci v režii Filipa Renče.

autoři: lvb , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.