Situace v Česku není příznivá. Sucho je větší než v roce 2015, říká hydrolog

27. srpen 2018

Málo vody v řekách, vyschlé potoky a vyprahlá půda. K tomu zákazy napouštění bazénů nebo zalévání. Tak to v současnosti vypadá na území České republiky.  Čím to je?

„Jsou tady dvě části problému. Když mluvíme o suchu, myslíme přirozený stav vody. Tedy to, co vidíme v přírodě: vyschlá půda, toky a neprší. To je sucho. A pak je tu otázka ještě nedostatku vody a tam do hry přichází, jakým způsobem společnost vodu využívá a potřebuje,“ říká Jan Daňhelka, ředitel pro hygrologii z Českého hydrometeorologického ústavu.

Z pohledu přirozeného sucha a nedostatku vody na tom jsme podle jeho slov velmi špatně. Můžeme srovnávat s rokem 2015, jenže tehdy v polovině srpna mohutně zapršelo. Situace je tedy letos nepříznivá. „Co se týče nedostatku vody, tak je situace různá. V menších obcích byly dopady zřetelné. Naopak velké vodohospodářské soustavy jako Brno nebo Praha, tak tam voda z kohoutku pořád teče i proto, že soustava byla naddimenzovaná, abychom sucho zvládali.“  

Jan Daňhelka a Jiří Holoubek
autoři: Jiří Holoubek , jra
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.