Vědci zkoumají možnosti, jak těžit vzácné prvky z odpadních materiálů po těžbě uranu

Liberecká univerzita společně se státním podnikem Diamo pracuje na nové metodě, jak získávat strategické suroviny z odpadních vod. Sanace území po těžbě uranu na Českolipsku ještě neskončila.

Čtěte také

Vědci z Technické univerzity v Liberci řeší, jak využít odpad po těžbě uranu a získat z něj důležité suroviny. Na projektu využití odpadu, který zůstal po těžbě uranu, pracuje univerzitní Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace společně se státním podnikem Diamo.

Výzkum těžby strategických prvků, jako jsou třeba zlato nebo lithium, je teprve na začátku. Odborníci zatím hledají vzorky, na kterých postupně metody testují.

Projekt koordinuje liberecká univerzita a zapojené jsou do něj také univerzity ze Španělska a Velké Británie.

S vědci natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.