Deprese, závislosti, chuť na sladké. Vyřeší naše problémy magnetická stimulace mozku?

21. duben 2023

Lidé, kteří mají potíže s přejídáním a se závislostí na jídle, se v budoucnu už nebudou muset spoléhat jen na svou pevnou vůli, případně léky na omezení chutě k jídlu. Jednou z variant léčby by mohla být i tzv. repetitivní transkraniální magnetická stimulace.

„Máme přístroj, ke kterému je připevněná magnetická cívka, která se přikládá nad hlavu pacienta, respektive nad oblast mozku, kterou chceme ovlivnit. Nejčastěji se používá stimulace prefrontálního kortexu,“ vysvětluje psychiatrička Monika Klírová z Národního ústavu duševního zdraví, kde tuto metodu v současné době testují pro využití u lidí, kterým se nedaří odolávat chuti na sladké.

Monika Klírová

Nelze se na ni ale stoprocentně spolehnout. Za přejídáním může být podle Klírové vliv prožitého traumatu, stres i špatné stravovací návyky a bez souběžné práce s těmito tématy se jen magnetickou stimulací zřejmě nevyřeší.

Magnetická stimulace se už v dnešní době používá pro léčbu některých duševních poruch, dobré výsledky jsou zaznamenány například v léčbě deprese. Čeho všeho lze dosáhnout stimulací mozku? Jaké je dostupnost této metody? A jak velké je riziko, že nám neinvazivní, avšak hluboko v mozku působící zákrok změní osobnost? Poslechněte si Diagnózu F o možnostech repetitivní transkraniální magnetické stimulace.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.