Tajný agent Santa Claus a licencované koledy. Jak vidí Vánoce spisovatelé Neil Gaiman nebo Ursula K. Le Guinová?

23. prosinec 2020

Planeta, kde každý den je Štědrý večer. Roznášení dárků jako boží prokletí. Svátky, kterých se zmocnily korporace. Takhle vidí Vánoce autoři sci-fi povídek, mezi které patří i klasikové jako Arthur C. Clarke, Harlan Ellison nebo China Miéville.

Sci-fi literatura se vánočním svátkům samozřejmě nemohla vyhnout. Kromě antologie Vánoční hvězdy, která v 90. letech vyšla česky, se můžeme začíst i do řady dalších povídek, z nichž některé vytvořily i stálice tohoto žánru. Antonín Tesař v Ektoplasmě vybírá některé z nich.

Najdeme tu miniaturu Neila Gaimana o tom, že rozdávat dětem na Vánoce dárky může být boží prokletí, text Arthura C. Clarka o krizi víry v dalekém vesmíru i hříčku Chiny Miévilla o tom, co by se stalo, kdyby Vánoce padly do rukou korporátu.

Více o Vánocích rudých, Štědrých večerech na cizích planetách a Santa Clausovi bojujícím s mimozemšťany si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.