Vizuální zlo ze školky. Jak s ním bojoval architekt Aleš Kubalík? Jeho školka je bílá a dřevěná
Krtek na fasádě, panáčci na skříňkách a spousta barev. Tak vypadají školky v Česku. Architekti ze studia Sporadical ale chtěli budovu, která edukuje děti i učitelky.
„Od začátku jsme měli jasno, že chceme postavit hodně čistý dům, jednoduché stavění z cihel, velká okna v dřevěných rámech s nízkými parapety, které mohou sloužit na sezení nebo hraní,“ říká Aleš Kubalík, autor mateřské školy Podhrad v Humpolci ze studia Sporadical.
Její hlavní ozdobou jsou vzrostlé stromy, je totiž zasazená do parku. „Její půdorys je výsledkem toho že jsme se vyhýbali kořenovým systémům,“ vysvětlují architekti.
Aleš Kubalík, Josef Kocián a Veronika Sávová založili společně studio před dvaceti lety. Došlo tedy i na bilancování. Jejich první návrh byla soutěž na Velké muzeum v Egyptě, první realizovaný projekt pak památník obětem komunismu – zrcadllový objekt v Liberci. A asi nejslavnější stavba, kterou se můžou pochlubit, je sportovní hala v Dolních Břežanech.
O tom všem jsme mluvili – i o tom, jak se ze zarostlého průmyslového areálu v Písku stane kemp pro vodáky. Poslechněte si Bourání.
Související
-
„Hlavně ať to není infantilní,“ říká architekt Ondřej Tuček o tom, jak má vypadat škola
Začal školní rok a děti jsou zpátky ve školách – ale jakých? Jak se pozná dobrá školní budova? „Měl by to být otevřený, svobodný prostor, volně tekoucí, “ říká Tuček.
-
Proti Santům a zábradlím. Veronika Rut Fullerová čistí města od vizuálního nepořádku
Jsou vánoční trhy v Brně kultivované? A proč má brněnský drak svítící svetr? S grafičkou Veronikou Rut Fullerovou o vizuálním smogu – nejen o Vánocích.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka