Poslechněte si osobní vzpomínky novináře Pohanky na rok 2004, kdy ho v Iráku unesli ozbrojenci

13. duben 2024

Je to 20 let, co byli v Iráku uneseni tři novináři – Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech se podařilo vyjednat jejich propuštění. Jednu z nejdramatičtějších údálostí novodobé rozhlasové historie připomene pořad Zaostřeno a jeden z aktérů tehdejších událostí Vít Pohanka. (repríza)

Český rozhlas má i podle zákona síť vlastních zahraničních zpravodajů. Nebylo to tak ve stoleté historii rozhlasu vždy, ale až někdy od 60. let.

Čtěte také

Doba normalizace nás vrátila, nicméně po roce 1989 bylo nač navazovat. Vít Pohanka vzpomíná na rok 2004 a misi v Iráku, kdy ho spolu s Michalem Kubalem a Petrem Klímou z České televize unesli neznámí ozbrojenci.

Stalo se to nedaleko irácké Fallúdži. Krizový štáb, který usiloval o propuštění novinářů, vedl tehdejší náměstek ministra zahraničí Petr Kolář, současný poradce prezidenta Petra Pavla. Ani s odstupem bezmála 20 let nemůže s určitostí říct, kdo nebo co rozhodlo o propuštění novinářů a bezpečném návratu domů. 

Poslechněte si osobní zpověď novináře Víta Pohanky, autora pořadu Zaostřeno.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.