Whatsappová audiohra, sběr receptů, nebo důraz na proces. Objevte s námi podoby umělecké spolupráce

7. květen 2020

Spolupráce v uměleckém světě se dá rámovat dvěma základními tendencemi, díky kterým vzniká kolaborativní umění mezi samotnými umělci a participativní umění, které vzniká zapojením tzv. obyčejných lidí. Poslechněte si 4 reportáže, které přináší zprávu o aktuálních projektech, ve kterých je princip spolupráce výrazným rysem.

Výtvarnice Eva Pejchalová

„Přínos participace vidím v tom, že můžu pozvat lidi, aby se podíleli na mých projektech. Jsou to lidi, kteří běžně netvoří v uměleckém prostoru. A vnímám, že tak vzniká kvalitní dialog, dochází k intenzivní a efektivní práci.“

Darina Alster z kolektivu Mothers Artlovers

„Decenralizace je pro mě důležitá - jde o horizontální systém. Nikdo není vedoucí. Věci vznikají kolektivně. Proces je stejně důležitý jako výsledek. Je to společenský model. “

Mothers Artlovers

Theresa Welge z Prunk und Plaste o projektu IsolationsTheatre

„Jako interdisciplinární kolektiv jsme vznikli, abychom se v rámci platformy podporovali, společně tvořili v menších produkčních týmech. Teď jsme odkázaní na virtuální média. V projektu IslotaionTheatre hrajeme takový virtuální ping-pong.“

Roman Černík z Moving Station o plzeňském projektu Žijem!, který spojuje 4 plzeňské kulturní organizace

 „Každý měl pocit, že musíme něco zkusit a takovým svorníkem, který to začal propojpovat, bylo Studio zamlklých mužů. Je to jako když stavíš klenbu. Když je tam svorník, tak je to hotový"

 

Prvního května se platforma Bandcamp vzdala podílu z prodeje hudby ve prospěch umělců a mnoho hudebníků se proto touto cestou rozhodlo vydat dosud nevydanou tvorbu. Hudební dramaturgyně Anna Ribanská vybírala hudbu do pořadu právě z těchto prvomájových novinek. Zazněly např. skladby od britské producentky, pianistky a zpěvačky s českými kořeny, Emiky, švédské varhanistky Kali Malone nebo od berlínské formace Amnesia Scanner. Pořad připravila a moderovala Jitka Kostelníková.

Spustit audio

Související