O pořadu Echo Pavla Klusáka

S restartem na týdenní periodicitu se Echo Pavla Klusáka promění v program pevnější a pestřejší struktury: už proto, že se 60 minutami týdně pro experimentální hudbu se stává jednou z centrálních platforem pro tuto scénu v ČR. Hodlá toho náležitě využít.

„Poslouchat hudbu je experiment!“ „Chci slyšet, co jsem ještě neslyšel!“ Tahle hesla by měla vystihnout, že Echo se soustředí jak na hudbu, tak na nezvyklé způsoby naslouchání, ke kterým nás novátorská hudba vede. Hledá příběhy a kontexty na nejrůznějších scénách, protože tak to s progresívní hudbou prostě chodí: participuje na ní elektronika, avantgardní pop, sound art, improvizátoři a nedefinovatelní experimentátoři, konceptuální umělci, ale také klasicky vzdělaní skladatelé a výrazní hiphopeři.

Echo PK bude – stejně jako dosud – přinášet zprávy a komentáře kolem výrazných nových nahrávek, především ze světa. Přidá však více informací o dění v avantgardách českých a slovenských. Chce si více všímat evropských festivalů, zásadních světových knižních titulů a pravidelně shrnovat nové zprávy do jakéhosi avant-zpravodajství.

„V téhle hudbě lze najít velké příběhy a silně inspirativní myšlenky, které jsou mnohdy signálem čehosi z budoucnosti,“ říká Pavel Klusák. „Právě proto je pro mě už léta výzvou komentovat současnou scénu tak, aby porozuměl náš běžný současník se zájmem o kulturu.“ Přechod na týdeník vítá Klusák i proto, že věří jedné věci: že čím více experimentální hudby odvysílá, tím lepší bude mít karmu.

Historie pořadu:
Pořad byl vysílaný od listopadu roku 2006. Původně jako čtrnáctideník, který moderoval Pavel Klusák. Na začátku roku 2009 se začal vysílat každé úterý. Pavel Klusák se střídal s Alešem Stuchlým. Toho na podzim roku 2011 vystřídal Petr Ferenc. V lednu 2014 se Scanner přejmenoval na Echo Petra Ference / Pavla Klusáka. Od dubna 2016 ho moderoval opět pouze Pavel Klusák. Pořad odvysílal svůj poslední díl v březnu 2019.

Všechny díly pořadu najdete zde.

Další pořady

 • Krása

  Krása je prvním autorským audio dokumentem novinářky a moderátorky Lindy Bartošové. Série přináší zpovědi žen, které se vymezují vůči konvenčním stereotypům krásy.

 • Sádlo

  Sádlo je autorská podcastová série Ridiny Ahmedové o společenském tlaku na ženský vzhled a o tom, jak pestré a spletité jsou cesty k přijetí vlastního těla. 

 • DokuVlna

  Radio Wave ve vysílání poprvé představuje formát autorských rozhlasových dokumentů. Čeští tvůrci se v cyklu DokuVlna věnují situacím a problémům blízkým mladému publiku.

 • Moje terapie

  Moje terapie je podcastový seriál, v němž si štafetu předávají vypravěčské dvojice tvořené terapeuty a jejich klienty.