Pop, punk i metal

Radio Wave je slyšet 24 hodin, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Každý den od osmi do šesti si můžete naladit proudové vysílání On Air s hudbou, recenzemi, reportážemi, anketami a soutěžemi, komentované našimi moderátory. Náš playlist odráží nejnovější trendy v popu, ale i v okrajových žánrech a narušuje překonané dělení hudby na mainstreamovou a alternativní. Zajímají nás novinky z hip hopu, R&B a urban hudby i elektronického popu, nezapomínáme ale ani na indie rock nebo punk. Podporujeme českou i slovenskou hudební scénu – sami aktivně vyhledáváme začínající projekty a zařazujeme je na mapu vedle osvědčených jmen ze světa. Hitovější proudové vysílání doplňují večerní hudební pořady věnované experimentální hudbě, funku, hardcoru, dubu nebo temnějším hudebním proudům, jako je black metal. Autoři večerních pořadů se pohybují na hudební scéně dlouhé roky a čerpají tak z její podrobné znalosti i svého zápalu pro hudbu.

Programové schéma Radia Wave 2018

Klíčovou součástí hudební prezentace Radia Wave jsou kromě skladeb v denním proudu a večerních pořadů i zvukové a textové recenze, profily kapel a producentů, kontextové texty o současné hudbě i flashbacky do minulosti. Hudební dramaturgii Radia Wave dávají do společenského kontextu a zasazují do hudební historie i současnosti.

 Koncerty naživo i ze záznamu

V pořadu Stage vysílá Radio Wave každý týden záznamy z velkých zahraničních festivalů i evropských klubových scén. Pod značkou Radio Wave Live Session pořádáme několikrát ročně koncerty českých kapel v klubech po celé zemi. Živé koncerty z našeho studia umístěného na uliční úrovni pražské Vinohradské ulice vysíláme několikrát měsíčně. Každou sezónu navíc přichází se svým programem unikátní Radio Wave Stimul Festival, v českých premiérách představující projekty a kapely, které právě mění hudební svět. V posledních letech jsme přivezli třeba Omara Souleymana, Death Grips nebo Hudsona Mohawka. Mladé české hudební talenty podporujeme skrze platformu Startér a exportní soutěž Czeching.

Publicistické pořady, nahrávky a texty na webu Radia Wave reflektují kulturu, společenské dění a životní styl mladých lidí. Zaměřujeme se na technologie, módu, architekturu, cestování, veřejný prostor, integraci menšin, gender tematiku, mateřství i otcovství, single život, spiritualitu i duchovno. Pokud nestihnete vysílání, můžete si více než 20 pořadů, magazínů a rubrik poslechnout i prostřednictvím podcastů. Vše umísťujeme po odvysílání na web ke stažení nebo streamu. Kromě vysílání vytváříme texty pro web, videa, obsah pro sociální sítě, včetně živých video streamů na Facebooku.

Kromě pravidelných pořadů každoročně produkujeme i speciální projekty a tematické bloky. Ve spolupráci s kreativním hubem Českého rozhlasu jsme uvedli unikátní podcastovou sérii Zhasni, která se věnovala nejrůznějším podobám sexu a intimity v současné mladé generaci. V cyklu rozhovorů Otevřené hlavy přinášíme rozhovory s významnými světovými intelektuály a spolu se slovenským Radiem FM dvakrát do roka vysíláme společný projekt Audioport.

Od roku 2016 vysíláme cyklus rozhlasových her Radio Ivo, které jsou natáčeny jako živá improvizovaná představení s publikem ve studiu Českého rozhlasu. Nabídku formátů pro náročné posluchače rozšiřuje cyklus audiodokumentů DokuVlna, a nejen neslyšící ocení projekt Znakové písně, ve kterém jsme ve videoklipech umělecky přetlumočili písně známých českých skupin do znakového jazyka.

Zásadní otázky současné společnosti také pokrýváme v tematických dnech a týdnech. V roce 2017 jsme se v nich věnovali tématu sucha a klimatických změn, stárnutí společnosti, kulturnímu odkazu dekády „nultých let“ nebo současnému televiznímu seriálu.

Z historie stanice

První projekt rádia pro mladé v Českém rozhlase vznikl už v devadesátých letech. V roce 2000 se na ČRo 6 začal vysílat pořad určený mladé generaci, nazvaný Radium, který fungoval i jako webová stránka. Kolem tohoto projektu se tehdy zformovala skupina lidí, jež později položila základy Radia Wave. Stanice pro mladé, tehdy pod názvem ČRo 4 – Radio Wave, začala vysílat 13. ledna 2006 a v Praze a středních Čechách ji bylo možné naladit na frekvenci 100,7. Po vleklých legislativních sporech bylo vysílání Radia Wave na analogových frekvencích 31. srpna 2008 ukončeno.

Rychlý vývoj nových médií nastartoval další etapu. Rok 2012 přinesl programové schéma šité na míru internetovému a digitálnímu vysílání, novou zvukovou i vizuální prezentaci a vlnění jako základ nové kampaně. Zvlněné texty, fotky a slogan „Děláme vlny“ vešly ve všeobecnou známost. V letech 2015 – 2017 se Radio Wave také alespoň částečně vrátilo na analogové frekvence formou každodenního hodinového večerního bloku v programu ČRo Vltava.

V roce 2016 dostalo Radio Wave dárek k desátým narozeninám, prosklené vysílací studio na rohu Balbínovy a Vinohradské ulice v Praze. Vysílání můžete sledovat z webkamery s vysokým rozlišením anebo nám můžete přímo do studia zamávat, až budete mít cestu kolem. Ke slavnostnímu otevření studia uspořádala stanice v dubnu 2016 velkou Opening Street Party v Balbínově ulici, kterou zcela zaplnilo více než dva tisíce návštěvníků večerních koncertů.

Radio Wave: Jak nás naladíte

Jak nás naladíte

Radio Wave je šířeno digitálně v sítích DAB+ a DVB-T, najdete jej na internetu, v mobilní aplikaci, na satelitu, v IPTV a v kabelových televizích. Podrobnější rady, jak nás naladit, najdete tady.

Ozvěte se nám

Pokud máte dotaz, názor nebo připomínku, pošlete nám zprávu, e-mail nebo reagujte prostřednictvím shoutboxu na našem webu. Sledovat nás můžete na Facebooku, YouTube, Instagramu, Twitteru či SoundCloudu. S týmem Radia Wave se můžete setkat taky na některém z koncertních či debatních eventů, které pravidelně pořádáme. 

Kontaktujte nás

Nejoblíbenější pořady

 • Petr Bouška, moderátor magazínu Balanc | foto: Český rozhlas

  Balanc

  Balanc je magazín o seberozvoji, prospěšném životním stylu a důležitosti dobrých mezilidských vztahů. 

  Délka pořadu: 35 minut
  Vysíláme: úterý 13:00
 • Autoři sportovního magazínu Tribuna, Vojtěch Ondráček, Martin Vait a Vojtěch Jírovec | foto: Český rozhlas

  Tribuna

  Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak.

  Délka pořadu: 35 minut
  Vysíláme: pátek 13:00
 • Rozhovor Veroniky Ruppert a Martina Minhy | foto: Český rozhlas

  Rozhovor VR a MM

  S některými hosty je to na delší povídání. Veronika Ruppert a Martin Minha v hodinovém rozhovoru.

  Délka pořadu: 60 minut
  Vysíláme: čtvrtek 19:00