O pořadu

Startér moderují Jonáš Zbořil a Jakub Johánek | foto: Český rozhlas

Startér

Startér je hledač talentů Radia Wave. Pomáháme kapelám, které se nebojí mobilizovat své fanoušky, ale i těm, co odjakživa nenávidí clickbait.

Délka pořadu: 60 minut
Více o pořadu
Čas vysílání
po 20:00; repríza v so v 13:00Radio Wave

O soutěži

Startér je hitparáda pro nové naděje domácí hudební scény. Pošlete nám svoje skladby na starter@rozhlas.cz a zkuste, co na vaše první singly řeknou moderátoři Jonáš Zbořil a Jakub Kaifosz, odborná porota a hlavně posluchači Radia Wave. Vítěz s námi nahraje profesionální videosingl, semifinálová trojka se potká na showcase v pražském Café v lese a všichni účastníci Startéru mají šanci objevit se na festivalech Pohoda, Beseda u Bigbítu nebo na Studio Session Radia Wave. Podrobnosti o cenách a také pravidla hitparády najdete tady.

Kdo je v porotě Startéru? Žofie Dařbujánová (Mydy Rabycad), Albert Černý (Lake Malawi), Karel Buriánek (Sunshine, FVTVRE) a moderátoři Jakub Kaifosz (Wild Tides, Lazer Viking) a Jonáš Zbořil.

Porota Startéru 2018: Jonáš Zbořil, Albert Černý, Žofie Dařbujánová, Karel Buriánek a Jakub Kaifosz

Hitparáda Startér pouští každý týden pět soutěžních tracků a dvě novinky. O pořadí skladeb v hitparádě rozhoduje hlasování posluchačů, které se otevírá vždy po odvysílání pořadu (tj. ve 21:00 hodin) a uzavírá se tentýž týden v neděli ve 22:00. Hlasovat můžete po jednoduché registraci přes sociální sítě či e-mail vždy jednou za 24 hodin. Každý track může být v soutěži maximálně pět po sobě jdoucích týdnů. Do červnového semifinále postupuje 20 skladeb s celkově nejvyšším počtem hlasů. Porota z nich pak vybere tři skladby, které postupují ve finále. O vítězi Startéru pak v hlasování rozhodnete vy, posluchači.  Jméno vítěze budeme znát 18. června 2018. Podrobné znění pravidel Startéru najdete níž.

Startér Studio Showcase

V letní části Startéru se přemístíme na pódia letních akcí, hrát ale budeme i u nás ve studiu. Startér Studio Showcase bude představovat nejzajímavější projekty sezóny, čekají vás živé koncerty i debaty nad stavem české scény nebo životností trsátek.

Koho jsme už nastartovali?

Aid Kid se Startéru zúčastnil v sezóně 2013/2014, ze soutěže si ho hudební redakce vybrala i do denního playlistu Radia Wave. Díky Startéru si Aid Kid zahrál na festivalu Pohoda a chvíli poté se stal vítězem posluchačského hlasování hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching.

Pandoo zvítězil v sezóně 2015/2016 v posluchačské části Startéru. Zároveň byl porotou vybrán jako reprezentant na festivalech Pohoda, United Islands i Beseda u Bigbítu. Svatou trojici doplnil i o Colours of Ostrava a nadchl tak celé Československo. V roce 2017 vydal debutovou desku Multitudes. Dalekko svůj první singl, Nechoďte ještě spát, záměrně nepromovali. Startér si ho ale všiml a poslal přes kopce až směrem do Trenčína na Pohodu. Chvíli poté zahrála pětice melancholických třicátníků i na United Islands a se svou debutovou deskou na podzim získali Dalekko zaslouženou nominaci na Objev roku v hudebních cenách Vinyla. Stejně jako vítězný Aid Kid.

Killiekrankie byli v sezóně 2015/2016 vybráni k účasti na festivalech Pohoda, United Islands of Prague a Beseda u Bigbítu. I oni se objevili na Colours of Ostrava a v současnosti se bezpochyby dají počítat mezi výrazná jména domácí elektronické a taneční scény.

Indiepopoví Silver Springs se stali vítězi Startéru 2017, veliký ohlas ale vzbudila i zpěvačka a producentka Zagami Jericho. Nejen, že se objevila na pódiích všech festivalů, s nimiž Startér spolupracuje, ale také se stala vítězkou soutěže Czeching, natočila videoklip v Tokiu a vydala svou druhou desku Toxikomania na vinylu. 

Pořad připravují: Jonáš Zbořil a Kuba Kaifosz

Historie pořadu:

Startér vznikl v roce 2008. Původně byl vysílán jednou za čtrnáct dní. Po 3 ročnících se odmlčel a na podzim roku 2011 se vrátil jako měsíčník zpět do éteru. Pořadem provázel Tomáš Turek a Tadeáš Haager, restartovanou verzi moderují od listopadu 2013 Jonáš Zbořil a Jakub Johánek. Vítězi nového Startéru se stali 4 Dogs, Mulholland Blue, Pandoo nebo Silver Springs. Na festivaly jsme poslali následující projekty: The Finally, Aid Kid, Vogjetgraik, Dalekko, Pandoo, Killiekrankie, Orient, VOJ & 3SKA Zagami Jericho a mnoho dalších.

Sledujte soundcloud.com/starter. Záznamy starších dílů najdete v našem audioarchivu!

PRAVIDLA SOUTĚŽE STARTÉR 2018

- Pořadatelem soutěže je Český rozhlas, který byl zřízen z. č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, se sídlem Vinohradská 12 Praha 2 120 99, IČ: 45245053, stanice Radio Wave se sídlem Vinohradská 12 Praha 2, 120 99.
- Soutěž Startér (dále jen „soutěž“ nebo jen „Startér“) probíhá na území České republiky v období od 5. února 2018 do 18. června 2018.

Účast v soutěži

- Do Startéru se může přihlásit hudební projekt, který se prezentuje jako česká kapela, tzn. cítí se být součástí české scény, část jeho členů má české občanství. O tom, zda je projekt začínající, či už plně etablovaný, rozhodují tvůrci projektu. - Přihlášením do soutěže se rozumí zaslání e-mailu se soutěžní skladbou, ale i jiná forma souhlasu s účastí v soutěži, např. domluva po telefonu s autory projektu.
- Doporučit projekt do Startéru mohou i jeho fanoušci či fanynky.
- O tom, zda bude skladba nasazena do hitparády, rozhodují pouze tvůrci projektu.
- Tvůrci pořadu se zavazují, že pokud nasadí skladbu do hitparády, jejího autora či autorku o tom informují, a to buď e-mailem, zprávou na sociálních sítích nebo telefonicky.
- Účastí ve Startéru soutěžící bez výhrad přijímá tato pravidla a zavazuje se je dodržovat.
- Hudební projekty nesplňující podmínky účasti v soutěži nebo jednající v rozporu s pravidly nebudou do soutěže zařazeny, pokud se ukáže, že tento projekt se i přes uvedené stal výhercem, ztrácí nárok na výhru.
- Soutěže se nesmějí účastnit zaměstnanci ČRo a osoby ve smluvním vztahu s ČRo, jejich rodinní příslušníci a osoby blízké.
- Zájemce o účast ve Startéru se do soutěže zapojuje zasláním skladby na e-mailovou adresu starter@rozhlas.cz. V příslušném ročníku soutěže se projekt může přihlásit pouze jednou. Spolu se zasláním skladby do soutěže je soutěžící povinen uvést informace o skladbě, jako jsou název interpreta a název skladby, krátkou biografii a foto.
- Zaslané skladby nesmí obsahovat vulgarismy ani reklamu a musí být původní. Soutěžící zasláním skladby do soutěže prohlašuje, že je autorem skladby, neporušuje práva třetích osob a že zveřejněním a užitím skladby Českým rozhlasem jemu ani jiným osobám nevzniknou žádné nároky z titulu porušování práv duševního vlastnictví.
- Skladby musí být do soutěže zaslány ve formátu mp3 / 320 Kbps.
- Český rozhlas si vyhrazuje právo vybírat skladby do vysílání podle svého uvážení, přičemž hodnotícími kritérii jsou mimo jiné originalita, progresivita, atmosféra skladby i textů.

Hodnocení soutěžních příspěvků

- Každý týden je na základě výběru Českého rozhlasu ve vysílání Startéru odvysíláno celkem 7 skladeb, pro které mohou posluchači hlasovat přes formulář na webu wave.cz/starter.
- Na základě počtu obdržených hlasů je vytvořen playlist následujícího kola Startéru, kdy do dalšího kola postupuje 5 skladeb s nejvyšším počtem získaných hlasů a k tomu jsou nasazeny 2 novinky.
- Skladba může být v soutěži maximálně 5 po sobě jdoucích týdnů.
- Do semifinále posluchačské části postupuje 20 skladeb s nejvyšším celkovým počtem hlasů (pokud se počty hlasů na posledním postupujícím místě shodují, postupují z daného místa všechny projekty), z těchto skladeb vybere porota tři, které postupují do finále (kritéria viz výše). Ve finále opět rozhodují posluchači. Vítězem se stává soutěžící, jehož skladba získala ve finále nejvíce hlasů. Pokud se počty hlasů finalistů shodují, finálové kolo se prodlužuje o další týden.

Hlasování

- Pro hlasování je nutné se zaregistrovat přes e-mailovou adresu nebo účet na sociální síti.
- Hlasovat je možné jednou za 24 hodin pro jednu skladbu.
- Hlasování se otevírá vždy po skončení pořadu (v pondělí ve 21.00 hod) a uzavírá v následující neděli ve 22.00 hod. Výjimkou je finálové vysílání, kdy je hlasovací formulář otevřen až do poloviny živého vysílání (tedy v pondělí 18. 6. 2018 bude možné hlasovat až do 20.30 hod).
- Používání falešných účtů, jednorázových e-mailů a dalších praktik pro obcházení limitů hlasování je zakázáno. V opačném případě budou tyto hlasy zneplatněny. Zneužívání těchto praktik bude monitorováno.

Ceny pro vítěze

- Hlavní cenou Startéru je natočení profesionálního singlu a videoklipu.
- Vítězný hudební projekt získá dva natáčecí dny v hudebním studiu ReSound, kde bude mít příležitost natočit profesionální singl. O produkci, mix a mastering se postará zakladatel studia ReSound a zkušený producent Martin Havlen. Singl bude distribuován digitálně.
- Vítězný hudební projekt dostane k dispozici profesionální tým, se kterým k singlu natočí videoklip.
- Autoři projektu Startér si vyhrazují právo konzultovat průběh i výsledek natáčení singlu a stejně tak i výběr režiséra, průběh a výsledek natáčení videoklipu. Autoři projektu Startér si dále vyhrazují způsob i termín distribuce vytvořeného obsahu.
- Další účastníci Startéru mají šanci zahrát si na festivalech Pohoda, Beseda u Bigbítu nebo v rámci Radio Wave Studio Sessions.
- Tři semifinalisté Startéru si spolu zahrají na showcasu v pražském klubu Café v lese, a to 13. června 2018. Ze showcase vznikne i profesionální videozáznam.

Vyhlášení vítězů a předání výher

- Vítěz Posluchačské části soutěže bude slavnostně vyhlášen ve vysílání Startéru 18. června 2018 ve studiu ČRo Radia Wave.
- Pořadatel se zavazuje výherce ohledně výhry kontaktovat telefonicky nebo písemně prostřednictvím emailové adresy, kterou soutěžící poskytl pořadateli.
- Realizace předání výhry proběhne na základě dohody s výherci.
- V případě, že se do 14 dnů od vyhodnocení soutěže nepodaří Pořadateli výherce zkontaktovat, ztrácí tento výherce nárok na výhru a výhra propadá ve prospěch Pořadatele.

Prohlášení pořadatele

- Přihlášením do soutěže účastníci souhlasí s užitím jejich skladeb 1) ve vysílání stanice Českého rozhlasu Radio Wave, 2) na soundcloudovém účtu Startér – Radio Wave, 3) na webu wave.cz a na dalších online platformách Radia Wave.
- Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoliv v průběhu soutěže změnit její pravidla či ceny vložené do soutěže, soutěž přerušit, prodloužit, případně bez náhrady zrušit.
- Účastí v soutěži každý soutěžící vyjadřuje souhlas s tím, že Pořadatel soutěže je oprávněn užít jméno a příjmení soutěžícího a soutěžní příspěvky na webu Českého rozhlasu a ve svých propagačních materiálech spojených se soutěží za účelem svojí propagace. V takovém případě, se ČRo se zavazuje, že při každé publikaci fotografie soutěžícího uvede v popisku i jeho jméno a příjmení.
- Případně obdržené osobní údaje soutěžících budou zpracovávány pouze za účelem vyhodnocení soutěže, předání cen a statistického vyhodnocení výzkumu a poté budou zlikvidovány.