Hlasujte pro svého favorita ve Startéru

O soutěži

Startér je hitparáda pro nové naděje domácí hudební scény. Pošlete nám svoje skladby na starter@rozhlas.cz a zkuste, co na vaše první singly řeknou moderátoři Jonáš Zbořil a Jakub Kaifosz, odborná porota a hlavně posluchači Radia Wave. Vítěz s námi nahraje profesionální videosingl, semifinálová trojka se potká na showcase v pražském Café v lese a všichni účastníci Startéru mají šanci objevit se na festivalu Beseda u Bigbítu, Studio Session Radia Wave nebo na pravidelných letních koncertech na pražském Stalinu. Podrobnosti o cenách a také pravidla hitparády najdete tady.

Kdo je v porotě Startéru? Albert Romanutti (Bert & Friends), Aneta Martínková (Margo), Tomáš Tkáč (Pris, Něco něco), Kuba Kaifosz (Lazer Viking) a Jonáš Zbořil.

Porota Startéru 2021

Hitparáda Startér pouští každý týden pět soutěžních tracků a dvě novinky. O pořadí skladeb v hitparádě rozhoduje hlasování posluchačů, které se otevírá vždy po odvysílání pořadu (tj. ve 21:00 hodin) a uzavírá se tentýž týden v neděli ve 22:00. Hlasovat můžete po jednoduché registraci přes sociální sítě vždy jednou za 24 hodin. Každý track může být v soutěži maximálně pět po sobě jdoucích týdnů. Do červnového semifinále postupuje 20 skladeb s celkově nejvyšším počtem hlasů. Porota z nich pak vybere tři skladby, které postupují do finále. O vítězi Startéru pak v hlasování rozhodnete vy, posluchači. Jméno vítěze budeme znát 25. dubna 2022, vyhlásíme ho na akci Startér Showcase v Café v lese, kde všichni finalisté zahrají naživo. Podrobné znění pravidel Startéru najdete níž.

Startér Intro

V letní části Startéru se přemístíme na pódia letních akcí, pořád se ale budeme setkávat i ve studiu. Startér Intro bude představovat nejzajímavější projekty sezóny, čekají vás kurátorované playlisty kapel i debaty nad stavem české scény nebo životností trsátek.

Koho jsme už nastartovali?

2021: Méta Monde 
Synthpopové duo z pražských Vršovic nás v hitparádě dlouhé týdny bavilo hitovkou Dying, díky které zažilo vlastní oživení. Po pandemickém komatu se Jakubovi a Romanovi konečně podařilo rozjet kapelu podle svých představ. Vítězný klip So Sad je pocta synťákům a životě v pandemické samotce, kdy si člověk se svými emocemi musel poradit bez cizí pomoci.

2020: Terra
Startér má konečně vítěznou zpěvačku. A jakou! Tereza Pištěláková aka Terra se do hitparády přihlásila těsně před uzávěrkou a za pár posledních týdnů stihla rozmetat veškerou konkurenci. Hlas jako zvon a cit pro popový hit - to všechno dokázala i ve svém vítězném klipu Cold, na kterém spolupracovala s producentem Aid Kidem a režisérem Boodyou, kterému se podařilo Tereziny silné emoce přenést do vizuální podoby, ve které se tančí mezi elementy.

2019: The Valentines
The Valentines nás nadchli svou schopností zahrát odlehčenou hitovku s ambivalentním textem, ale i tím, že se neberou moc vážně a umí škrtat. Jejich největší pecka má stopáž pod dvě minuty, ale doznívá v člověku ještě několik dnů. Na první poslech mohli působit jako kytarovka na léto, Honza, Ondra a Matěj ale patří k nejversatilnějším umělcům, které jsme v hitparádě měli. Bude zajímavé sledovat, jakými cestami se ještě v budoucnu vydají. Se Startérem mají na svědomí vítězný singl “Did My Back Hurt Your Knife”.

2018: Good Times Only
Česká scéna potřebuje dobrý pop jako sůl. Takže je dobře, že přišli Good Times Only. BPM mají rádi pomalejší, ale jejich tracky přetékají groovem. Zlomili nám srdce svou rozchodovkou Letní třešně bejvaj nejsladší, v režii Kuby Kaifosze pak potvrdili šuškandu skvělým vítězným singlem Někdy jsme to my. 

Mezi další objevy Startéru patří kapela Silver Springs, producent Pandoo, kapely Mulholland Blue nebo 4 Dogs. Festivalová pódia Besedy u Bigbítu, Pohody, United Islands of Prague, Radio Wave Live Sessions či dalších akcí s námi objeli Aid Kid, Killiekrankie, Dalekko, Vogjetgraik, Zagami Jericho, Orient a mnoho dalších. 

Pořad připravují: Jonáš Zbořil a Kuba Kaifosz

Historie pořadu:

Startér vznikl v roce 2008. Původně byl vysílán jednou za čtrnáct dní. Po 3 ročnících se odmlčel a na podzim roku 2011 se vrátil jako měsíčník zpět do éteru. Pořadem provázel Tomáš Turek a Tadeáš Haager, restartovanou verzi moderovali od listopadu 2013 Jonáš Zbořil a Jakub Johánek. V únoru 2018 vystřídal Jakuba Johánka Kuba Kaifosz. 

Sledujte soundcloud.com/starter. Záznamy starších dílů najdete v našem audioarchivu!

PRAVIDLA SOUTĚŽE STARTÉR 2021


- Pořadatelem soutěže je Český rozhlas, který byl zřízen z. č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, se sídlem Vinohradská 12 Praha 2 120 99, IČ: 45245053, stanice Radio Wave se sídlem Vinohradská 12 Praha 2, 120 99.

- Soutěž Startér (dále jen „soutěž“ nebo jen „Startér“) probíhá na území České republiky v období od 18. října 2021 do 25. dubna 2022..
Účast v soutěži


- Do Startéru se může přihlásit hudební projekt, který se prezentuje jako česká kapela, tzn. cítí se být součástí české scény, část jeho členů má české občanství. O tom, zda je projekt začínající, či už plně etablovaný, rozhodují tvůrci projektu. - Přihlášením do soutěže se rozumí zaslání e-mailu se soutěžní skladbou, ale i jiná forma souhlasu s účastí v soutěži, např. domluva po telefonu s autory projektu.

- Doporučit projekt do Startéru mohou i jeho fanoušci či fanynky.

- O tom, zda bude skladba nasazena do hitparády, rozhodují pouze tvůrci projektu.

- Tvůrci pořadu se zavazují, že pokud nasadí skladbu do hitparády, jejího autora či autorku o tom informují, a to buď e-mailem, zprávou na sociálních sítích nebo telefonicky.

- Účastí ve Startéru soutěžící bez výhrad přijímá tato pravidla a zavazuje se je dodržovat.

- Hudební projekty nesplňující podmínky účasti v soutěži nebo jednající v rozporu s pravidly nebudou do soutěže zařazeny, pokud se ukáže, že tento projekt se i přes uvedené stal výhercem, ztrácí nárok na výhru.

- Soutěže se nesmějí účastnit zaměstnanci ČRo a osoby ve smluvním vztahu s ČRo, jejich rodinní příslušníci a osoby blízké.

- Zájemce o účast ve Startéru se do soutěže zapojuje zasláním skladby na e-mailovou adresu starter@rozhlas.cz. V příslušném ročníku soutěže se projekt může přihlásit pouze jednou. Spolu se zasláním skladby do soutěže je soutěžící povinen uvést informace o skladbě, jako jsou název interpreta a název skladby, krátkou biografii a foto.

- Zaslané skladby nesmí obsahovat vulgarismy ani reklamu a musí být původní. Soutěžící zasláním skladby do soutěže prohlašuje, že je autorem skladby, neporušuje práva třetích osob a že zveřejněním a užitím skladby Českým rozhlasem jemu ani jiným osobám nevzniknou žádné nároky z titulu porušování práv duševního vlastnictví.

- Skladby musí být do soutěže zaslány ve formátu mp3 / 320 Kbps.

- Český rozhlas si vyhrazuje právo vybírat skladby do vysílání podle svého uvážení, přičemž hodnotícími kritérii jsou mimo jiné originalita, progresivita, atmosféra skladby i textů.


Hodnocení soutěžních příspěvků


- Každý týden je na základě výběru Českého rozhlasu ve vysílání Startéru odvysíláno celkem 7 skladeb, pro které mohou posluchači hlasovat přes formulář na webu wave.cz/starter.

- Na základě počtu obdržených hlasů je vytvořen playlist následujícího kola Startéru, kdy do dalšího kola postupuje 5 skladeb s nejvyšším počtem získaných hlasů a k tomu jsou nasazeny 2 novinky.

- Skladba může být v soutěži maximálně 5 po sobě jdoucích týdnů.

- Do semifinále posluchačské části postupuje 20 skladeb s nejvyšším celkovým počtem hlasů (pokud se počty hlasů na posledním postupujícím místě shodují, postupují z daného místa všechny projekty), z těchto skladeb vybere porota tři, které postupují do finále (kritéria viz výše). Ve finále opět rozhodují posluchači. Vítězem se stává soutěžící, jehož skladba získala ve finále nejvíce hlasů. Pokud se počty hlasů finalistů shodují, finálové kolo se prodlužuje vždy o jednu hodinu.


Hlasování

- Pro hlasování je nutné mít účet na sociálních sítích Facebook či Twitter


- Hlasovat je možné jednou za 24 hodin pro jednu skladbu.

- Hlasování se otevírá vždy po skončení pořadu (v pondělí ve 21.00 hod) a uzavírá v následující neděli ve 22.00 hod. Výjimkou je finálové vysílání, kdy je hlasovací formulář otevřen až do poloviny živého vysílání (tedy v pondělí 25. 4. 2022 bude možné hlasovat až do 20.30 hod).

- Používání falešných účtů, jednorázových e-mailů a dalších praktik pro obcházení limitů hlasování je zakázáno. V opačném případě budou tyto hlasy zneplatněny. Zneužívání těchto praktik bude monitorováno.


Ceny pro vítěze


- Hlavní cenou Startéru je natočení profesionálního singlu a videoklipu.

- Vítězný hudební projekt získá dva natáčecí dny v hudebním studiu ReSound, kde bude mít příležitost natočit profesionální singl. O produkci, mix a mastering se postará zakladatel studia ReSound a zkušený producent Martin Havlen. Singl bude distribuován digitálně.

- Vítězný hudební projekt dostane k dispozici profesionální tým, se kterým k singlu natočí videoklip.

- Autoři projektu Startér si vyhrazují právo konzultovat průběh i výsledek natáčení singlu a stejně tak i výběr režiséra, průběh a výsledek natáčení videoklipu. Autoři projektu Startér si dále vyhrazují způsob i termín distribuce vytvořeného obsahu.

- Další účastníci Startéru mají šanci zahrát si na festivalech Pohoda, Beseda u Bigbítu nebo v rámci Radio Wave Studio Sessions.

- Tři finalisté Startéru si spolu zahrají na showcasu v pražském klubu Café v lese, a to 25. dubna 2022. Ze showcase vznikne i profesionální videozáznam.


Vyhlášení vítězů a předání výher


- Vítěz Posluchačské části soutěže bude slavnostně vyhlášen ve vysílání Startéru ve studiu ČRo Radia Wave.

- Pořadatel se zavazuje výherce ohledně výhry kontaktovat telefonicky nebo písemně prostřednictvím emailové adresy, kterou soutěžící poskytl pořadateli.

- Realizace předání výhry proběhne na základě dohody s výherci.

- V případě, že se do 14 dnů od vyhodnocení soutěže nepodaří Pořadateli výherce zkontaktovat, ztrácí tento výherce nárok na výhru a výhra propadá ve prospěch Pořadatele.


Prohlášení pořadatele


- Přihlášením do soutěže účastníci souhlasí s užitím jejich skladeb 1) ve vysílání stanice Českého rozhlasu Radio Wave, 2) na soundcloudovém účtu Startér – Radio Wave, 3) na webu wave.cz a na dalších online platformách Radia Wave.

- Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoliv v průběhu soutěže změnit její pravidla či ceny vložené do soutěže, soutěž přerušit, prodloužit, případně bez náhrady zrušit.

- Účastí v soutěži každý soutěžící vyjadřuje souhlas s tím, že Pořadatel soutěže je oprávněn užít jméno a příjmení soutěžícího a soutěžní příspěvky na webu Českého rozhlasu a ve svých propagačních materiálech spojených se soutěží za účelem svojí propagace. V takovém případě, se ČRo se zavazuje, že při každé publikaci fotografie soutěžícího uvede v popisku i jeho jméno a příjmení.

- Případně obdržené osobní údaje soutěžících budou zpracovávány pouze za účelem vyhodnocení soutěže, předání cen a statistického vyhodnocení výzkumu a poté budou zlikvidovány.

 

O pořadu

Startér moderují Jonáš Zbořil a Jakub Kaifosz | foto: Barbora Linková,  Tereza Kunderová,  Český rozhlas

Startér

Startér je hledač talentů Radia Wave. Pomáháme kapelám, které se nebojí mobilizovat své fanoušky, ale i těm, co odjakživa nenávidí clickbait.

Délka pořadu: 60 minut
Více o pořadu
Čas vysílání
po 20:00; repríza v so v 13:00Radio Wave