5 let Polí5

02422315.jpeg
02422315.jpeg
Prodejna (dnes fungující jako společný projekt s vydavatelstvím Day After pod hlavičkou Rekomando) a vydavatelství Polí5 slaví v letošním roce pět let fungování. A ruku na srdce, majitel Josef Jindrák si nevybral pro tuto činnost zrovna nejlepší dobu.

To už si mohl ostatně sám ohmatat během svého působení v Black Pointu – Mekce domácí hudební avantgardy. Odtud ale odešel ze dne na den a stejně tak rychle založil zbrusu nový obchod, který míří na hudební fanoušky a čtenáře spíše na okraji žánrové nabídky. Na myšlenky, zda je pro vznik nového subjektu vhodná doba, nebyl čas. „Věděl jsem, co můžu a co nemůžu dělat, a shodou okolností se chvilku po mém odchodu z Black Pointu uvolnilo jedno knihkupectví. Tak jsem po něm skočil, převzal jsem štafetu a splnil si sen – mít vlastní krám,“ vysvětluje Josef.

I přes nepříznivé podmínky se Polí5 udrželo na scéně – a co víc, pro mnoho hudebních fandů se adresa obchodu stala pravidelným cílem, kam chodí vybírat čerstvou kulturní pochutinu. Josefa navíc vidíme s přenosnou verzí krámu na mnoha koncertech nebo festivalech. Co v mnoha ohledech dělá nezávislý obchod specifickým, je vydavatelská činnost, která dnes k Polí5 neodmyslitelně patří. „Byl to ideál z mládí, ale rok mi trvalo, než jsem se konečně rozhoupal. Přišla první kapela a pak už se to valilo jako lavina,“ přiznává sám vydavatel. V poslední době zde vyšly výborné desky B4, DoMa Ensemble, Birds Build Nests Underground nebo výlisky samotného Josefa v čele Skrytého půvabu byrokracie. „V poslední době toho vyšlo možná až příliš . To ale není výsledkem nějaké vydavatelské politiky, prostě se to tak sešlo. Příští půlrok možná zase nevydám vůbec nic.“

02368026.jpeg

Dřívější doménou edice Polí5 byla vypalovaná CDčka, což se ale v poslední době mění. „Dříve byl tento koncept výhodný, protože byl levný. Dnes, když mám katalog o 30 vlastních titulech a je nutné stále lepit krabičky, pálit a tisknout obaly, už to takové terno není. Navíc když za vámi přijdou takové osobnosti, jako je Marcel Bárta a Dorota Barová, tak už má smysl jim věnovat zvýšenou péči a album rovnou vylisovat,“ odhaluje proměnu Josef Jindrák. „Lisovaná CDčka jsou stále o mnoho levnější než vydání jedné knihy,“ dodává vzápětí.

Pětileté výročí fungování Polí5 by bylo škoda minout bez povšimnutí. Ale nebojte, oslava proběhne. „Bude velká a proběhne v rámci letošního ročního festivalu Alternativa,“ prozrazuje majitel obchodu. Vedle toho plánuje Polí5 vydání nových alb a také nový web, který připravuje řadu novinek. Po vzoru Radiohead plánuje zpřístupnit katalog vlastního vydavatelství v mp3 formě za cenu, kterou si určí sami zákaznici.
Člověka ihned napadá otázka, nepodřízne-li si tímto Polí5 pod sebou větev? „Tu už mám dávno podříznutou,“ dodává s úsměvem majitel stále věřící v kvalitu, která si najde svoje zákazníky ochotné za ni něco zaplatit.