Africký chaos mě zocelil, říká Daniel Valchovník. Každý den přinášel překvapení

18. duben 2021

Jak se dnes dívá na Afriku muž, který si v Zimbabwe našel manželku, podnikal v Mosambiku, dvakrát bojoval s malárií a zažil obě země v době dramatického vývoje na přelomu tisíciletí?

Daniel Valchovník je autorem knihy Bílý Afričan. Lesk a bída svobody. Do Mosambiku dorazil v roce 1999, tedy sedm let po dlouhé občanské válce, jako pracovník rozvojové neziskovky. V krajině například byly stále miny, platil zákaz vycházení. Zimbabwe bylo v té době mnohem rozvinutější, krizi mělo teprve před sebou.

Hořkost. Zkušenost. Nadhled

„Zvládl jsem to asi jen proto, že jsem tenkrát byl mladý. Nikdy už bych do toho nešel,“ vypráví o tom, jak v Mosambiku rozjel jako dvacátník podnikání a s místním společníkem založil kuřecí farmu. Problémy měl s úplně odlišným přístupem zaměstnanců k práci, jejich alkoholismem i se svým společníkem. Ohlíží se za touto svojí kapitolou ale s nadhledem. „Naučilo mě to, že se nemám z věcí zbláznit. Byla to hořká zkušenost, ale jsem díky ní například výrazně odolnější vůči stresu.“

Out of Africa

V Zimbabwe se seznámil se svou pozdější manželkou, se kterou se přestěhoval i do Česka. Dnes už má jinou ženu a rodinu, ale do Afriky se rozhodně hodlá vrátit. Například na safari, do hor na hranicích Zimbabwe a Mosambiku i na pobřeží Indického oceánu. Ale také na svoji kuřecí farmu i za bývalou rodinou a blízkými.

Každodenní dobrodružství. Jak se Afrika proměňuje a jaké zkušenosti má bílý muž mezi samými černými a černoška mezi samými bělochy? Poslechněte si vyprávění Daniela Valchovníka v Casablance, cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio