O pořadu Czeching

Jakou úroveň má česká alternativní hudební scéna? Mají naše kapely na to prorazit do zahraničí? A jak by potřebovaly podpořit? Czeching je hudebně exportní projekt, který se snaží fouknout do plachet českým kapelám, producentům a umělcům na jejich cestě do evropského éteru, na evropská pódia a k zahraničím posluchačům.

Představuje současně platformu pro kritické slovo do pranice, radio show, soutěž horkých favoritů scény, významnou podporu pro vítěze daného ročníku a v neposlední řadě i určitou vizitku českých nemainstreamových umělců vyslanou do zahraničí.

Porota složená z domácích i zahraničních hudebních odborníků vybírá ze šestice nominovaných vítěze, kterému umožníme nahrát profesionální nahrávku. Tu následně rozešleme evropským rádiím a vydáme na nosiči. Vítěz vystoupí i na koncertní sérii Radio Wave Live Session a zařídíme kolem něj slušný promo cvrkot. A jako třešnička na dortu na něj čeká koncert na nejprestižnějším kontinentálním showcaseovém festivalu Eurosonic Noorderslag, který probíhá každoročně v půlce ledna v nizozemském Groningenu.

Czeching 2018

Svého favorita ale vybírají i posluchači prostřednictvím webové aplikace Vote For Your Favourite Czech Song a jejich názory jsou slyšet ve vysílání Czechingu.

Od září 2017 můžete ladit Czeching jako pravidelnou rubriku každý pátek na vlnách Radia Wave. Letošní ročník vyvrcholí opět Czeching showcasem 27. září v garážích Českého rozhlasu.

Historie projektu: Pořad jsme začali vysílat na Českém rozhlase Vltava v roce 2013, tehdy ještě pod názvem Přestřelka Speciál. Zpočátku byl speciální čtyřdílnou sérií, vysílanou v rámci řady Přestřelka, kam si její autoři Ajva a Stano zvali hosty z hudební oblasti, „kteří dělali totéž, ale každý trochu jinak“. V roce 2014 jsme změnili název na Czeching a rozšířili jsme exportní aktivity. Od roku 2015 máme regulérní zahraniční porotu a Czeching vysíláme na Radiu Wave.

Více o projektu Czeching najdete zde.

Další pořady

 • Sádlo

  Sádlo je autorská podcastová série Ridiny Ahmedové o společenském tlaku na ženský vzhled a o tom, jak pestré a spletité jsou cesty k přijetí vlastního těla. 

 • Startér

  Startér je hledač talentů Radia Wave. Pomáháme kapelám, které se nebojí mobilizovat své fanoušky, ale i těm, co odjakživa nenávidí clickbait.

 • Bourání

  Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

 • Bludičky

  Bludičky jsou podcastová série Radia Wave o krajině a příbězích, které se do ní otiskly.