Czeching

Czeching je hudebně exportní projekt, jehož prostřednictvím stanice Českého rozhlasu pro mladé Radio Wave podporuje nadějné progresivní kapely v jejich snaze prorazit na zahraniční pódia, ale především do evropského éteru a k posluchačům evropských rádií.

Czeching chápeme jako pomocnou ruku podanou domácí hudební scéně. Od roku 2013 dává každoročně Radio Wave příležitost favoritům progresivní scény udělat krok k zahraničnímu publiku a posluchačům. Czeching svým vítězům umožňuje pořídit a vydat profesionální nahrávku, natočit videoklip, zajišťuje jim mediální podporu, umožňuje představit se na největším evropském showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag a otevírá jim cestu do evropských rozhlasů.

Jak Czeching probíhá?

Porota sestavená z 18 expertů z 15 zemí (z rozhlasových stanic pro mladé posluchače, například BBC, Puls, Rai Radio 2, Radio France, FM4 atd., ale i hudebních festivalů jako Eurosonic Noorderslag či MENT) zvolí bodováním vítěze z pětice nominovaných nadějí české alternativní popové hudební scény. Všem nominovaným kapelám poskytujeme mediální prezentaci (promo fotografie, videoprofily a audioprofily, rozhovory ve vysílání a na webu, videostream koncertů v rámci Radio Wave Studio Session).

Křest alba TOXIKOMANIA Zagami Jericho v klubu Grid

Vítěz dostane možnost natočit na náklady Českého rozhlasu singl a videoklip, vystoupit na prestižním showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag v nizozemském Groningenu a absolvovat víkendový workshop s profesionálním coachem. Hudba vítězné kapely/projektu dostane prostor v zahraničních rádiích v rámci Evropské vysílací unie a je jí poskytnuta také významná mediální podpora ve vysílání, na webu a sociálních sítích Radia Wave i při tvorbě mediální, vizuální, audiovizuální a koncertní prezentace.

Nominace do letošního ročníku budou zveřejněny na konci března a všichni nominovaní vystoupí v rámci eventu pro veřejnost Czeching Showcase, který se tentokrát uskuteční 22. 6. 2019 jako součást Metronome Festivalu v Praze, kde bude mít Radio Wave vlastní stage. Tam také za účasti mezinárodní poroty proběhne vyhlášení vítěze ročníku. Plánováno je rovněž setkání zahraničních porotců s nominovanými kapelami a hudebními profesionály z České republiky. Nominované projekty vybírá hudební dramaturg Radia Wave ve spolupráci s Metronome Festivalem.

Czeching Showcase

Od roku 2016 pořádá Radio Wave v rámci projektu Czeching event pro veřejnost Czeching Showcase. Na něm vystupují všichni nominovaní aktuálního ročníku a v jeho závěru je vyhlášen vítěz, jemuž Radio Wave poskytuje podporu v hudebním exportu během následujících šesti měsíců.

V rámci Czeching Showcasu probíhá odpolední vzdělávací program s panelovými diskuzemi na téma hledání hudebních talentů i exportu interpretů. Hosty byli zahraniční i lokální odborníci, jako například Jonas Vebner – ředitel berlínské pobočky norské hudebně exportní kanceláře Music Norway –, slavná Djka a dramaturgyně BBC Mary Anne Hobbs, Jiří Moravčík – organizátor showcasového festivalu a konference Czech Music Crossroads, Norbert Borzym z polského rádia pro mladé Czwórka a další.

Z Czeching Showcasu 2019 proběhne živé vysílání na Radiu Wave a s kapelami, hudebními odborníky a zahraničními porotci Czechingu budou zveřejněny rozhovory v proudovém denním vysílání On Air Radia Wave. Na Facebooku bude odvysílán živý videostream. Videozáznamy z akce budou umístěny na webové stránky Radia Wave a profily stanice na sociálních sítích (Facebook, YouTube). Kompletní zpracování obsahu z Czeching Showcasu (audiozáznam, rozhovory, audioreportáž, videozáznam, videoreportáž, texty, fotoreportáž) bude k dispozici na webové stránce projektu rozhlas.cz/czeching a výběr z obsahu na webové stránce Radia Wave wave.cz i na profilech stanice na sociálních sítích (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube). Hudební nahrávky z Czeching Showcasu budou poskytnuty evropským rozhlasům sdruženým v síti EBU v rámci programu Mezinárodní hudební výměna.

Podpora SoundCzech pro projekt Czeching

Od roku 2017 projekt Czeching spolupracuje s českou exportní kanceláří SoundCzech (dříve Czech Music Office). V roce 2017 byla finančně prostřednictvím CMO podpořena akce Czeching Showcase, která měla v obou konaných ročnících (2016, 2017) velký úspěch u veřejnosti, kapel i odborníků a zcela naplnila kapacitu koncertního prostoru garáží Českého rozhlasu. V roce 2018 SoundCzech podpořil vedle Czeching Showcasu a panelové diskuze s odborníky pořádané v MeetFactory také vzdělávací workshop Czeching Skills, kterého se kromě nominovaných kapel zúčastnili i další zájemci z řad hudebníků a manažerů. Workshop sklidil velký úspěch, přihlášky na něj převyšovaly kapacitní možnosti.

Historie Czechingu

2013 – byl realizován pilotní ročník projektu, ještě pod názvem Přestřelka Speciál (Shootout Special Edition). Odborná porota tehdy vyhlásila vítězem dívčí duo Never Sol, které následně zaznamenalo ohlasy z rádií v Rakousku, Dánsku, Německu, Slovensku, ve Francii a Švédsku.
2014 – projekt pokračoval svým druhým ročníkem pod novým a již stálým názvem Czeching. Zpětnou vazbu poprvé poskytli i zahraniční odborníci a součástí projektu se stalo hlasování posluchačů. V tomto roce zvítězilo v bodování odborné poroty surfpunkové trio Wild Tides a v posluchačském hlasování shoegazová naděje Manon Meurt.
2015 – ve třetím ročníku rozhoduje poprvé také 17členná mezinárodní odborná porota, složená z hudebních profesionálů z rádií 10 evropských zemí. V bodování této poroty zvítězila downtempová dvojice VR/NOBODY, která jako první z vítězů vystoupila na festivalu Eurosonic Noorderslag (od roku 2015 vystupuje vítězný projekt Czechingu na tomto festivalu každý rok). Posluchače nejvíc zaujal elektronický producent Aid Kid. Oběma vítězům Czeching poskytl v následujících 6 měsících exportní podporu.
2016 – ve čtvrtém ročníku zvolila mezinárodní porota producentské duo Himalayan Dalai Lama a favority posluchačů se stali Ba:zel. Nominované kapely vystoupily a vítězové byli vyhlášeni v rámci akce Czeching Showcase, která v roce 2016 proběhla poprvé a od tohoto roku je organizována pravidelně jako součást aktuálního ročníku Czechingu.
2017 – vítězkou mezinárodní poroty se stala zpěvačka a producentka Zagami Jericho, která jako první dostala možnost natočit i videoklip. V posluchačském hlasování zvítězil Lazer Viking. Zagami Jericho odehrála koncert na festivalu Eurosonic Noorderslag a Lazer Viking vystoupil v Bratislavě v rámci Audioportu, mezinárodního projektu Radia Wave a Rádia_FM.
2018 – ročník 2018 proběhl bez posluchačského hlasování a celkovou vítězkou mezinárodní poroty se stala zpěvačka a rapperka Hellwana. Natočila EP, videoklip a kromě úspěšného koncertu na festivalu Eurosonic Noordeslag vystoupila také v Bratislavě v rámci Audioportu, mezinárodního projektu Radia Wave a Rádia_FM.

Mezinárodní porota Czechingu

Bethan Elfyn (Velká Británie – BBC)
Laurent Marceau (Švýcarsko – EBU)
Marta Salicrú (Španělsko – Radio Primavera Sound)
Jan Sneum (Dánsko – The Lake Radio)
Norbert Borzym (Polsko – Czwórka)
Stefan Trischler (Rakousko – FM4)
Oskar Strajn (Nizozemsko – Eurosonic Noorderslag)
Mirca Lotz (Německo – fwd-like-waves)
Hervé Riesen (Francie – Radio France)
Tsvetan Tsvetanov (Bulharsko – Bulgarian National Radio)
Christoph Lindemann (Německo – PULS)
Átli Már Steinarsson (Island – RÚV)
Jernej Sobočan (Slovinsko – VAL 202)
Dénes Pecsi-Szabo (Maďarsko – Budapest Showcase Hub)
Daniel Baláž (Slovensko – Rádio_FM)
Lisa Schneider (Rakousko – FM4 – ORF)
Barbora Šubrtová (Česká republika – Metronome Prague)
Márton Naray (Česká republika – SoundCzech)

Napište nám:
czeching@rozhlas.cz