Family Guy: Seriálové hrátky s životem (Briana)

19. prosinec 2013

Americký animovaný seriál Family Guy před třemi týdny pohřbil jednu ze svých oblíbených postav. Fanoušci na dojemnou, až citově vyděračskou smrt psa Briana reagovali tak, jak si tenhle nejlepší přítel člověka zasloužil: plakali, stěžovali si, a dokonce založili online petici, kterou podepsalo víc než 120 tisíc lidí. V nedělní epizodě se stal „vánoční zázrak“ a jediný citlivý intelektuál v rodině buranských Griffinových se do domu v maloměstě Quahog nakonec vrátil.

Autor seriálu a Brianův „hlas“ Seth McFarlene divákům po Twitteru mravokárně vzkázal, že se jednalo o vánoční poselství, aby nikdy nebrali svoje bližní jako samozřejmost. Mohou si fanoušci vymínit rychlé změny ve scénáři, nebo je oživení oblíbené postavy jen průhledný kalkul k získání větší publicity?

Smrt a následně z podstaty šokující návrat postavy může být krizovým televizním PR i marketingovou strategií, ale současně také nejistou sázkou do loterie. Autoři amerického Dallasu udělali v polovině 80. let z celých dvou sérií dlouhý sen, jen aby mohli oživit Bobbyho Ewinga, po jehož smrti od obrazovek odešli i diváci. Ti zbylí se ale cítili podvedení. Pro děti vyrůstající na Planetě Nova byl tenhle comeback jedním z prvních prozření o televizní manipulaci. Z mediální sféry mě srovnatelně zasáhlo asi jen zjištění, že čeština není originální jazyk Bible. Dnes nezbývá než kroutit hlavou nad producentským zoufalstvím z nedostatečné sledovanosti.

03027778.gif

Přitom bezmála 90 zmrtvýchvstání Kennyho v South Parku pomohlo ze seriálu udělat kult a někdy se zadaří vytvořit z téhle scenáristické libůstky také vzrušující dějový zvrat. Podle reakcí fanoušků se to povedlo třeba s Buffy, přemožitelkou upírů, a to dokonce třikrát až čtyřikrát, nebo s Johnem Lockem v Lost.

Premiérový díl 12. série Family Guy si v září zapnulo skoro o čtvrtinu méně amerických diváků než předchozí sezonu. Mediální humbuk ze smrti bílého kresleného psa ho vynesl na 11. místo nejvlivnějších fiktivních postav podle časopisu Time. I rating seriálu se dostal na nejlepší číslo za poslední rok. Probrali se také lehce unavení skalní fanoušci a televizní stanice FOX si potvrdila, že o seriál je stále zájem, a to i přes šeptandu o klesající úrovni posledních sezon.

I služebně mnohem starší Simpsonovi totiž prožívali největší krizi právě mezi devátou a dvanáctou sérií, a to především u svého nejvěrnějšího publika. Skoro měsíc trvající napětí s dobrým koncem a hype na sociálních sítích sice pomůžou nalákat diváky nové, nic to ale nemění na tom, že jsou s největší pravděpodobností oběťmi plánovaného PR spinu, nad kterým by zrovna Brian jen znechuceně kroutil hlavou.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.