Helena Křenková: Na laponský sever jezdím úplně nejradši

9. březen 2014

Míříme na sever! Laponský sever Finska a Švédska pěšky i na běžkách zná Helena Křenková, ve skautských kruzích známá také jako „Íkvé“. „Laponská zima je nepopsatelná pohádka,“ prozradila v Casablance.

Urho Kekkonen není jenom jméno někdejšího finského prezidenta, ale také národní park. Švédský NP Sarek, někdy nazývaný evropský pól nedostupnosti, označuje Helena Křenková za poslední evropskou divočinu. Proč je tomu tak a jak se dá po Sareku pohybovat?

Jezero Inari, Halti, Lemmenjoki (se zajímavou historií těžby zlata), Sarek, Rovaniemi. Alta, Pallastunturi, Kebnekaise. Voní vám tahle jména poezií severu? Poslechněte si záznam vysílání, ve kterém se bavíme o přírodě národních parků, terénu a orientaci v něm, zimním vybavení (backcountry lyže, pulky), ale také o zranění na dalekém severu, komáří sezoně a úžasných borůvkách.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.