Komunisti: Míň piva, víc crustu!
Aktivní hudební scéna kolem rappera Bonuse a spřízněných muzikantů si oddechové časy zřejmě nechává na stáří. Sotva se uklidnila diskusní hladinka rozvířená posledním Bonusovým sólo albem Konec civilizace, je tu další prazvláštní deska kapely Komunisti.
Na webu se o prvním počinu projektu Komunisti píše následující: „Komunisti vznikli ve čtvrtek. V pátek se domluvili, v sobotu šli do studia a mezi 9:00 a 16:15 nahráli pár coververzí toho rapera Bonuse. V neděli bylo volno, dneska je pondělí, tak to de ven." Tahle slova se týkala předělávek pěti Bonusových skladeb, které v indierockovém hávu vyšly (rozumějte byly zveřejněny na internetu ke stažení zdarma) pod názvem Bonus Tracks. Aktuálně se tohle podvratné trio pustilo do české hardcore a crustové klasiky. Výsledek máte k dispozici opět zdarma, stačí do vyhledávače nadatlovat heslo Komunisti a Dlouhá zima.
Ve skladbě Ztrácíme čas na Bonus Tracks si Komunisti (respektive autor textu Bonus) utahovali z primitivně konzervativního vkusu určitého typu konzumentů hudby verši „chceme to co známe a pokud možno znova / a hlavně žádný postoje a sprostý a cizí slova". A jejich nové album musí podobně usedlé posluchače (pokud by se tedy někdo z nich vůbec obtěžoval si Komunisty pustit) opět zmást, ne-li vysloveně popudit. Najdete na něm totiž znovu coververze, ovšem tentokrát servírované z ještě nečekanějšího úhlu. Bonus, Lineup a Headliner převlékli letité a mnohdy už pozapomenuté pecky kapel jako Balaclava, Svobodný slovo, GNU nebo Spes Erepta do ulíznuté polohy víceméně mainstreamového popu nebo poprocku.
V případě Komunistů pochopitelně nejde o žádnou lacinou podbízivost, ale o chytrý tah, kterým přesadili angažované texty do radikálně odlišného zvukového rámce a umožnili tak oprášeným perličkám na dně znovu zasvítit - a někdy možná i jasněji než v originálních verzích. Závěrečná Vy původně z pera Kritické situace navíc svým kazatelským tónem tak ladí s Bonusovou původní produkcí, že při troše neznalosti by se dala považovat za jeho vlastní kousek.
Po hudební stránce je Dlouhá zima (jistě nemalou zásluhou Lineupa alias Pe.Kla ze známého vinohradského podzemního studia, kde se album také nahrávalo) na poměry coverovací hříčky překvapivě propracovaná a solidní tak, že by některé skladby teoreticky mohly proklouznout i do playlistů ohlupujících středoproudých rádií. Což se naštěstí nestane, protože tam na druhou stranu samozřejmě vůbec nepatří.
Dobrý nápad, zajímavý poslech a svěží inspirace k zamyšlení. To jsou podle mě noví Komunisti. Škoda, že zima nebyla delší, mohlo být o pár skladeb víc.
Album Dlouhá zima aktuálně vychází u Silver Rocket i ve vinylové verzi. Release party proběhne v obchodě Rekomando v pátek 13. května od 15:00.
Nejposlouchanější
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.