Letošek ještě neskončil, ale deník The Guardian v předstihu zveřejnil seznam deseti slov roku 2019

15. říjen 2019

Ačkoli pouze asi jedno z nich bylo vymyšleno letos, podle editora deníku Davida Shariatmadariho však na seznam patří, protože letos získala nový význam, proslavila se nebo se díky nim ukázalo, čím se dnes lidé zabývají. Nechybí mezi nimi slova jako people, femtech, opioid či woke.

People (lid)
Běžné slovo, jež čím dál častěji používají zastánci brexitu, kteří mluví o „will of the people“ (o „vůli lidu“), tedy o lidech, kteří v roce 2016 rozhodli v těsném referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Často jej používá i americký prezident Donald Trump.

Prorogue (konec zasedání parlamentu)
Tímto termínem se označuje konec britského parlamentního období. Začal se hojně používat v srpnu v souvislosti s premiérem Borisem Johnsonem, jenž chtěl ukončit zasedání parlamentu, a proto požádal královnu Alžbětu, aby tak učinila. Vyhověla mu, a poslanci a poslankyně dostali k nelibosti mnohých politiků i části veřejnosti prázdniny. Rozhodnutí zrušil britský nejvyšší soud, 25. září se zákonodárci vrátili do práce.

Femtech (technologie pro ženy)
Technologické firmy se zaměřily na ženy a nově jim nabízí třeba zařízení pro cvičení pánevního dna či aplikace pro těhotné. Termín ale není bez kontroverze. „Když jsou to věci pro muže a mužské zdraví, neříká se tomu mentech, že ne?“ zeptala se řečnicky analytička Carolina Milanesi v článku BBC.

Sadfishing (využívání smutku k PR)
Jedno z mála slov, jehož původ lze přesně vystopovat. Pochází z lednového komentáře v britském Metru. „Sadfishing je, když někdo na své problémy naláká lidi k příspěvku na internetu,“ napsala tehdy Rebecca Reid. Měla tím na mysli instagramový post Kris Jenner, jež svým followerům slíbila, že se jim svěří s traumatem své dcery Kendall. Ve skutečnosti se však „svěřila“ s reklamou na produkty pečující o kůži.

Opioid
Syntetické molekuly, které napodobují efekt přírodních opiátů. Mohou být stokrát silnější než morfin a letos se o nich hodně mluví. Proč? Každý den totiž jenom ve Spojených státech umře okolo 130 lidí, protože se předávkovali právě opioidy. V USA se situace dostala tak daleko, že se označuje za „opioidovou krizi“ nebo „opioidovou epidemii“.

Pronoun (zájmeno)
V anglosaském světě je dnes stále častější, že si lidé do svých profesních podpisů v e-mailech či na své profily na sociálních sítích píší i to, jaká osobní zájmena se mají v jejich případě používat. Vedle své funkce tak mají například napsáno „she/her“.

Woke (bdělost vůči rasismu a diskriminaci)
Slovo, které původně znamenalo well-informed (dobře informován). Poprvé se v tisku objevilo už v květnu 1962, a to v článku The New York Times Magazine, který se věnoval výrazům, „které jste mohli zaslechnout v Harlemu“. Předloni byl zařazen do Oxford English Dictionary s definicí, že se jedná o termín označující „bdělost vůči rasové či sociální diskriminaci a nespravedlnosti“.

Nanoinfluencer (malý influencer)
Jedná se o influencera, který má relativně menší počet followerů, například tisícovku. O to je i levnější pro značky, jež skrze něj dělají svou kampaň. Některé takové nanoinfluencery možná znáte, aniž byste to věděli. A jednou se jimi možná stanete i vy, píše autor článku.

Cancelled (zrušeno)
Asi největším strachem mnoha více či méně známých osobností se stalo to, že budou „zrušeni“, tj. vyhozeni do koše zatracení po odsouzení „porotou“ tvořenou miliony lidí na sociálních sítích. To, zda jste „cancelled“, si můžete zjistit na stránce Am I Cancelled?. A pozor na deset let staré tweety.

Crisis (krize)
Krize je všudypřítomná. Ať už ta politická, o níž se mluví napříč zeměkoulí, ta finanční, jež se neustále očekává, anebo klimatická, která je ze všech nejurgentnější. Jak píše Shariatmadari, autor tohoto seznamu, je otázkou, jestli právě poslední jmenovaná krize dopadne dobře nebo špatně.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio
 • Itálie usnadňuje cestování majitelům malých zvířat. Jejich mazlíčci mohou do vlaku zadarmo

  24. červen 2022
  pes ve vlaku

  Největší italský železniční dopravce oznámil, že malí domácí mazlíčci včetně koček a psů mohou po následující tři měsíce jezdit vlakem zadarmo. Jedinou podmínkou je, aby se vešli do přepravky daných rozměrů a majitel neměl více než jedno zvíře.

  Psi, kočky a další domácí zvířata se musí vejít do přepravky o rozměrech maximálně 70x30x50 centimetrů. Zvířata musí být v přepravce umístěna po celou dobu cesty. Jak doplňuje server Euronews, majitelé domácích mazlíčků musí mít s sebou při cestování patřičné doklady o zvířeti. Cestující z ciziny by pak měli mít speciální pas pro domácí zvířata. Ten lze získat u autorizovaného veterináře.

  Nabídka tamní společnosti Trenitalia platí až do 15. září. Bez poplatku mohou cestovat zvířata i s další železniční společností. Dopravce Italo například povoluje cestování psů do hmotnosti 5 kilogramů zadarmo. Cena za větší mazlíčky se poté liší v závislosti na jízdence pro cestující. Zvířata musí být také na vodítku a mít náhubek.

  I během cestování by měli majitelé mazlíčků dbát na jejich zdraví a bezpečí. Jak dále poukazuje server, v letních měsících je potřeba jim zajistit dostatečné množství tekutin, udržovat je v co největším chladu a nenechávat zvířata v autě.

 • Své tělo vnímám stále negativně, je to moje ošklivá kamarádka, říká Billie Eilish

  24. červen 2022
  Billie Eilish
  Americká zpěvačka Billie Eilish promluvila pro britské noviny The Times o negativním vztahu ke svému tělu. V rozhovoru reflektovala i vizuál svého poslední alba Happier Than Ever, který podle ní není autentický. „Říkám si: nevím, kdo to je, ale nejsem to já!“ uvedla o fotografiích k loni vydané desce. „Neměla jsem čas přemýšlet. Prostě jsem se rozhodla, kdo jsem. Prostě jsem se stala tou atmosférou,“ vysvětlila.

  Dvacetiletá hudebnice o vztahu ke svému tělu otevřeně promluvila již loni, právě v souvislosti s posledním albem Happier Than Ever, kde i toto téma reflektovala. V rozhovoru pro The Times uvedla, že problémy s přijetím vlastního těla ji stále provázejí.

  „Líbí se mi, že moje tělo je moje a že mě provází všude, kam jdu,“ pokračovala. „Považuji ho trochu za svou kamarádku. Moje ošklivá kamarádka! Je to složité. Ale co naděláš?“ Na otázku, kde se na cestě k přijetí vlastního těla právě nachází, odpověděla, že „rozhodně ne v dobrém bodě“.

  Eilish byla od počátku své kariéry známá pro svůj androgynní styl a oversize outfity. Ty nosila prý proto, že „nenáviděla své tělo. „Být známá po celý začátek kariéry kvůli jedné věci – nosí pytlovité oblečení a zpívá takhle – mě přivádělo k šílenství, řekla deníku. Protože se cítila uvězněná právě svou veřejnou image, obarvila si Eilish vlasy na platinovou blond a při propagaci druhého alba Happier Than Ever z roku 2021 si na obálku britského Vogue oblékla přiléhavý korzet.

  „Ať děláte, co děláte, je to buď špatné, nebo správné, řekla. „Když nosím pytlovité oblečení, nikoho nepřitahuji, cítím se neuvěřitelně nesympatická a nesexy a nejsem krásná. A lidé vás pranýřují za to, že nejste dost ženská,“ svěřila se a dodala, že pokud si obleče ženštější model, setká se s nadávkami. „Pro ženy a ženy na veřejnosti je to šílený svět, myslí si dvacetiletá zpěvačka.

 • Řecká televize odvysílala návod, jak odčerpat palivo z cizí nádrže auta

  24. červen 2022
  muž, auta, silnice
  Řecko bojuje s prudce rostoucími cenami pohonných hmot, místní televize proto pro své diváky připravila příspěvek s návodem, jak odčerpat benzín z cizích aut. „Není to nic strašně složitého,“ uvedl ve vysílání odborník přes automobily, který byl televizním hostem. Podle agentury AFP také názorně předvedl, jak prorazit palivovou nádrž a palivo odčerpat.

  Řecká televizní stanice se za odvysílání návodu stala terčem posměchu. Jak si všímá server Insider, jeden z uživatelů Twitteru například zveřejnil úryvky odvysílaného pořadu a zavtipkoval: „V zítřejším díle: Jak získat dvě kila sýra feta a steak, aniž by si toho v supermarketu někdo všiml“. Na reportáž pak satirickým videem reagovala také internetová stránka Luben.

  Ceny pohonných hmot v Řecku prudce rostou. Podle evropského webu pro sledování cen Fuelo tam benzin stojí v přepočtu téměř padesát pět korun za litr.

 • Čeká nás skutečný Jurský svět? Vědci chtějí oživit mamuty nebo ptáky dodo

  23. červen 2022
  Mamut, ilustrační

  Biotechnologické společnosti a vědci se snaží znovu oživit některé vyhynulé živočichy. Za několik let bychom tak podle deníku The Guardian mohli potkat třeba mamuty nebo ptáky dodo.

  Například společnost Colossal plánuje oživit mamuta srstnatého a vrátit ho zpět do sibiřské tundry. První mláďata by se mohla narodit do šesti let. Vědcům se nepodařilo najít žádné živé buňky, které by mohli naklonovat metodou, díky které vznikla ovce Dolly, první klonovaný savec na světě. Rozhodli se proto porovnat genomy mamuta a jeho blízkého žijícího příbuzného, slona asijského.

  Zjistili, že mamut měl některé genetické varianty, které mu umožnily pobyt ve velmi chladném prostředí – hustou srst, silnou vrstvu tuku nebo zkrácené uši. Vědci plánují upravit buňky tak, aby mohli přepsat celý genom asijského slona. Pokud se jim to podaří, vloží jednu z „mamutích“ buněk do vajíčka asijského slona a celé embryo přenesou do dělohy náhradní sloní matky. Případná mláďata tedy nebudou kopie mamutů – půjde spíš o slona, který přežije velmi chladné podmínky tundry.

  Podobné plány má i americká nezisková organizace Revive and Restore, která chce oživit víc než 40 druhů zvířat. Společnost naklonovala fretku černonohou. Ta může být prvním naklonovaným savcem, který pomůže zachránit ohrožený druh. Fretka se jménem Elizabeth Ann byla vytvořená z buněk zmrazených v 80. letech 20. století. Vědci doufají, že přinese potřebnou genetickou rozmanitost do volně žijících kolonií fretek, které jsou ohroženy příbuzenským křížením. V plánu je taky oživení nelétavého ptáka dodo, který žil pouze na Mauriciu a vyhynul v 17. století.

  Profesorka a odbornice na molekulární paleontologii ze Severokarolínské státní univerzity Mary Schweitzerová ale upozorňuje, že oživit třeba Tyrannosaura rexe by bylo mnohem složitější. Vědci třeba netuší, na kolika chromozomech byly jeho geny uspořádáné. Pokud by tuhle hádanku rozluštili, musí ještě najít blízkého žijícího příbuzného, který by mohl být upraven tak, aby nesl dinosauří geny. Ptáci jsou sice vzdálenými příbuznými dinosaurů, ale například pštros by měl problém tyrannosauří mládě donosit, říká pro deník The Guardian.

  Místo snahy o znovuvytvoření těchto zvířat chce Schweitzerová lépe porozumět jejich existenci. Buňky ve zkamenělinách by tak spíš mohly objasnit záhady, které dinosaury obklopují například to, jak se vyrovnali s dvakrát vyšší hladinou oxidu uhličitého, než je na Zemi dnes.

 • V Austrálii objevili nový druh kraba, který nosí mořské houby jako klobouk

  23. červen 2022
  Rádio Wave - výchozí obrázek

  Na západním pobřeží Austrálie objevila rodina na procházce nový druh „chlupatého“ kraba. Ten na zádech nosí mořské houby a další živočichy jako klobouk a chrání se tak před útoky predátorů. Informuje o tom deník The Guardian.

  Krab dostal latinské jméno Lamarckdromia beagle –⁠ název má podle vědců připomínat loď HMS Beagle, jejíž druhá plavba v letech 1831 až 1836 vedla Charlese Darwina k formulování jeho teorie přírodního výběru. Nový druh patří do čeledi Dromiidae, které odborníci přezdívají houboví krabi. Ti ke své ochraně využívají houby, které si pomocí drápů upravují a nosí je na zádech jako klobouky. Maskují se tak před predátory, jako jsou chobotnice nebo jiní krabi.

  Houby mohou být větší než samotný krab a působí taky jako chemický prostředek. „Některé sloučeniny, které tyto houby produkují, jsou velmi škodlivé,“ uvedl vědec Andrew Hosie ze Západoaustralského muzea. „Není mnoho predátorů, kteří by se chtěli houbou prokousat jen proto, aby se dostali ke krabovi,“ dodal.

  Při porovnávání vyplaveného kraba s jinými korýši ve sbírce muzea objevili vědci několik exemplářů rodu Lamarckdromia beagle. Ty byly dříve neidentifikované nebo chybně určené. Nejstarší nalezený exemplář pochází z prosince 1925.

 • Začalo hlasování v anketě Strom roku 2022

  23. červen 2022
  Titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku

  Do finále ankety Strom roku letos postoupilo 12 stromů z osmi krajů, které usilují o postup do evropského kola soutěže. Lidé mohou hlasovat do 11. září na webových stránkách ankety. Předchozí český titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku.

  Kromě webu www.stromroku.cz mohou zájemci hlasovat i pomocí DMS. Vybrané peníze půjdou na výsadbu nových stromů a péči o ně. Poslední týden hlasování bude již tradičně tajný. Vítěze vyhlásíme 21. září 2022 na brněnské Hvězdárně a planetáriu. Od roku 2002 se v anketě objevilo už 1608 stromů a vybralo přes tři miliony korun. Výtěžek putuje zpět ke komunitám okolo finálových stromů a Stromů hrdinů, které jej mohou použít na nové výsadby nebo ošetření stromů, jako tomu bylo třeba v případě stoletého jilmu ve Vyškově, uvedla pro web Ekolist koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

  Mezi dvanáctkou soutěžících jsou hned čtyři ovocné stromy – Bartákova třešeň z Hostěnic u Brna a tři hrušně: Prajzovská hruška z Hostišové na Zlínsku, Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami a Sousedská hruška z Kralic nad Oslavou. Proti nim soutěží například tři lípy: nejstarší a zároveň nejmohutnější strom letošní soutěže – 475letá Bratrská lípa z Kunvaldu s obvodem více než devět metrů, také 275letá Vorařská lípa z Rychnovska a 86letá Lípa osudu z Chvalkovic na Hané.

 • U brněnské hvězdárny se rozsvítí desetimetrový model Slunce

  22. červen 2022
  slunce brno hvězdárna

  Brněnská hvězdárna a planetárium rozšíří svou kolekci nafukovacích modelů vesmírných těles o Heliosféru, tedy obří model Slunce. Novinku si můžou lidé prohlédnout na Kraví hoře od 11. do 17. července a pak znovu od 4. do 11. srpna. Jak upozorňuje web Designmag model vytvořila skupina Visualove.

  Planetárium už v minulosti představilo svítící modely Měsíce, Země a Marsu. Heloisféra je ale posledním modelem. Další tělesa Sluneční soustavy totiž nejsou přiliš fotogenická. Model představí Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra. Na těchto vlnových délkách se totiž zviditelní lidskému zraku jinak unikající jevy, třeba silné erupce, tedy výtrysky žhavého plazmatu. 

  „Model vznikl díky záběrům z vesmírné observatoře Solar Dynamics Observatory, která je v současné době nejdokonalejší sondou sledující naši denní hvězdu. K jeho sestavení bylo nezbytné složit celkem 84 750 surových snímků, pořízených na sklonku roku 2014, o celkovém objemu 2,6 TB,“ vysvětluje ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

  Snímky získané z observatoře byly zpracovány metodou navrženou brněnským matematikem Miloslavem Druckmüllerem. Kromě skupiny Visualove na modelu spolupracoval taky Pavel Karas z Hvězdárny a planetária Brno.

 • Základní tábor u Mount Everestu se kvůli klimatickým změnám přestěhuje

  22. červen 2022
  everest base camp

  Nepál plánuje přesunout základní tábor u Mount Everestu, který je nejoblíbenějším vstupem na nejvyšší horu světa. Tábor totiž kvůli klimatickým změnám přestává být bezpečný. Nové místo se má nacházet v nižší nadmořské výšce, kde celoročně není ledová pokrývka.

  Základní tábor se nachází u ledovce Khumbu a v hlavní sezoně ho navštíví zhruba 1 500 lidí. Na místě tak vzniká rušné stanové městečko, kde se horolezci připravují na zdolání Everestu. Velký počet lidí ale přispívá k rychlému tání ledovce - podle serveru Vice tam turisté denně vyprodukují kolem 4000 litrů moči. Kromě toho v táboře zůstávají odpadky nebo zbytky petroleje a plynu, který horolezci používají k vaření nebo topení.

  Nepálské úřady upozorňují, že ledovec ztrácí 9,5 milionu metrů krychlových vody ročně a taky se neustále rozšiřuje potok, který teče uprostřed základního tábora. Na místě, kde horolezci spí, se v ledu každý den objevují nové trhliny. Když ledové útesy tají, začnou z vrcholů padat úlomky skal a balvanů - tábor tak přestává být bezpečný.

  „V důsledku lidské činnosti tají ledovce stále rychleji. Nyní se připravujeme na přesun tábora, brzy zahájíme konzultace se všemi zúčastněnými stranami. Tábor se v současnosti nachází v nadmořské výšce 5364 m. Nové stanoviště bude o 200 až 400 m níž,“ řekl webu BBC představitel nepálského ministerstva cestovního ruchu Taranath Adhikari.

  K přesunu má dojít do roku 2024. Nepálská strana je v současné době stále nejvíce využívanou cestou pro většinu horolezců, kteří se na Everest rozhodnou vydat.

 • Mezinárodní plavecká federace omezí účast transsexuálů v ženských soutěžích, vytvoří pro ně novou kategorii

  21. červen 2022
  Lia Thomas transgender plavkyně

  Ve schváleném dokumentu o zásadách se uvádí, že transgender sportovci mohou soutěžit v kategorii žen pouze za předpokladu, že prošli změnou pohlaví před 12. rokem života nebo neprožili žádnou část mužské puberty po 2. stádiu na Tannerově stupnici. Ta označuje začátek fyzického vývoje.

  „Přístup FINA při přípravě této politiky byl komplexní, vědecky podložený a inkluzivní, a co je důležité, FINA ve svém přístupu kladla důraz na soutěžní férovost,“ řekl Brent Nowicki, výkonný ředitel řídícího orgánu podle serveru BBC.

  Rozhodnutí federace ocenila například bývalá britská plavkyně Sharron Davies. Ta se v minulosti stavěla proti účasti transgender sportovců v elitním ženském plavání. „Plavání je velmi inkluzivní sport, jsme rádi, když si každý přijde zaplavat a zapojí se. Ale základem sportu je, že musí být spravedlivý a musí být spravedlivý pro obě pohlaví,“ uvedla.

  Proti se naopak staví skupina na podporu LGBT komunity Athlete Ally, která označila novou politiku za „diskriminační, škodlivou, nevědeckou a neodpovídající zásadám MOV 2021.“

  Nové rozhodnutí bude mít dopad například na americkou plavkyni Liu Thomas, která se v březnu stala první transgender sportovkyní, jež získala titul v ženské plavecké lize NCAA. Thomas doufá, že se bude moct zúčastnit olympijských her, nicméně tato politika by jí znemožnila startovat, popisuje Insider.