„Má smysl být slyšet,“ říká skautka Lucie, která na virální fotce stojí tváří v tvář průvodu neonacistů

3. květen 2017

Šestnáctiletá Lucie „Lála“ Myslíková se během chvilky stala mezinárodní hvězdou. Její fotka z prvomájové demonstrace v Brně, kde ve skautském stejnokroji čelí rozčílenému účastníkovi neonacistického průvodu, má na sociálních sítích tisíce lajků a sdílení. Na Redditu jí dalo lajk téměř šedesát tisíc lidí, na Facebooku mezinárodní skautské organizace má skoro 900 sdílení. Najdou se i tací, kteří jí účast v stejnokroji vyčítají. „Protestovat má ale rozhodně smysl,“ stojí si za svým Lála.

Proč jsi se demonstrace Kdo si hraje, nehajluje účastnila?
Z jednoho hlavního důvodu – protože to má smysl. Má smysl být vidět a slyšet a postavit se proti tomu, co se nám nelíbí. Je samozřejmě důležité být aktivní dlouhodobě, ale tyhle přímé akce mají taky velký dopad.

Jak přesně demonstrace probíhala?
Její organizátoři vyzývali kolektivy i jedince, aby si připravili nějakou aktivitu, kterou oslaví 1. máj a zároveň upozorní na to, že nacionalismus není alternativa a že je důležité se proti nacionalistickým názorům vyhranit. Akce se vymezovala proti pochodu neonacistů a neonacistek, kteří se sešli na náměstí Svobody a pak se přesunuli na Moravské náměstí, kde měli proslovy.

Vybavuješ si tu scénu z fotografie, co se vlastně v tu chvíli stalo?
Snažili jsme se přehlušit neonacistické projevy, hrálo se na kytary a na bubny, zpívali jsme a bylo to takový pěkný a veselý. Naše skupina skautů měla několik bannerů a já jsem tam tak hopkala a tančila, občas jsme něco zaskandovali. Na druhé straně měli proslovy lidé, kteří říkali pro nás nepřijatelné věci. Někdo by možná řekl, že jsme je provokovali, ale podle nás bylo na místě ukázat, že jsme proti tomu, co říkají, i proti tomu, že tam vůbec jsou. A někteří z nich se prostě neudrželi a chtěli si to s námi vyříkat.

Čtěte také

Pamatuješ si, co ti ten člověk říkal? Snažil se ti něco vysvětlovat nebo byl agresivní?
Nejdřív se začali s mým kamarádem trochu ostře bavit o tom, co je stát a národ. Kamarád říkal, že stát neexistuje a hranice nejsou a že na tohle už se vůbec nehraje. Ten pán to vůbec nechápal a byl trochu agresivní. Nikomu z nás nic neudělal, jen se nás párkrát dotkl a měl takový velký gesta, ale nic většího si dovolit nemohl. Myslím, že byl ale hodně naštvanej. Konkrétně se mnou se pak bavil o migraci a imigrantech a nakonec to skončilo tak, že mi říkal, že se bojí, že mě někdo znásilní. Bylo to vtipný.

Byla jsi na takové akci poprvé, nebo chodíš pravidelně?
Podobných přímých akcí se účastním, ale poprvé jsem byla teprve nedávno, asi před rokem.

A jsou nějaká témata, která tě zajímají?
Zajímá mě určitě víc okruhů, antifašistická a feministická témata, bytová situace, squatting, klerofašismus. To jsou věci, které v poslední době v mých sociálních bublinách hodně rezonujou.

Proč ses rozhodla demonstrovat ve skautském stejnokroji, a ne normálně v civilu?
Myslím, že to perfektně zapadlo do konceptu celé akce a dávalo to mnohem větší smysl, protože fašismus a totalitní režimy vůbec jsou se skautingem v rozporu. Ačkoliv je skauting apolitický, tak vyhranění vůči totalitním režimům a konkrétně fašismu, který skauting kdysi zakázal, je podle mě zcela na místě. Navíc skauting vychovává k tomu, abychom byli svobodní, abychom se mohli projevovat a byli aktivní ve veřejném prostoru. Abychom se zkrátka zasadili o lepší svět, a tohle byla ideální možnost, jak ukázat, že tomu tak opravdu je.

Lucie Lála Myslíková

Kolik skautů na demonstraci vlastně bylo?
Asi sedm nebo osm.

Jste ve skautu k podobnému aktivismu vedeni, nebo to byla vaše samostatná aktivita? Má ve skautu někdo s tvým aktivismem problém?
Potkávám se se spoustou různých názorů. U mě v oddíle se to nikomu moc nelíbí. Podle nich je to nevhodné, skauting má prý být apolitický ve všech směrech, v tomhle nevidí smysl. Ale setkala jsem se s velkou podporou od skautů na vysokých pozicích, takže je to opravdu různé. A liší se to i v jednotlivých oddílech a družinách. V oficiálních programech se žádné konkrétní politické zaměření rozhodně nepropaguje, ale výchova k veřejné aktivitě tam je. Na tuhle akci jsme se zmobilizovali z různých brněnských oddílů. Nejvíc jsem na tom dělala s kluky z druhého oddílu, kteří jsou v tomhle dost aktivní a kteří mě vůbec hodně inspirovali v tom, co dělám.

Co pro tebe skauting znamená?
Skautka jsem asi osm let a znamená to pro mě hrozně moc. Pomohlo mi to vybudovat si vlastní osobnost a taky jsem si tu našla spoustu přátel na celý život. Skauting pro mě má i velkou duchovní hodnotu, je to pro mě celoživotní závazek být nejlepší a dělat lepším i všechno kolem mě.

via GIPHY

autor: Alžběta Medková
Spustit audio