Michal Uhl: ÚSTR se zlepšuje

25. červen 2013

Hostem pořadu Za vodou byl sociolog a antropolog Michal Uhl, jeden z nových členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, která na jaře odvolala jejího dosavadního ředitele Hermana. Situaci v ústavu, která před několika měsíci plnila stránky médií, jsme s ním probrali ze všech možných stran.

Sdílí výtky kritiků k údajně zpolitizovanému pohledu ústavu na minulost a neodborné práci jeho badatelů? Co se s novou ředitelkou v ústavu změnilo? Zamýšleli jsme se nad tím, jak vůbec vnímat dobu komunismu, jak ji osobně hodnotí syn někdejších disidentů, kteří si odseděli roky v komunistických vězeních, i nad tím, co Čechům chybí k důkladné reflexi vlastní poválečné minulosti.

Michal nám objasnil svůj pohled na současné komunisty a zastavili jsme se také u sílícího důrazu na sociální témata, solidaritu a ekologickou odpovědnost u části dnešních mladých. A protože Michal je zároveň zastupitelem v Praze 2 a jedním ze členů iniciativy Za svobodné vysoké školy, ohlédli jsme se za nedávnými povodněmi i loňským Týdnem neklidu na vysokých školách.

Michal Uhl je členem Rady ÚSTR a sedmým rokem zastupitelem v Praze 2. Vystudoval genderová studia a sociální antropologii v Brně a sociologii na FSV UK, kde je v současnosti doktorandem a místopředsedou akademického senátu. V minulosti působil jako poradce dvou ministrů, referent na Ministerstvu školství a analytik agentury STEM/MARK. Je nejmladším ze tří dětí někdejších disidentů Anny Šabatové a Petra Uhla.

autoři: Robert Candra , Martin Melichar
Spustit audio