O pořadu Modeláři

Modeláři jsou informovaná i fanouškovsky zanícená sonda do žánrů hardcoru, metalu, punku i temných odvětví ambientu. Modeláři skládají obrázek zdánlivě temné hudby, formují výpravy do nečekaných zákoutí, poukazují na podnětnou propustnost žánrových hranic. Ambici modelovat váš vkus ale nemají. Svoboda je základ.

Začalo to Scénou s Banánem a Echem Viktora Paláka, pokračuje Modeláři. V Modelářích se potkává zenový klid moderátorů s nezdolnou energií hudby, kterou pouští a o které mluví. Cílem je rozvířit moshpity a narušit stereotypy, nezřídka za účasti hostů domácích i zahraničních. Čas od času se modeláři navzájem překvapují hudbou, kterou ten druhý nemusí znát, jindy si zase notují nad legendami žánru. Základní esencí ale zůstává radost z hudby a jejího sdílení.

O autorech:

Viktor Palák
Na gymplu v Ostravě si překládal texty Marilyna Mansona, na fildě v Brně začal šířit metalové evangelium, v časopise Spark házel čtenářům perly alternativních směrů v metalu a dneska nejčastěji poslouchá japonský ambient. Píše o filmech i hudbě (A2, Full Moon) a s kolektivem Jednota pořádá koncerty. Fandí přemýšlivosti a Baníku Ostrava. „Štěstí jsme my!“

Milan „Banán“ Trachta
Ve čtvrté třídě začal chodit do modelářského kroužku a v patnácti letech propadl kouzlu hc/punku, když k němu na koupačce u řeky pod vesnicí doputoval walkman s kazetou Kritické situace. Od té chvíle se snažil nechybět na žádném koncertě a k Vánocům si přál gramofon. První desky postavil na poličku mezi modýlky letadel, záhy začal sám hrát v kapelách, pořádat koncerty a o hudbě i trochu psát a hodně mluvit. Rád se potuluje v přírodě, pátraje po zaniklých památkách z druhé světové války. U toho poslouchá ticho nebo Oldřicha Janotu. 

Historie pořadu: Modeláře vysíláme od května 2020.

Pořad připravují

Další pořady

 • Grundfunk

  Unikátní mix funku, soulu, jazzu a dalších směrů elektronické a progresivní hudby, ve které nechybí nezbytný groove, to je Grundfunk na Radiu Wave!

 • Hudební novinky

  Co nového v našem playlistu? Hudební novinky vám každý týden přináší přehled tracků, které právě dorazily do rotace Radia Wave!

 • Radio Wave Sessions

  Záznamy unikátních živých vystoupení v produkci Radia Wave se zaměřením na stálice domácí hudební scény, čerstvé objevy i zahraniční jména, která se vyplatí sledovat.

 • Audioknihy Radia Wave

  Audioknihy Radia Wave jsou série četeb současných knih z domova i ze světa v podání českých herců a hereček.