Na česko-polském pomezí se půjde přes kosti mrtvých

16. duben 2014

Pro všechny, kteří žehrají na nedostatek aktuálních inspirací v české detektivce, máme dvě dobré zprávy. Ta první přichází z řad tvůrců HBO, kam se nedávno úspěšným Hořícím keřem zařadil mladý scenárista Štěpán Hulík. V rozhovoru pro server aktualne.cz potvrdil, že společně s týmem dalších tvůrců (mj. s talentovaným dokumentaristou Lukášem Kokešem) chystá osmidílnou temnou detektivku Pustina, která by měla zachytit skličující sociální i historickou atmosféru česko-polského pomezí. A dobrá zpráva číslo dvě, též s vůní Hořícího keře a pomezí. Režisérka palachovské televizní série Agniezska Holland se chystá v podobných kulisách, do kterých je zasazena Pustina, natočit film s pracovním názvem Přes kosti mrtvých podle ceněného „morálního thrilleru“ renomované polské autorky Olgy Tokarczukové. Oba projekty hodlají vedle traumatické historie i současnosti reflektovat povahové i kulturní rozdíly mezi Čechy a Poláky. Rozhodně to zní jako dobrá příležitost trochu srovnat krok s inspirativními trendy zahraniční krimi produkce.

autor: Vít Schmarc
Spustit audio
 • Nový projekt podporuje dětské vegany. Vznikl vzdělávací web i dokumentární film

  29. listopad 2023
  dítě vegan kukuřice
  Děti a dospívající, kteří se rozhodli bojovat za společenskou změnu, má za cíl podpořit projekt Veganství v dětství. Snaží se vzdělávat mladé lidi, kteří chtějí být vegany a vegankami, nebo různými aktivitami přispívají ke změně. Pro tyto účely spustil projekt svůj web a připravil i dokumentární film.

  Webové stránky Veganství v dětství fungují jako edukativní platforma, na které se zájemci a zájemkyně o alternativní formy stravování dozvědí potřebné informace k tomu, jak se stát vegany nebo vegankami. Web se snaží podrobně popisovat principy rostlinné stravy. Upozorňuje například na to, jak skládat svůj jídelníček, aby obsahoval všechny důležité živiny, vitamíny a minerály a tak byl pro děti nebo dospívající vyvážený a vhodný.

  Veganství v dětství nabízí i inspiraci v podobě receptů a příkladových jídelníčků a kromě toho se věnuje třeba i tématu komunikace s rodiči nebo širšímu tématu aktivismu.

  „Naše platforma se snaží být mostem mezi vzděláním a aktivismem pro veganské děti. Chceme podporovat uvědomělost a poskytnout nástroje pro mladé, aby mohli proměňovat svět kolem sebe. Spojili jsme se s odborníky na výživu, psychologii a další obory, abychom dali dohromady obsah, který poskytne hodnotné a praktické informace,“ říká jedna z autorek projektu Michaela Vincourová.

  Vincourová je taky jednou z režisérek dokumentárního filmu „Náctiletí aktivisté: Život v neveganském světě“, který pojednává právě o veganství a aktivismu u dětí. Má za cíl nejen děti vzdělávat, ale i je podporovat v jejich snahách o společenskou změnu. „Nesmírně obdivuji, že se mezi generací mladých lidí najdou jedinci natolik stateční, že se se všemi těmi emocemi dokáží nejen vyrovnat, ale přeměnit je v sílu bojovat za jejich svobodu,“ dodává Vincourová.

 • Ruská věznice má nejtvrdší režim. Každé ráno pouští vězňům AC/DC, Bon Jovi a Mobyho

  29. listopad 2023
  Zpěvák Jon Bon Jovi
  Každé ráno z reproduktorů v jedné z nejpřísnějších věznic v Rusku zaznívá podle jednoho z vězňů stejný playlist, který dozorci pouští stále dokola. Mají v něm zařazený třeba hit „It's My Life“ od Bon Jovi nebo další písně od Mobyho a AC/DC. Vězňům prý ale také denně pouští ruskou hymnu a písně o Moskvě. 

  Má k tomu docházet ve vazební věznici Kapotnya, která se nachází ve stejnojmenné čtvrti, asi 11 kilometrů od Moskvy. Jedná se o věznici, do níž jsou často umisťováni političtí vězni, umělci, osoby zapojené do organizovaného zločinu, podnikatelé nebo teroristé, informuje server Newsweek.

  Informace o těchto praktikách zveřejnila na Telegramu ruská nezisková organizace Golos, která se zabývá zejména ochranou voličských práv. Předseda této organizace, Grigorij Melkonjanc, který je mimo jiné šéf ruského volebního dozorčího orgánu, je v současnosti ve věznici Kapotnya držen a informace mají pocházet od něj.

  „Tento playlist se opakuje den za dnem, měsíc za měsícem. Každé ráno je slyší tisíce Rusů čekajících na soud, včetně politických vězňů. Mnohé z těch songů vás překvapí,“ napsala organizace Golos v příspěvku na Telegramu.

  Podle ní jsou do playlistu zahrnuté třeba písně „Why Does My Heart Feel So Bad?“ nebo „Honey“ od amerického zpěváka Mobyho nebo „It's My Life“ a „One Wild Night“ od Bon Jovi.

  Kapotnya je považována za jednu z věznic s nejtvrdším režimem v Rusku. Podle bývalého vězně Ilji Jašina bylo prý běžné, že vězni byli trestáni i například za to, že si po zhasnutí světla šli uvařit šálek čaje. V Kapotnye byl nedávno umístěn také ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který zde byl umístěn do karantény kvůli onemocnění covid-19.

 • Chystá se seriál podle druhého románu Nicka Cavea. Hrdinu závislého na sexu bude hrát Matt Smith

  29. listopad 2023
  Britský herec Matt Smith
  Román Smrt Zajdy Munroa od australského hudebníka a spisovatele Nicka Cavea se dočká seriálové adaptace. V titulní roli se představí Matt Smith, známý třeba ze seriálů Rod draka, Doctor Who nebo Koruna. Režijně se adaptace ujme Isabella Eklöf. Šestidílná série by se měla začít připravovat na jaře příštího roku.

  Seriál budou produkovat společnosti Clerkenwell Films spolu se Sky Studios, píše server Hollywood Reporter. Představitel hlavní role Smith by měl být i výkonným producentem. „Je to brilantní zkoumání lásky, smutku a chaosu. V jádru hluboký, obtížný a něžný příběh o otci a synovi, kteří se vyrovnávají se ztrátou a změnou,“ popsal Smith plánovaný seriál.

  Smrt Zajdy Munroa je Caveův druhý román z roku 2009. Pojednává o podomním prodejci kosmetiky Bunnym Munroovi závislém na sexu. Když jeho manželka Libby zjistí, že jí byl Bunny nevěrný, spáchá sebevraždu. Kniha pak sleduje příběh Bunnyho a jeho syna, kteří cestují po jižní Anglii a společně se snaží se smrtí manželky a matky vyrovnat.

  „Konečně někdo, kdo má odvahu pustit se do tohoto nesvatého příběhu. Jsem nadšený, že Sky a Clerkenwell Films přivádějí Bunnyho k životu v celé jeho chybné kráse, a nedokážu si představit nikoho lepšího, než je Matt Smith, který by ho mohl hrát,“ uvedl k plánované seriálové adaptaci autor předlohy Nick Cave, píše server Pitchfork.

 • Výraz „autentický“ je slovem roku 2023 v USA. Může za to AI i sociální média

  28. listopad 2023
  Písmena

  Podle nejstaršího amerického slovníku je slovem roku výraz „autentický“. Oznámilo to vydavatelství Merriam-Webster na svých stránkách.

  Editoři slovníku spojují častější vyhledávání tohoto slova s rozvojem umělé inteligence. Dalšími nejhledanějšími výrazy jsou „deepfake“, „charismatický“, nebo „dystopie“. Výběr slov nejčastěji používaných v daném roce vypovídá, o čem přemýšlíme, píšeme a co aktuálně rezonuje ve společnosti.

  Výraz „autentický“ je po většinu let vysoce frekventovaným slovem, letos ale zaznamenal výrazný nárůst. Můžou za to rozpravy o umělé inteligenci, kultuře celebrit, identitě a sociálních médiích. Ačkoli je autentičnost zjevně žádoucí vlastností, je těžké ji snadno vystihnout. To jsou dva důvody, proč lidé v těchto případech sahají po slovníku. Se zvyšujícím se vlivem umělé inteligence a deepfake videí se hranice mezi „skutečným“ a „falešným“ stále více stírá.

  V četnosti vyhledávání ve slovníku pro rok 2023 vynikají i další slova, jako např. „rizz“. Slangový výraz se po přidání do slovníku v září dostal na vrchol vyhledávání. Jako podstatné jméno rizz znamená romantický půvab nebo šarm. Jako sloveso (obvykle se používá třeba „rizz up that cutie“) znamená okouzlit nebo svést.

  Zájem o dystopii pak letos podpořila řada událostí. Video, které začátkem dubna natočil Republikánský národní výbor a které bylo celé vytvořeno pomocí obrazů generovaných umělou inteligencí, zobrazovalo údajnou „dystopickou budoucnost“, která vyplyne ze znovuzvolení Joea Bidena. Jarní oslava Dne Země, která následovala po týdnech rekordně vysokých teplot, přišla s varováním aktivistů, že je třeba přijmout opatření, aby se zabránilo „dystopické budoucnosti“.

 • Nejvýkonnější lasery na světě se pokoušejí odhalit tajemství vesmíru nebo vyrobit čistou energii

  28. listopad 2023
  Inženýr

  Nejvýkonnější laser v USA Zeus zažehnul svůj paprsek tento měsíc. Je jedním z nejintenzivnějších laserů, jaké kdy byly sestrojeny. Jeho paprsky nyní pomáhají vědcům zkoumat strukturu vesmíru, píše BBC Future.

  Na rozdíl od nepřetržitých laserů, které snímají čárové kódy v obchodech, je Zeus pulzní laser, který střílí v úsecích několik kvintiliontin (10-30) sekundy. Každý paprsek je schopen dosáhnout špičkového výkonu tří petawattů –⁠ což odpovídá tisícinásobku spotřeby elektřiny celého světa. Laser schopný takto extrémně koncentrované energie pomůže vědcům například při studiu kvantových zákonů, nebo při rekonstrukci extrémních podmínek ve vesmíru.

  Zeus však není jediným obrovským laserem, který by mohl v nadcházejících letech přinést cenné objevy –⁠ na paty mu šlape řada dalších zařízení od Evropy po Asii. „Celá oblast se rychle rozrůstá,“ říká Karl Krushelnick, ředitel Centra Gérarda Mouroua pro ultrarychlou optickou vědu na Michiganské univerzitě.

  Ve Velké Británii bude v roce 2029 dokončen nejvýkonnější laser na světě s názvem Vulcan 20-20. Bude produkovat paprsek milionkrát jasnější než nejintenzivnější sluneční světlo. Tento jediný puls bude produkovat více než šestkrát více energie, než se vyprodukuje na celém světě –⁠ ale bude trvat méně než biliontinu sekundy. Stejně jako Zeus, i Vulcan 20-20 vyzve vědce z celého světa k experimentům, které mohou přepsat naše chápání vesmíru, jaderné fúze, a dokonce vytvořit nový typ hmoty. Mezi záhady, které chtějí v Oxfordu prozkoumat, patří původ magnetických polí, která obklopují většinu důležitých objektů ve vesmíru.

  Na seznamu využitelnosti „ultravysokovýkonných“ laserů je také jaderná fúze. V červenci vědci z kalifornské laboratoře Lawrence Livermore National Laboratory's National Ignition Facility podruhé použili lasery k dosažení čistého přírůstku energie při jaderné fúzi. Letošní experiment dosáhl znovu vyššího výtěžku energie, což vzbudilo naději, že čistá energie by mohla nahradit naše stávající zdroje. Při fúzních reakcích se neuvolňují skleníkové plyny ani radioaktivní odpad.

 • Dystopický román z krajně pravicového Dublinu. Letošní Bookerova cena putuje do Irska

  28. listopad 2023
  Paul Lynch

  Pátý román irského autora Paula Lynche Píseň proroka (Prophet Song) se odehrává v Dublinu, který se propadá do krajně pravicové tyranie. Podle porotců prestižní Bookerovy ceny je napsaný tak, aby čtenáře otřásl a probudil. Bookerova cena je literárním oceněním udělovaným od roku 1968 britskými novináři, vydavateli, literárními kritiky a jinými osobnostmi. O novém laureátovi informuje Guardian.

  Děj románu začíná ve chvíli, kdy se členové nově zřízené tajné policie objeví u dveří mikrobioložky Eilish a ptají se po jejím manželovi, vysokém úředníkovi Irské učitelské unie. Manžel brzy na to zmizí –⁠ spolu se stovkami dalších civilistů –⁠ a Eilish se musí postarat o čtyři děti a svého starého otce sama. O udržení rodiny bojuje uprostřed občanské války.

  Předsedkyně poroty The Booker Prize Esi Edugyanová, označila román za „duši drásající a pravdivý“, který „vystihuje společenské a politické úzkosti naší současnosti“. „S nesmírným potěšením přivážím Bookera domů do Irska,“ řekl bývalý filmový kritik Paul Lynch při přebírání ceny. „Před mnoha lety jsem na dovolené na Sicílii zažil okamžik, kdy jsem si uvědomil, že musím psát,“ přibližuje začátek své spisovatelské dráhy. „Ten den jsem se rozhodl, že prostě otočím kormidlem svého života a udělal jsem to. A jsem tomu zatraceně rád,“ dodává. Jeho vítězství přitom přišlo jen několik dní poté, co v centru Dublinu vypukly násilné protesty po útoku nožem před základní školou. Policie uvedla, že nepokoje způsobila „frakce vedená krajně pravicovou ideologií“.

  Paul Lynch se narodil v roce 1977 v Limericku, vyrůstal v hrabství Donegal a nyní žije v Dublinu. Je pátým irským autorem, který tuto cenu získal. O roku 2014 byla cena rozšířena a nyní ji může získat jakýkoliv román původně napsaný v angličtině. S vítězstvím se pojí odměna ve výši 50 000 liber.

 • Epidemie superprasat drancuje ekosystémy některých států Kanady a Spojených států

  27. listopad 2023
  Divoké prase

  Neobvykle odolná prasata si podmanila oblasti kolem jižních hranic Kanady se severními státy USA jako je Minnesota, Severní Dakota a Montana. Ty zahájily kroky, aby invazi druhu zabránily. Nyní jsou ohroženy kanadské provincie Alberta, Saskatchewan a Manitoba.

  Kontrole se vymkla prasata, která jsou genetickým křížencem divokého druhu z Evropy a prasete domácího. Z prvního jmenovaného získal druh schopnost přežít v náročných podmínkách, z druhého velikost a schopnost se rychle množit. O situaci informuje agentura AP.

  Profesor Ryan Brook ze Saskatchewanské univerzity označil prasata za nejinvazivnější zvíře na planetě. Jde podle něj o ekologickou pohromu, která ničí úrodu, napomáhá erozi půdy a zhoršuje kvalitu vody. Je velmi obtížné je zastavit, píše server Indpendent s odkazem na studii Saskatchewanské univerzity.

  Jedna bachyně může mít až šest selat v jednom vrhu, přičemž vychovat může až dva vrhy ročně. I kdyby bylo ročně zabito víc jak 65 % prasečí populace, ta by i přesto rostla. Farmáři v okolí výskytu superprasat se obávají šíření nemocí.

  Divoká prasata nejsou pro Severní Ameriku přirozeným druhem. Problém ale nastal v 80. letech minulého století, kdy stát vyzýval farmáře k chovu divokých prasat. Po krachu trhu s masem divočáků v roce 2001 někteří farmáři zkrátka přestřihli ploty a vypustila zvěř do volné přírody.

  Boj s prasaty stojí majitele pozemků ročně miliardy dolarů. Situaci nelze, dle Brooka, zvrátit jak v kanadské Manitobě, tak Saskatchewanu. Pro zabránění překročení hranic do USA možná bude nutné zavést tvrdší prostředky. Ty zahrnují pasti nebo chytání zvěře do sítí vystřelovaných z helikoptér. Posílen je také monitoring pohybu zvěře, píše AP.

 • Čichám, čichám zkažené jídlo. Elektronický nos umí rozpoznat nebezpečné bakterie v potravinách

  27. listopad 2023
  muž, sportovec
  Izraelská společnost Sensifi vyvinula elektronický nos, který je schopný rozpoznat, jestli se v jídle vyskytují bakterie jako salmonelóza nebo E.coli. Nástroj má pomoct rozpoznat nezávadnost potravin. O vynálezu informuje BBC.

  Každý lidský nos umí rozeznat pomocí až čtyř set receptorů okolo jednoho bilionu různých vůní. Nejnovější elektronické senzory, které na pachy upozorňují stále rychleji a přesněji, jsou složeny z elektrod pokrytých nanočásticemi uhlíku. Různé bakterie emitují různé pachy anebo nestálé organické sloučeniny.

  „Tyto specifické kvality se dají převést na elektrický signál,“ popisuje profesor Raz Jelinek, vývojář elektronického nosu a přednášející na izraelské Ben Gurionově univerzitě v Negevu. Po zpracování tohoto signálu se vzorek porovná pomocí AI se stále se rozrůstající databází a informuje uživatele o výsledku.

  Takto vypadá elektroda v „nosu“:

  Výkonný ředitel společnosti Modi Peled dodává, že dříve museli producenti potravin vzorky vozit na testování do laboratoří a výsledky byly známy až za několik dní. Sensifi by měl výsledky vyhodnotit do hodiny a firmy by tak mohly nový přístroj používat přímo ve výrobnách. „Testovací metody v potravinářském průmyslu se nezměnily skoro 50 let. Doteď nebyla AI v testování využita,“ dodává Peled.

 • Znečištěné ovzduší zabilo v roce 2021 v EU více než půl milionu lidí, ukazují data

  24. listopad 2023
  Rostoucí ceny energií působí světové ekonomice velké těžkosti.
  Podle odhadů zabilo znečištěné ovzduší v roce 2021 v EU více než půl milionu lidí. Zhruba polovině úmrtí by se dalo zabránit snížením znečištění na limity doporučené lékaři.

  Výzkumníci z Evropské agentury pro životní prostředí přičítají 253 000 předčasných úmrtí jen vzdušným koncentracím jemných prachových částic známým jako PM2,5, které překračují maximální doporučené limity Světové zdravotnické organizace. „Údaje, které dnes zveřejnila EEA, nám připomínají, že znečištění ovzduší je v EU stále největším zdravotním rizikem," uvedl Evropský komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius píše deník The Guardian.

  WHO, která v roce 2021 zpřísnila směrnice pro kvalitu ovzduší, zdůrazňuje, že žádná úroveň znečištění ovzduší není bezpečná. Přesto stanovila horní limity pro některé znečišťující látky. Evropský parlament v září odhlasoval sladění pravidel EU pro kvalitu ovzduší s pravidly WHO, ale rozhodl se krok odložit až na rok 2035.

  Agentura EEA poprvé odhadla také celkové zatížení nemocemi, které jsou důsledkem špatné kvality vzduchu. Co se týče chronické obstrukční plicní nemoci, kterou způsobuje znečištění částicemi PM2,5, agentura EEA odhaduje, že v celé EU bylo ztraceno přibližně 150 000 let života.

  Podle letošního šetření deníku The Guardian dýchá 98 % lidí v Evropě vzduch zamořený takovým množstvím škodlivin, že porušuje směrnice WHO. Zátěž onemocnění, jak vyplývá z výsledků EEA, spadá především do východní a jihovýchodní Evropy.