Nezabiješ. Zemřeš. Obstojíte v morálně problematické verzi střílečky Wolfenstein 3D?

8. únor 2017
03797149.png

Herní designér a vědec Ramsey Nasser rád vyvíjí vtipné hry. Pamatujete si na noblesní dámu, která v roce 1985 udeřila stoupence ultrapravice taškou při demonstraci? V Nasserově akční miniatuře nazvané zkrátka Handväska! (švédsky taška) můžete žlutou kabelkou rozprášit dav neonacistů. Ve svém dalším projektu Dialogue 3-D klade na hráče ovšem daleko větší nároky a zpytuje jejich morální integritu. Do opensource verze klasické 3D akce Wolfenstein totiž přidává novou funkci „morálního tlačítka“. Předtím než na vojáka wehrmachtu vystřelíte, vás hra vyzve k zamyšlení, jestli je správné na nacistu střílet. Jestli je to ospravedlnitelné, nebo to pomáhá svobodě slova. Když kliknete na tlačítko ne – zemřete. Pokud zvolíte ano, možná se trefíte. Pokud se vám podaří probojovat dál, otázky jsou komplexnější, nepříjemnější a šťourají se v hráčově svědomí. V souvislosti s útokem na Richarda Spencera si díky titulu Dialogue 3-D uvědomíte spoustu věcí – a hlavně to, jestli je konstruktivní dialog vůbec možný. Podívejte se taky na Lukáš Grygar a Jakub Dvorský: Indie hry umí rozeznít niternou strunu a opravdu překvapit.

autor:Martin Macho Macháček
 • Německé město zavádí panáčky na přechodu ve tvaru Karla Marxe. Slaví jeho 200. narozeniny

  22. březen 2018
  Německé město zavádí panáčky na přechodu ve tvaru Karla Marxe

  Rodné město Karla Marxe slaví dvousté výročí narození svého rodáka, jednoho z nejvýznamnějších politických filosofů všech dob. U příležitosti tohoto výročí se zastupitelé města Trier v Německu rozhodli uvést nové panáčky na přechodech pro chodce, kteří vypadají jako Karel Marx.

  Malé zelené a červené Marxe vytvořil Johannes Kolz, město kromě toho také plánuje vztyčit Marxovu sochu, kterou dostalo od Čínské lidové republiky. Přijetí bronzové sochy od vůdce represivního čínského režimu vloni vzbudilo kontroverze. Řada kritiků podle BBC honorování Marxe odmítá a poukazuje na utrpení lidí žijících za železnou oponou během studené války. Karel Marx, autor významného díla Kapitál a spoluautor Komunistického manifestu, se ve městě narodil v roce 1818 a žil v něm do svých 17 let. Panáčci na přechodech pro chodce se v okolí Muzea Karla Marxe a jeho rodného domu objeví v následujících týdnech, bronzová socha z Číny by měla být odhalena v květnu, píše se na stránkách města Trier.

 • V Evropě rychle ubývají polní ptáci. Mizí celé druhy

  22. březen 2018
  Zpívající pták

  Francouzská média informují o studii, podle které se populace některých druhů ptáků za posledních 15 let zmenšily o třetinu. Ptáci ale vymírají v celé Evropě včetně Česka.

  Podle nedávné studie francouzského národního centra pro vědecký výzkum CNRS a Národního přírodovědného muzea z francouzského venkova mizí ptáci. Jedná se hlavně o takzvané polní ptactvo, tedy o ptačí druhy s úzkou vazbou na zemědělskou krajinu. Mizí například skřivani, strnadi a koroptve. V průměru se počet polních ptáků za posledních 15 let snížil o třetinu, ale u některých druhů je to ještě víc. Například francouzská populace lindušky luční klesla o 70 %. I když ptáci vymírají v celé přírodě, v zemědělské krajině se to děje intenzivněji než v lesích nebo ve městech (o mizení vrabců z francouzských nebo českých měst např. zde nebo zde). Důvodem vymírání polního ptactva je podle francouzských vědců a vědkyň hubení hmyzu zemědělskými insekticidy a také čím dál větší zavádění monokulturního zemědělství a s tím spojené ničení mezí a hájků, rovněž ovšem opuštění praxe, kdy pole po nějaké době leželo jeden rok ladem. Na první pohled může zarazit, že by úbytek hmyzu měl mít vliv například na populaci koroptví, které se živí hlavně semeny a rostlinami. Ale jak na serveru L’Obs vysvětluje přírodovědec Grégoire Loïs, dokonce i ptáci, kteří se živí zrním, hned po vylíhnutí potřebují hmyz, protože z něho ptáčátka získávají bílkoviny. A například i dospělé koroptve během jara a léta doplňují svoji potravu hmyzem, aby měly bílkovin dostatek. Vymírání polního ptactva se ale bohužel netýká jen Francie. Jak je vidět z výzkumných zpráv České společnosti ornitologické, dochází k němu v celé Evropě (a podrobněji zde) včetně České republiky.

  Podívejte se taky na Hejna vrabců dnes už tak často nevidíme. V ČR zmizelo od 80. let 10 milionů ptáků.

 • Kolik spotřebují obyvatelé města vody? A kolik je v Brně doktorandů? Brno spustilo datový portál

  22. březen 2018
  Brno

  Nový datový portál města Brna nabízí informace o obyvatelích, dopravních nehodách i zeleni. Slouží jako platforma ke sdílení dat o jihomoravské metropoli. 

  Web obsahuje kromě samotných datových sad také aplikace postavené mimo jiné na údajích od mobilních operátorů o pohybu obyvatel nebo interaktivní mapu dopravních nehod. Brno je podle oficiální zprávy jedno z prvních českých měst, které se rozhodlo data zpřístupnit. Portál je určený všem zájemcům z řad obyvatel, podnikatelů, studentů, výzkumníků, vývojářů, ale i novinářů. V několika sekcích se mohou dozvědět informace z oblasti dopravy, vzdělávání, ekonomiky nebo třeba bezpečnosti. „Data jsou naším novým městským bohatstvím, které se nyní snažíme zcela využít. Děláme kroky k digitalizaci, byť neustále narážíme na mnoho různých omezení ze strany státu či Evropské unie. Projekt brněnských dat je další ochutnávkou toho, kam míříme v rámci schválené vize a strategie #brno2050, v níž je otevřenost a efektivita městské správy jednou z klíčových hodnot,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast Smart City Jaroslav Kacer z TOP 09. Město počítá s tím, že se portál bude neustále vyvíjet a bude sbírat informace i od uživatelů, protože na něm budou moct dát zpětnou vazbu a také návrhy nebo doporučení na chybějící data. „Samotným spuštěním očekáváme vyvolání zájmu, který přinese další zveřejnění dat i od třetích subjektů, nových aplikací a další rozvoj. V průběhu tří měsíců bychom rádi uspořádali městský hackathon, kde bychom specifikovali, jaké máme další záměry a co od aplikací očekáváme, abychom vývoj portálu posunuli dále v krátkém horizontu,“ doplnil náměstek Kacer.

 • Lekce komiksové psychomagie. Na pražský veletrh Svět knihy přijede Alejandro Jodorowsky

  22. březen 2018
  Alejandro Jodorowsky

  Hvězdou 24. ročníku mezinárodního veletrhu Svět knihy bude filmový režisér a komiksový scenárista Alejandro Jodorowsky. „Není nic menšího než legenda. Říká si ‚mystický ateista‘, což zní jako přesná definice toho, čím by měl umělec být,“ říkají pořadatelé akce pro server Aktuálně o dnes devětaosmdesátiletém umělci.

  Jodorowského filmy Svatá hora nebo Krtek vám měly způsobit pocit, jako byste si dali LSD, jinak tomu není ani s jeho komiksy, s nimiž se mohli seznámit i čeští čtenáři – nedávno vyšel dotisk nejslavnějšího Incalu, který nakreslil podle Jodorowského scénáře jeden z nejrespektovanějších komiksových kreslířů Moebius. Do češtiny byl přeložený i pětisetstránkový grafický román Kasta Metabaronů a nejnověji Technokněží, taktéž ze světa Incalu. Bývalý člen surrealistické skupiny Hnutí paniky Jodorowsky, který si libuje v mystice a sci-fi, je nejenom komiksovou hvězdou – přestože nikdy nenatočil svou Dunu podle slavné sci-fi ságy, jeho nápady ovlivnily celou populární kulturu, od Hvězdných válek po Vetřelce, Pátý element a mnohem dál. Pokud se u Jodorowského náhodou dostaví pocit, že síla jeho imaginace ubývá, má na to svůj recept. „Když dojde inspirace, obarvím si hlavu nažluto,“ líčí v knize Psychomagie: Nástin panické terapie. Snad ji předvede i v Praze. „S využitím svých kontaktů ve Francii i Chile jsem od října pracoval na tom, aby Jodorowsky přijel do Prahy,“ říká Guillaume Basset, dramaturg veletrhu Svět knihy. Hlavním tématem letošního ročníku festivalu, který se koná od 10. do 13. května na Výstavišti v pražských Holešovicích, bude komiks.

  Podívejte se taky na Incal: Jak Hloupý Honza ke krystalu přišel nebo na Technokněží: Komiksový mág Alejandro Jodorowsky ředí vlastní galaktickou mystiku.

 • Umíte žít normálně? Přihlaste se do nového projektu Kateřiny Šedé, dostanete za to zaplaceno

  21. březen 2018
  Kateřina Šedá ve Slavutyči

  „Máte rádi výzvy? Nebojíte se zkoušet nové věci? Ničí Vás stereotyp? Pak hledáme právě Vás!“ vyzývá na svém facebooku Kateřina Šedá.

  Umělkyně hledá rodiny i jednotlivce, kteří zvládnou žít normální život ve vylidněném turistickém centru Českého Krumlova. Chce tak upozornit na problémy, které masový turismus způsobuje v atraktivních lokalitách. „Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně vyhýbají. Taková může být charakteristika sociálně vyloučených lokalit, ale i nejkrásnějších měst světa zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podobnost na první pohled diametrálně odlišných míst mě inspirovala k projektu, který upozorňuje na růst turismu a s tím související problémy,“ vysvětluje Šedá. Ve svém novém projektu tak hodlá aspoň na tři měsíce znovu oživit krumlovské centrum, kde budou vybraní jedinci a rodiny žít a vykonávat běžné činnosti. Tito „normální lidé“ budou ubytováni zadarmo a navíc za své žití dostanou mzdu. Zájemci se mohou hlásit do 20. dubna na adrese www.unes-co.cz. Projekt UNES-CO je součástí 16. mezinárodního bienále architektury v Benátkách 2018, kde budou mít návštěvníci českého pavilonu možnost sledovat přímý přenos z normálního života v Českém Krumlově.

  Podívejte se taky na Kateřina Šedá: Nejtěžší bylo proniknout mezi komunitu nejbohatších v Los Altos a obyvatele brněnského Cejlu.

 • Z králíka viceprezidenta USA je gay. Parodická kniha Johna Olivera se prodává líp než originál

  21. březen 2018
  Z přebalu knihy A Day in the Life of Marlon Bundo

  Rodina amerického viceprezidenta Mikea Pence vydává knihu o svém králíkovi, který se jmenuje Marlon Bundo. Knihu o Bundovi napsala Penceova dcera Charlotte a ilustrovala jeho manželka Karen.

  Moderátor populárního late night pořadu Last Week Tonight John Oliver se rozhodl si z viceprezidenta vystřelit a napsal vlastní parodickou verzi knihy, ve které udělal z titulního králíka gaye. Konzervativní Mike Pence je totiž známý svými kontroverzními postoji k homosexuálům – například údajnou podporou terapie pro změnu sexuální orientace vyjádřenou při kandidatuře do Kongresu v roce 2000 (Pence v současnosti tehdejší aktivity popírá). John Oliver svou parodickou knihu ohlásil v neděli v aktuálním díle svého pořadu a ta okamžitě vystřelila na první místo seznamu bestsellerů na Amazonu, zatímco originál za ní pokulhává na místě čtvrtém. Není to poprvé, kdy se John Oliver vydal za hranice obrazovek a spáchal obdobný PR kousek. V minulosti v rámci pořadu založil a u amerických úřadů registroval svou parodickou církev Our Lady of Perpetual Exemption, aby poukázal na daňové praktiky amerických církví, nebo vytvořil maskota Jeffa „Nemocná Plíce“, namířeného proti tabákovému průmyslu.

 • Natočte si dokument. Začíná další ročník workshopů My Street Films

  21. březen 2018
  Z dokumentu Černý most

  Začíná pátý ročník filmových workshopů My Street Films. Do 22. dubna může kdokoliv zaslat námět na krátký dokumentární film.

  Osm vybraných bude během celého roku navštěvovat workshopy s českými dokumentaristy a společně budou pracovat na tvorbě dokumentárního filmu, který účastníci v září představí porotě. Vítězný snímek bude promítán na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Loňský ročník vyhrál film Černý most filmařky Širín Nafariehové, ve kterém se čtyři dívky, které mají alespoň jednoho rodiče cizince, vydávají na demonstraci za obranu národa. Na demonstraci se seznámí s mladým českým nacionalistou a v dokumentu s ním diskutují o tom, jak by měla vypadat společnost, proč by chtěl zrušit vietnamské večerky a nahradit je českými obchody, nebo o tom, že cizinci se podle něj přetvařují. Svůj původ mu dívky prozradí až později a konfrontují ho s jeho předchozími výroky o tom, že by se s cizinci nebavil. Na pivo s nimi pak už nejde, napíše jim ale dopis, ve kterém se za své názory omlouvá a slibuje, že se nad nimi zamyslí.
  My Street Films pořádá také semináře pro veřejnost, 14. května v kině Světozor například workshop s Apolenou Rychlíkovou, další s Lukášem Kokešem a Jakubem Hejnou. Program workshopů, vítězné snímky minulých ročníků a přihlášení do soutěže najdete na stránkách projektu.

 • Styl a trest. Inga Copeland vydala jako Lolina nové album, svůj experimentální pop předvede v Praze

  21. březen 2018
  Inga Copeland

  Estonská hudebnice Inga Copeland zveřejnila pod pseudonymem Lolina nové album, jmenuje se The Smoke a naživo ho předvede už 24. března v pražském prostoru Punctum.

  Jak je u Ingy Copeland zvykem, nahrávka má mluvit sama za sebe a nedoprovází ji žádné doplňující informace – na The Smoke najdeme 8 tracků, mezi nimi skladby Style And Punishment nebo Fake City, Real City. Jde o hybridní písničkářství, experimentální pop, ale jakékoliv žánrové nálepky se zdají být při poslechu liché. Po textové stránce je The Smoke možná nejotevřenější a nejvíc znepokojující výpovědí Copeland. Umělkyně se v kruzích experimentální hudby prosadila jako polovina dvojice Hype Williams, kterou tvořila s britským hudebníkem a performerem Deanem Bluntem. Vystoupila také na předloňském ročníku audiovizuálního festivalu PAF v Olomouci a v sobotu 24. března přijede do Prahy v rámci festivalu Žižkovská noc

 • Finové by mohli od vlády dostat dotaci na nákup elektrokola, plán počítá s 400 eury pro zájemce

  21. březen 2018
  Cyklistika - kolo

  Finská vláda přišla s nápadem, jak podpořit ekologičtější dopravu v zemi. Lidem chce přispívat na nákup elektrického jízdního kola.

  Už od letošního července by měli mít zájemci nárok na 400eurový příspěvek, což je v přepočtu více než 10 100 korun. Jak se píše v tiskové zprávě finského ministerstva dopravy, do konce roku 2021 plánuje vláda rozdat celkem 16,3 milionu eur, tedy částku, která by měla podpořit pořízení více než 40 700 elektrokol. Pokud si někdo zakoupí kolo už teď na jaře, bude podle dostupných informací možné zažádat o příspěvek zpětně. Nejlevnější modely je možné pořídit i za cenu okolo 10 000 korun, většinou jsou ale elektrokola dražší. Podle vládní agentury pro bezpečnost dopravy, která je garantem projektu, je jedním ze záměrů kampaně zvýšit podíl cest realizovaných pěšky a na kole na 30 % do roku 2030. Vláda zdůvodňuje dotace také závěry studií, které prý prokázaly, že jízda na elektrokolech vede k delším cestám na jízdních kolech a zároveň snižuje počet cest realizovaných autem. Proti návrhu se podle serveru Helsinki Times postavil Juhana Brotherus – hlavní ekonom finské Mortgage Society, banky specializující se na hypoteční úvěry. „Jsem vášnivý cyklista, ale je potřeba se na to podívat s trochou zdravého rozumu. Pojďme se raději zbavit všech neefektivních podpor na pořízení vozidel. Dotace na nákup aut představují drahou cestu, jak dosáhnout stanoveného cíle. Nedělejme tu stejnou chybu i v případě elektrokol,“ napsal Brotherus v pondělí na svém twitterovém účtu.