Poslechněte si zpěv mořských ryb. Bručí a skřehotají, zvuky používají na obranu i pro páření

Podmořský život na korálových útesech v Austrálii

Oceán se může zdát jako tiché místo, když se však pozorně zaposloucháte, můžete zaslechnout rybí zpěv. Většina z této podvodní hudby pochází od „sólistů“, kteří pořád dokola opakují jeden zvuk. Když se však prolnou s dalšími rybami, vytvoří podmořský sbor.

Jak píše server New Scientist, Robert McCauley se svými kolegy z Curtin University v australském Perthu nahrával po dobu 18 měsíců hlasitě „zpívající“ ryby v pobřežních vodách u Port Hedland v západní Austrálii. Společně rozpoznali sedm odlišných rybích „sborů“, které se vždy rozezněly s rozbřeskem a západem. Tři z nich si můžete poslechnout pod tímto odkazem. Hluboký zvuk, který zní v nahrávce trochu jako siréna, vydává ryba Protonibea diacanthus. Bručení pochází od ryby, jež nepříliš překvapivě spadá do čeledi bručounovitých. Poslední zvuk je z „dílny“ netopýří ryby. „Poslouchám rybí skřehotání a zurčení už téměř třicet let a pořád mě překvapují svou rozmanitostí,“ říká McCauley. Zvuk hraje důležitou roli v životě ryb: při rozmnožování, krmení či ochraně teritoria. Noční predátoři si díky nim předávají rozkazy, zatímco ryby, které jsou aktivní ve dne, je používají na obranu svého území. „S ranním a večerním (rybím, pozn. red.) zpěvem se setkáte stejně jako s tím ptačím,“ říká Steve Simpson z univerzity v britském Exeteru. Pokud byste si chtěli poslechnout další rybí zvuky, neváhejte navštívit web Discovery of Sound it the Sea, kde je mnoho nahrávek i dalších informací

Spustit audio
 • Česká mapa velkochovů nově zobrazuje i jejich fotky. Není to pěkný pohled

  16. srpen 2019
  Podle iniciátorů projektu v tuzemsku klecové velkochovy pečují o 5,8 milionu slepic chovaných na snášení vajec

  Na české mapě velkochovů si lze nyní zobrazit nejen informace o provozovatelích a počtech zvířat, ale nově i fotografie z některých chovů. Organizace NESEHNUTÍ, která provozuje web Hlava na hlavě, chce tímto způsobem ukázat reálné podmínky v českých velkochovech.

  Fotografie pochází z míst, jako jsou výkrmny kuřecích brojlerů, klecové, halové a voliérové chovy nosnic, porodny a výkrmny prasat, mléčné farmy nebo chovy býků na výkrm. A obvykle to není moc pěkný pohled, na některých záběrech lze vidět i mrtvá či umírající zvířata. „Fotografie z různých typů českých velkochovů, které jsme na mapě zveřejnili, zobrazují zvířata v často šokujících a velmi nevyhovujících podmínkách. Je ale zjevné, že nejhorší podmínky pro zvířata panují tam, kde dochází k drastickému omezení jejich pohybu, to znamená v klecových chovech nosnic, v klecích pro prasnice a v individuálních kotcích pro telata,“ vyjmenovává Barbora Kosinová z NESEHNUTÍ. Fotografie jsou nyní dostupné asi u čtyřicítky velkochovů z celkem více než dvou tisíc znázorněných na mapě. „Fotogalerie u jednotlivých velkochovů budeme průběžně doplňovat. Vyzýváme proto ty, kdo mají k dispozici fotografie z velkochovu, aby nám je zaslali ke zveřejnění,“ žádá Kosinová. Podmínky se podle autorů mapové aplikace napříč velkochovy příliš neliší. „Záběry ukazují, že podmínky chovu často nesplňují ani minimální požadavky stanovené zákonem a jsou pro zvířata velmi nevyhovující,“ myslí si Adam Schejbal ze stejné organizace. NESEHNUTÍ tímto vyzývá veřejnost, aby se svým podpisem připojila k Evropské občanské iniciativě požadující zákaz klecových chovů v Evropské unii. Organizace je součástí celoevropské koalice nevládních organizací Konec doby klecové, která sdružuje více než 150 organizací usilujících o zrušení klecových velkochovů hospodářských zvířat.

 • Woodstock minutu po minutě: poslechněte si jeho záznam v „reálném“ čase

  16. srpen 2019
  Jimi Hendrix hraje Star Spangled Banne, hudební festival Woodstock 1969

  Pokud jste příliš mladí na to, abyste měli vzpomínky z Woodstocku z roku 1969, nebo jste tehdy nemohli vycestovat do USA, můžete si nyní hudební produkci festivalu minutu po minutě poslechnout z domu. A to bez všudypřítomného deště a bahna, které návštěvníky festivalem provázely.

  Tím, že se alespoň pomyslně přidáte k půl milionu jeho tehdejších návštěvníků, můžete oslavit jeho už 50. výročí. Od včerejšího večera Woodstock vysílá filadelfské rádio WXPN a snaží se tak kopírovat skutečné časy tehdejších vystoupení. Pokud se přidáte dnes večer pět minut před sedmou místního času, můžete ještě stihnout páteční, sobotní i nedělní produkci, kterou zakončuje vystoupení Jimiho Hendrixe. Kromě 32 hudebních vystoupení nově rekonstruovaná stopa obsahuje i záznam promluv, které zaznívaly z pódia. Na webu rádia si lze zobrazit i seznam produkcí, dnešek třeba začíná vystoupením Joan Baez a končí koncertem Grateful Dead. Rádio si lze poslechnout třeba online skrze internetový prohlížeč, další možnosti jsou popsané na jeho webu.

 • Aurora Cerebralis nad potemnělou Prahou. Festival Lunchmeat zahájí Dasha Rush v Planetáriu

  16. srpen 2019
  Dasha Rush si zjevně dala na svém prvním albu vydaném někým jiným opravdu záležet

  První ze zahajovacích večerů jubilejního desátého ročníku audiovizuálního festivalu Lunchmeat je odtajněn, proběhne 30. září. Experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush ve spolupráci s vizuálním umělcem Alexem Guevarou vytvořila impozantní 360° prostorovou projekci, kterou uvede dva týdny po její berlínské premiéře v pražském Planetáriu, které patří k jedněm z největších v Evropě.

  Dasha Rush se často inspiruje v extrémních přírodních jevech či v temných zákoutích lidské mysli, aby to všechno následně tavila do mnohovrstevnatého techna. Tentokrát připravila dílo Aurora Cerebralis, které pracuje s obrazy generovanými mozkovou aktivitou a nervovými spojeními. „V Aurora Cerebralis se obrazy a zvuky desynchronizují a synchronizují v reálném čase. Komplexní prostorový zvuk vyvolává přechodné neurologické chvění, které mění naše vnímání času stejným způsobem, jakým ohýbá nebo rozšiřuje skutečný prostor,“ říká Dasha Rush. První zahajovací koncert, který Lunchmeat kurátoruje spolu s magazínem FACT, proběhne 30. září ve 20:30. Další dva zahajovací večery svůj program teprve odtajní, jisté už je, že návštěvníky zavedou do prostoru CAMPu či do klubu Ankali. K dalším jménům, která se na Lunchmeatu objeví, patří například slovenská hudebnice Katarzia, která představí své audiovizuální pojetí loňské Antigony, nebo eklektický ohýbač gabber a trance reality HDMIRROR.

 • Pedagog Masarykovy univerzity bere místo přednášek studenty po stopách Alexandra Velikého

  16. srpen 2019
  Jiří Kouřil s replikou antické vojenské výzbroje z dob Alexandra Velikého

  Vyučující Jiří Kouřil z Filozofické fakulty MU už druhý rok připravuje pro studenty předmět s názvem Expedice po stopách Alexandra Velikého. Jeho zakončením je výprava po cestách slavného vojevůdce.

  Interaktivní způsob výuky má podle vyučujícího i ty výhody, že se studenti mohou vžít do pocitu vojáků tím, že si musí nosit vlastní věci na dlouhých pochodech, musí šetřit vodou i jídlem nebo třeba držet noční hlídky. Podle anotace předmětu se studenti například naučí trasu tažení Alexandra Velikého, orientovat se v jeho vojenské taktice a bojových technikách nebo porozumět osobnosti Alexandra Velikého. Do kurzu se ale už teď hlásí více studentů, než je jeho kapacita. Zájem studentů se bude patrně ještě zvyšovat. Studenti, kteří už na výpravách byli, budou totiž chtít pokračovat, ale hlásit se budou i noví zájemci. Jde především o studenty Ústavu klasických studií, jsou mezi nimi ale i studenti politologie nebo fakulty sportovních studií. Převažují mezi nimi muži, jezdí ale i dívky. V předešlých dvou semestrech prošli studenti s vyučujícím jen Evropou. První trasa začínala Řeckem přes Bulharsko a Rumunsko. Druhá trasa navázala v Bulharsku přes Makedonii, Albánii a zpět do Řecka až k Thébám, které Alexandr srovnal se zemí. Příští rok ale vyrazí studenti s vyučujícím do Asie. V plánu je i africké tažení, přes Libanon a Egypt.

 • Nepál zpřísnil podmínky pro získání povolení ke zdolání Everestu. Nutný bude doprovod horského vůdce

  16. srpen 2019
  Horolezci na Mount Everestu

  Každý, kdo se pokusí dobýt Mount Everest, bude muset mít horolezecké zkušenosti a bude nucen prokázat svou trénovanost. Rozhodla o tom nepálská vláda po sezoně, která si na nejvyšší hoře světa vyžádala velké množství životů.

  Povolení ke zdolání nejvyšší hory světa, které nepálská vláda vydává, bude nově podmíněno nutností mít vylezený alespoň jeden vrchol v Nepálu vyšší než 6500 metrů. Žadatelé rovněž budou muset doložit dobrý zdravotní stav a fyzickou kondici. Nově bude povinný také doprovod trénovaným horským vůdcem. Píše o tom BBC. Na nových pravidlech se shodla komise složená z vládních činitelů, horolezeckých odborníků a členů agentur zastupujících horolezeckou komunitu. Založena byla poté, co horští vůdci a horolezci kritizovali nepálskou vládu za to, že výstup na nejvyšší horu světa povolila každému, kdo si zaplatil 11 000 dolarů. Oprávněnost kritiky horolezců a horských vůdců dokládá fakt, že jen během letošního května na Everestu zemřelo nebo se ztratilo jedenáct lidí. Devět na nepálské straně a dva na tibetské. „Horolezci mířící na Everest a další osmitisícové vrcholy musí podstoupit základní a výškový výcvik v lezení,“ uvedl panel ve zprávě předložené vládě.

  Kromě špatné trénovanosti některých horolezců mohl vést k tragickým událostem na Everestu i velký počet turistů, kteří dostali povolení horu zdolat. V takzvaných zónách smrti se potom tvořily zácpy a horolezcům docházely lahve s kyslíkem. Tyto problémy zdůraznil Simon Lowe, generální ředitel britské horolezecké společnosti Jagged Globe. S tím ale úplně nesouhlasí členka panelu Mira Acharya. „Horolezci zemřeli v důsledku výškové nemoci, srdečního infarktu, vyčerpání nebo slabosti, a nikoli v důsledku dopravních zácp,“ řekla webu The Guardian. Podle ní by povinnost být doprovázen horským vůdcem měla odradit horolezce od individuálních pokusů zdolat vrchol, které ohrožují životy.

  Na území Nepálu leží osm ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa a příjmy spojené s horolezectvím jsou pro obyvatele chudé země klíčové. I přesto se ale vláda zavázala doporučení panelu přijmout a na jejich základě změnit zákony.

 • Novozélandské lišejníky považované za přírodní variantu Viagry mohou být pro člověka nebezpečné

  15. srpen 2019
  Lišejníky

  Lišejníky rostoucí na chodnících, silnicích a skalách po celém Novém Zélandu získaly v poslední době díky internetu pověst sexuálního dráždidla pro muže, jakési přírodní Viagry. Novozélandští botanikové ale před jejich konzumací varují. Podle nich sice mají určité vlastnosti shodné s Viagrou, zároveň ale mohou být pro lidské tělo toxické.

  Před lišejníkem s odborným názvem xanthoparmelia scabrosa, který roste pouze na Novém Zélandu a v Tichomoří, varují vědci z University of Otago. „Nikdy nebyl testován a je poněkud toxický, takže není vhodné ho konzumovat. Přestože je to předchůdce Viagry, jeho konzumace ve velkém množství může být skutečně velmi škodlivá,“ řekla listu The Guardian Allison Knight zabývající se na Otagu výzkumem lišejníků. Produkty vyrobené z lišejníků mohou také obsahovat různé znečišťující látky, například psí výkaly, výfukové plyny, ale i těžké kovy, jako olovo, arsen, rtuť, měď nebo zinek. Lišejníky totiž rostou hlavně v městských oblastech. Píše o tom server Newsroom.

  Popularita takzvaných sexy pavement lichen (sexy chodníkových lišejníků) roste v poslední době hlavně mezi muži v Číně. Na serveru Alibaba se prodávají stovky produktů vyrobených z nich v cenovém rozmezí 12–300 dolarů za kilogram.

  Na druhou stranu řada lišejníků může být pro člověka prospěšná. V dnešní době probíhá mnoho výzkumů, které se snaží zjistit, jak je lze využít například ve zdravotnictví. V budoucnu by se mohly používat například místo antibiotik, vůči kterým se stanou bakterie rezistentní.

 • V uprchlickém táboře daroval malé Kurdce kolo. Po 24 letech ho našla a poděkovala mu

  15. srpen 2019
  Egbert a Mevan se setkali po 24 letech

  Mladá Iráčanka Mevan Babakar se po 24 letech rozhodla poděkovat Nizozemci, který jí jako malé v uprchlickém centru daroval kolo. Neznala ale jeho jméno, měla jen mužovu fotografii, kterou si schovala její matka. 

  Na internet vyvěsila fotku spolu se vzkazem. „Ahoj internete, je to už dlouhá doba, ale když jsem byla v pěti letech uprchlicí, tento muž, který pracoval v uprchlickém táboře poblíž Zwolle v Nizozemsku, mi koupil kolo. Moje srdce tehdy doslova explodovalo radostí. Chci jen znát jeho jméno. Pomůžete mi?“ Babakar přijela před 24 lety do Nizozemska jako pětiletá uprchlice. Spolu se svými rodiči utekla z Iráku po brutálním zásahu Saddáma Husajna proti kurdskému obyvatelstvu. Přes Turecko, Ázerbájdžán a Rusko se nakonec se svou matkou dostala do Nizozemska. „Pamatuji si, že jsem se tehdy cítila zvláštně. Vůbec jsem nevěděla, jak jsem si tak velkou věc zasloužila,“ řekla Bakabar listu The New York Times.

  Když si letos vzala volno a vyrazila do Zwolle, aby prozkoumala svou minulost, chtěla se s mužem, který jí kolo daroval, znovu setkat. Díky internetu se jí to podařilo. Na Twitteru ho poznal jeho spolupracovník Arjen van der Zee, který kontaktoval jeho rodinu a s Mevan ho propojil. Už následující den večer se Egbert, který si nepřál zveřejnit své příjmení, s Mevan setkal tváří v tvář. Řekl, že kolo tehdy od něj byla jen malá pozornost a že je moc rád, že se mu mladá žena vrátila do života. „Myslím, že byl stejně ohromen jako já. Bylo to jako potkat se se členem rodiny, kterého jste dlouho neviděli. Bylo to opravdu krásné setkání,“ dodala Mevan. S Egbertem prošla staré fotografie a společně zavzpomínali na život v uprchlickém centru.

 • Vznikne vakcína proti chlamydiím? Vědci otestovali látku proti jedné z nejrozšířenějších infekcí

  14. srpen 2019
  Chlamydie

  Dánským a britským vědcům se podařilo úspěšně provést první klinické testy nové vakcíny proti chlamydiím na lidech. Mezi srpnem 2016 a únorem 2017 provedli test na 35 ženách, které tuto infekci neměly. Patnácti z nich lékaři podali jeden typ látky, dalším patnácti jiný a pět jich dostalo placebo. Žádná z nich neměla nežádoucí reakce a v tělech všech, které byly očkovány, se objevily protilátky.

  „Protilátky by měly být schopné zacílit na bakterii hned, jak se dostane do rozmnožovací soustavy. Tohle pro nás znamená obrovský průlom. Pracujeme na tom už 15 let a do klinických testů se zatím žádná vakcína nedostala,“ vysvětlil spoluautor studie a vedoucí výzkumu vakcíny Frank Follmann s tím, že vakcínu bude čekat mnoho dalších testů, včetně hledání otázky na to, jestli skutečně může člověka před chlamydiovou infekcí ochránit. A než se vakcína vůbec dostane na trh, může to trvat ještě nejméně pět let.

  Na studii pracoval kodaňský Statens Serum Institut ve spolupráci s Královskou univerzitou v Londýně. Výsledky byly zveřejněny v odborném časopise The Lancet. Jak píše dánský The Local, nejrozšířenější pohlavně přenosnou bakteriální infekcí ročně onemocní asi 131 milionů lidí po celém světě.

  „Je to skrytá epidemie. Mohou ji mít muži i ženy a ve většině případů nemoc nemá příznaky,“ dodává Follmann. Mnoho lidí proto ani neví, že infekci má, a dál ji přenáší. Nemoc je možné snadno léčit antibiotiky. Bez léčby se ale může choroba zkomplikovat a může vést mimo jiné k neplodnosti. V tuto chvíli nejvhodnější formou prevence je správné použití kondomu.

 • Dívce, které matka zabavila telefon, se podařilo odesílat tweety přes konzole i chytrou ledničku

  14. srpen 2019
  lednice - kuchyň

  Vynalézavá patnáctiletá dívka ze Spojených států dostala zákaz používat svůj telefon, a tak našla jiné způsoby, jak se přes sociální síť Twitter spojit se světem. Matka jí telefon zabavila před dvěma týdny proto, že ji prý mobil při vaření rozptýlil natolik, že způsobila požár.

  EDIT: Omlouváme se, objevily se pochybnosti o pravdivosti zprávy, že byl tweet skutečně odeslán z ledničky. Naše zpráva vycházela z původní verze článku na britském Guardianu, jehož obsah byl posléze změněn.

  „Vzala mi všechna zařízení, abych se víc soustředila na své okolí. Cítila jsem se poníženě a znepokojeně, protože se celé léto nudím a s Twitterem mi rychleji utíká čas,“ tvrdila britskému Guardianu dívka z iPadu svého příbuzného, protože zákaz používání technologií pro ni stále platí.

  Dívka, která na Twitteru vystupuje pod jménem „dorothy“, má ráda zpěvačku Arianu Grande a účet používá primárně ke sdílení informací o ní. Nejspíš i proto, že se bála ztráty pozornosti od dalších uživatelů, hledala možnost, jak být na síti aktivní i dál. Zjistila, že na Twitter může i dál posílat příspěvky skrze hrací konzole Nintendo a Wii U. Jenže matka na to přišla a obě zabavila. Dívka nakonec narazila na možnost posílání tweetů přes chytrou chladničku.

  „Mluvím na svou lednici, co to sakra je…,“ napsala. Twitter i výrobce elektroniky si toho všimli a začali na síti rozšiřovat hashtag #FreeDorothy. Výrobce serveru Guardianu na žádost o vyjádření neodpověděl. Uvedl ale, že jejich lednice mají možnost připojení na sociální sítě a že tweet byl odeslaný opravdu z chladničky.