Prstem po mapě? Stáhněte si 67 000 historických map

31. květen 2016
Mapa (ilustrační foto)

67 tisíc historických map – přesně tolik si jich můžete stáhnout z mapového archivu Davida Rumseyho, což je známý americký sběratel map. Jeho kolekce představuje pět století kartografie a najdete ji zde. Máte se na co těšit, webový portál Wired ji označil jako nejskvělejší sbírku map na planetě Zemi. U každého plánku najdete také detailní informace o jeho publikování nebo možnost si na něj pořádně zazoomovat. Některé nabízí i možnost zvanou „georeferencing“, která v podstatě umožňuje porovnávat mapy mezi sebou. Součástí této téměř nekonečné sbírky jsou i takové unikáty jako barevný pohled ze vzduchu na New York roku 1900, mapa Sovětského svazu z roku 1949, která je složená hned z několika kusů, nebo dvanáct pohledů na zeměkouli a její rotaci kolem Slunce z roku 1867. Kromě samotných map obsahuje databáze i množství dalších grafik spojených s kartografií – třeba barevnou titulní stranu atlasu z roku 1730. A kde se dá tato kolekce spatřit ve fyzické podobě? V nově otevřeném mapovém centru Stanfordovy univerzity.

Spustit audio
autor: Nicol Staňková
 • Krátká zpráva
 • V Amsterdamu je Beyoncé Boulevard. Holandské feministky přejmenovávají ulice po významných ženách

  15. srpen 2018
  Holandské feministky přejmenovávají ulice po významných ženách

  Podle průzkumu webu De Correspondent 88 % ulic ve velkých holandských městech nese jméno po mužích, mezi ženami objevujícími se na cedulích jsou nejčastěji zastoupené řecké bohyně nebo manželky slavných mužů. Ne zrovna lichotivá bilance, řekly si feministky ze skupiny De Bovengrondse.

  V 11 holandských městech proto „přejmenovaly“ 43 hlavních tříd po úspěšných ženách. V Amsterdamu, Utrechtu nebo Groningenu najdete nyní ulice honosící se názvem získaným po filozofce a spisovatelce May Wollstonecraft, britské matematičce Adě Lovelace, jihoafrické lidskoprávní aktivistce Tanie Leon nebo po první ženě zvolené do holandského parlamentu Suze Groeneweg. Členky De Bovengrondse umisťují své cedule s alternativními názvy ulic pod ty původní, aby tak upozornily na zjevný nepoměr v kvantitě i kvalitě zastoupení osobností. Kritérium výběru vhodných kandidátek do názvu se odvíjí od úspěšnosti a společenské prospěšnosti dané ženy, důležitá je i diverzita výběru. A stejně nahlížejí na problematiku pojmenovávání ulic obecně. „Co dělá názvy ulic tak zajímavými, je přesně to, že jsou vlastně až tak všední,“ vysvětluje Bregje Hofstede, zakládající členka feministické skupiny. „Vidíte je všude kolem sebe, slyšíte je v ohlášeních veřejné dopravy, když si je zapisujete, nikdy o nich pořádně nepřemýšlíte. Přesto je to jakýsi kánon „důležitých lidí“, těch, které kolektivně uctíváme. Jejich každodenním opakováním si je zvnitřňujeme. A teď si představte, že by 88 % ulic neslo ženská jména. Jaký vzkaz by to vysílalo k dívkám vyrůstajícím dneska?“ ptá se sebe sama i nás ostatních Hofstede.

 • V Seattlu se slaví den Sub Popu. Starostka pogratulovala k výročí labelu, který proslavil grunge

  15. srpen 2018
  Sub Pop

  Starostka amerického Seattlu Jenny A. Durkan prohlásila 11. srpen za den Sub Popu. Byl to její dárek k 30. výročí hudebního labelu, u kterého vydávala Nirvana, Soundgarden i Mudhoney.

  Informoval o tom server Pitchfork. Vydavatelství proslavilo grunge s flanelovými košilemi i město Seattle a udělalo z něj americké centrum nezávislé kytarové hudby. I za to Sub Popu děkovala starostka ve svém prohlášení. „Leží přímo v srdci našeho města,“ Durkan nešetřila silnými slovy a vyzdvihovala kulturní význam vydavatelství, které v roce 1988 založili Bruce Pavitt a Jonathan Ponemam jako nezávislou značku. „Každý den je skvělou příležitostí oslavovat hudbu a něco si poslechnout. Pocty si moc vážíme a jsme rádi, že je Seattle naším domovem,“ odpovědělo vedení Sub Popu. Label oslavil výročí festivalem, kde vystoupily kapely z jejího katalogu, jako Hot Snakes, LVL Up nebo Beach House, které znáte také z playlistu Radia Wave.

 • V New Jersey uniklo z jatek na 75 koz a ovcí. Chtěl jim pomoct kozí Spartakus, který utekl už vloni

  14. srpen 2018
  Koza - kozí Spartakus - kozí vlk

  V čele vzpoury přežvýkavců stojí kozí Spartakus, který se ve skutečnosti jmenuje Fred. Ten utekl z jatek v New Jersey před více než rokem a prý se dodnes nadále poflakuje po městě. Teď má 75 kozích a ovčích následovníků, kteří z týchž jatek utekli minulý týden.

  Není jisté, jestli letos pomohl smíšenému stádu právě Fred, nicméně místní obyvatelé vtipkují, že byl spatřen v době útěku v okolí jatek. Policii se většinu uprchlých zvířat podařilo pochytat během jedné hodiny. Poté, co je shromáždili v ohradě, zjevil se prý Fred a hlavou mlátil do branky, snad ve snaze zvířata opět vysvobodit. „Určitě to byl on. Myslím, že je viníkem. Zcela jistě mlátil hlavou do plotu a vypustil je tak i včera večer. Musel do toho vložit hodně síly,“ sdělil správce jatek Bouwe Postma plátku New York Post, který společně s místními televizními stanicemi o kozí rebelii informoval. Podle policejního mluvčího seržanta Darrena Tynana je 10 až 20 přežvýkavců stále na útěku. Jestli jim velí Fred, médiím neprozradil. „Mohlo se stát neštěstí, lidé do nich mohli nabourat. Člověk nikdy neví, co se zvířeti zrodí v hlavě a co může udělat,“ varoval Tynan.

   

 • Google vás sleduje, i když mu to zakážete, vyplývá ze zprávy AP

  14. srpen 2018
  Google

  „Google tak moc touží vědět vaši polohu, že ji zaznamenává, i když mu to výslovně zakážete,“ zní první věta zprávy od Associated Press.

  Vyplývá to z investigace americké tiskové agentury, jejíž výsledky potvrdili i výzkumníci Princetonské univerzity. Sledování Googlu probíhá podle AP jak na iPhonech, tak zařízeních s operačním systémem Android. Uchovávání dat o vaší lokaci je pochopitelně pro spoustu uživatelů ožehavé téma. Google proto nabízí možnost „pauznout“ sledování. Podle AP ale některé aplikace Googlu stejně vaši polohu ukládají i při dočasném vypnutí funkce. Data jdou zpětně vymazat, ale není to jednoduchý proces. „Z našich dat vytváří informace pro prodej reklam. Víc dat tedy podle všeho znamená větší zisky,“ říká analytik Peter Lenz. Pro mnohé politiky a novináře zpráva pouze potvrdila jejich dlouhodobé domněnky. „Je to až frustrujícím způsobem běžné, že technologické firmy praktikují postupy, které se naprosto rozchází s velmi rozumným očekáváním jejich zákazníků,“ řekl pro AP americký senátor Mark Warner. „Tato zpráva může být překvapivá jenom pro ty, kteří nečetli knihu Surveillance Valley od Yashy Levina,“ tweetoval novinář Mark Ames.

  Poslechněte si celý rozhovor s Yashou Levinem.

 • Nebezpečnější, než jsme doufali. E-cigarety mohou poškozovat plíce, varují vědci

  14. srpen 2018
  e-cigaretta

  Elektronické cigarety jsou obecně považovány za bezpečnější než klasické tabákové výrobky. Výzkumníci z Univerzity v Birminghamu v nové studii tvrdí, že i vapování s sebou může nést vážná zdravotní rizika.

  E-cigarety v sobě sice mají méně karcinogenů, ale jejich dlouhodobé kouření může vést k poškození plicních imunitních buněk a zvyšuje riziko zánětu, píše BBC. „E-cigarety jsou míň škodlivé než ty normální, ale měli bychom být obezřetní v případě rozšířené představy o jejich zdravotní nezávadnosti,“ řekl vedoucí výzkumu David Thickett. Vědci nyní hodlají ve výzkumech pokračovat, aby získali definitivní důkazy. Spolu se zdravotnickými autoritami ale upozorňují, že i přes jistá rizika je vapování určitě bezpečnější než kouření. Kuřákům klasických cigaret, kteří chtějí se svým zlozvykem skoncovat, tak i nadále e-cigarety doporučují.

 • Dohromady je jim skoro 200 let. Nejstarší islandský pár má na dlouhověkost jednoduchý recept

  13. srpen 2018
  Pár starých lidí - stáří

  Trausti Magnússon letos oslavil rovnou stovku. Jeho žena Hulda Jónsdóttir je jen o 3 roky mladší. A i v tak požehnaném věku vedou bohatý osobní i společenský život.

  Trausti začínal pracovat ještě před válkou jako rybář v Djúpavíku. Pak se roku 1959 společně s manželkou přestěhovali do Sauðanes, kde 39 let působili jako správci majáku, na místě, kam původně nevedla vůbec žádná cesta. Mohli jste se tam dostat buď pěšky, nebo po moři lodí. Posledních 20 let žije pár v Reykjavíku, ale Trausti plánuje uspořádat stoletou oslavu při vhodné příležitosti až v milovaném Djúpavíku. A jaký je recept věkovitého páru na šťastné prožití dlouhých společných chvil? Jejich dcera Vilborg věří, že jde o důsledek stoického životního postoje a pravidelné stravy. „Jedli celý život hlavně islandské jídlo a jedli ho velmi pravidelně,“ vyjadřuje se. I když ne všechny jejich návyky byly podle Vilborg vždy jen zdravé. „Táta hodně kouřil, třeba i 3 krabičky cigaret denně, ale pak zničehonic přestal, někdy kolem čtyřicítky. To máma, na druhou stranu, ta kouřila až do 93 let, dokud nemusela na operaci se srdeční chlopní. Pět dní ležela v nemocnici, kde si nemohla zapálit, a po návratu domů už neviděla smysl v tom, začínat znova.“ Trausti i jeho manželka Hulda se stále udržují v kondici – každý podzim se např. zapojují do tradičního islandského shánění ovcí z pastvin, přezdívaného réttir. Účastní se ho příbuzní i přátelé majitelů stád, a jak už český popis aktivity napovídá, nachodí se a najezdí při réttiru kilometry. Zprávu přinesl web Iceland Monitor.

 • Robot umí najít postavičku Walda na obrázku rychleji než děti. Jmenuje se There is Waldo

  13. srpen 2018
  Kde je Waldo?

  Už několik desítek let je úkolem dětí v populární knižní sérii Kde je Waldo? (Where is Waldo?) najít postavičku Walda v červenobíle pruhovaném tričku a modrých kalhotách v davu lidí na různých místech. Technologové z kreativní agentury Redpepper teď ale vyvinuli robota, který dětem jejich zábavu trochu kazí. Dokáže totiž v knihách najít Walda rychleji než většina z nich.

  Robot s názvem There is Waldo dokáže najít správnou postavičku už za 4,45 sekundy. Má tak rychlejší čas než většina pětiletých dětí. There is Waldo zero, jak se první verze robota jmenuje, Walda rozezná díky sadě Vision Camera Kit, která umožňuje rozpoznávání obličejů. Kamera naskenuje všechny obličeje z každého obrázku a následně je robot pomocí umělé inteligence AutoML Vision porovná se známými obrázky Walda. „Robota jsme vytrénovali na 62 obrázků Waldovy hlavy a 45 podobizen celého jeho těla,“ říká technolog agentury Redpepper Matt Reed. „Mysleli jsme, že nebudeme mít dost obrázků, abychom vytvořili silný rozpoznávací model. Robot ale dokáže překvapivě dobře rozeznat i podobizny Walda, které jsme ho nenaučili,“ dodává. Každého Walda, který vykazuje alespoň 95procentní podobnost se vzorovými podobiznami, stroj na obrázku označí pomocí robotické paže se silikonovou dlaní. Informuje o tom server The Verge. Reed plánuje službu AutoML Vision, kterou společnost Google spustila teprve v lednu, využít i v dalších projektech. Uvažuje už například o aplikaci, která by uměla vyhodnotit, jaké komiksové postavičce jsme nejpodobnější.

 • Smí krávy na nudistickou pláž? Ve švédském Växjö se přou plavci s farmáři a radnicí

  13. srpen 2018
  Krávy na pláži

  I sever Evropy sužují přetrvávající vedra, trápí nejen lidi, ale i zvířata. Farmáři z okolí jihošvédského města Växjö se proto rozhodli vodit dobytek k místnímu jezeru, aby zvířatům aspoň trochu ulevili. To se ale nelíbí nudistům, kteří se na pláži tradičně shlukují.

  „Je to nehygienické a riskantní pro naše zdraví,“ stěžují si plavci podle BBC. Zemědělci oponují, že zvířata horka špatně snášejí, a že pokud nemají jít krávy na porážku, musí jim zajistit kvalitní životní podmínky. Zastupitelé města Växjö dokonce hlasovali, zda může dobytek pláž navštěvovat, a došli k závěru, že zvířata mají stejné právo zde pobývat jako lidé. Podle radnice by plavci neměli být ohroženi žádnými chorobami, farmáři ale nemají dobytek plavit v případě, že se budou ve vodě zrovna koupat lidé. „Na pláži žijí navíc i další zvířata, například ptáci, a v jezerech je stejně spousta jiného trusu,“ prohlásil radní Peter Bengtsson, aby nudisty uklidnil. 

 • Medvědí populace v Evropě mohou růst. Pomoci s osídlením jim ale musí člověk

  13. srpen 2018
  Medvěd

  V současnosti žije v Evropě ve volné přírodě asi 17 000 medvědů hnědých, rozprostřených na území 22 států. Míst, kde by se medvědům mohlo dobře dařit, je však mnohem víc.

  Němečtí biologové sestavili mapu, která vyznačuje místa vhodná pro život medvědů. Vyplývá z ní, že v Evropě existují území o rozloze asi milion kilometrů čtverečních, na kterých by se medvědům mohlo dobře dařit. Osídleny medvědími populacemi jsou však jen necelé dvě třetiny těchto prostor. Hlavní autor studie Néstor Fernández z německého Centra pro integrativní výzkum biodiverzity vidí budoucnost medvědů v Evropě nadějně. Po dlouhé době se totiž podařilo zredukovat vybíjení medvědích populací na minimum. „Doba se mění a stále více lidí vidí v návratu velkých savců příležitost, jak pomoci přírodě,“ říká Fernández. Například v Německu je asi 16 000 kilometrů čtverečních území, na kterých medvědi dříve žili a kam by se mohli vrátit. Je však nepravděpodobné, že se těmto šelmám podaří do všech vhodných lokalit dorazit přirozenou cestou. Často se totiž jedná o místa, která jsou od současných medvědích populací odříznutá. Pomoci jim tak zřejmě bude muset člověk. V úvahu připadá takzvaná reintrodukce, tedy vypuštění odchycených jedinců medvěda na místa, kde zatím medvědí populace nežijí. Informuje o tom server Ekolist. Rozšiřování medvědích populací však může přinést konflikty s lidmi. „Tyto šelmy mohou poškozovat pěstované plodiny zemědělcům, rozbíjet včelí úly nebo občas útočit na ovce. Přímé útoky na lidi jsou ale extrémně vzácné, medvědi se jasně snaží držet od lidí co nejdále. Proto je zapotřebí obyvatele na územích, kam by se měli medvědi vydat, na takové scénáře připravit předem,“ dodává Fernández. Pokud se ale podaří počáteční problémy překonat, je cesta medvědů zpět do velké části Evropy otevřená.

  Podívejte se taky na Lední medvěd v Norsku vlezl do místního rádia a udělal si vlastní show nebo Medvědi se kvůli klimatickým změnám stávají vegetariány.