Prstem po mapě? Stáhněte si 67 000 historických map

31. květen 2016
03629882.png

67 tisíc historických map – přesně tolik si jich můžete stáhnout z mapového archivu Davida Rumseyho, což je známý americký sběratel map. Jeho kolekce představuje pět století kartografie a najdete ji zde. Máte se na co těšit, webový portál Wired ji označil jako nejskvělejší sbírku map na planetě Zemi. U každého plánku najdete také detailní informace o jeho publikování nebo možnost si na něj pořádně zazoomovat. Některé nabízí i možnost zvanou „georeferencing“, která v podstatě umožňuje porovnávat mapy mezi sebou. Součástí této téměř nekonečné sbírky jsou i takové unikáty jako barevný pohled ze vzduchu na New York roku 1900, mapa Sovětského svazu z roku 1949, která je složená hned z několika kusů, nebo dvanáct pohledů na zeměkouli a její rotaci kolem Slunce z roku 1867. Kromě samotných map obsahuje databáze i množství dalších grafik spojených s kartografií – třeba barevnou titulní stranu atlasu z roku 1730. A kde se dá tato kolekce spatřit ve fyzické podobě? V nově otevřeném mapovém centru Stanfordovy univerzity.

 • Evropský soud hrozí Polsku pokutou 100 tisíc eur denně za kácení Bělověžského pralesa

  21. listopad 2017
  les - prales

  Polsko musí s okamžitou platností zastavit kácení stromů v chráněném Bělověžském pralese. Pokud Poláci nebudou respektovat rozhodnutí Evropského soudního dvora, bude jim vyměřena pokuta 100 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 2,5 milionu korun, denně.

  Varšava se dříve příkazu unijního soudu odmítala podřídit a pokračovala v masivním kácení v pralesu, který podle odborníků představuje poslední původní prales na starém kontinentu. Jeho význam dokládá i zařazení do seznamu světového dědictví UNESCO, jak uvádí Ekolist.cz. Polská vláda koncem července prohlásila, že nehodlá přestat kácet, i přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie v předběžném opatření. Podle polského ministra životního prostředí Jana Szyszka se kácí jen v zájmu ochrany lesa před lýkožroutem. To ale polské i zahraniční organizace na ochranu životního prostředí považují pouze za zástupný důvod, kterým Polsko maskuje navýšení těžby dřeva. Polské úřady také pronásledovaly ochránce přírody, kteří se těžbě dřeva snažili bránit a upozorňovat na ni. Soudní dvůr současně nařídil Varšavě, aby nejpozději do 15 dnů od doručení tohoto rozhodnutí informovala Evropskou komisi o přijatých opatřeních a potvrdila příkaz okamžitě přestat s kácením v pralesu, a to až do definitivního vyřešení celého případu. „Vypořádáme se s tímto problémem. To není první klacek, který hází Polsku pod nohy,“ pronesla v televizi Beata Kempová, šéfka kanceláře premiérky Beaty Szydlové. Rozhodnutí unijního soudu je podle ní „více ideologické než věcné“. Když se moderátorka dále zeptala, jestli si polská vláda může dovolit platit 100 000 eur denně, odpověděla jí pouze, zda si redaktorka přeje, aby prales zničil kůrovec. Petici proti intenzivnějšímu kácení v unikátním pralese, kde žije například zubr nebo šest desítek dalších druhů savců, podepsaly stovky tisíc Poláků. Právní bitva u Soudního dvora EU může trvat měsíce, až roky, informuje britský The Guardian.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Britský vynálezce zhotovil oblek jako z Iron Mana, proletěl se a udělal rekord

  21. listopad 2017
  Richard Browning se se svým oblekem Daedalus zapsal do Guinnessovy knihy rekordů poté, co dokázal v obleku ovládaném vlastním tělem vyvinout rychlost až 51 km/h a přeletět jezero v Lagoon Parku v Anglii

  Richard Browning svoji lásku k létání promítl do vynálezu, který věrně kopíruje oblek komiksového Iron Mana, kterým se inspiroval. Britský novátor oblek Daedalus vybavil šesticí miniaturních tryskových motorů, které jsou upevněny na zádech a rukou.

  Na vývoji pracoval britský nadšenec od roku 2016 a jeho unikátní exoskelet vzbudil zájem nejen u investorů, ale i u armády Spojeného království. Samotnému vynálezci a zakladateli společnosti Gravity Industries jde ale hlavně o zábavu. Browning se se svým Daedalusem zapsal do Guinnessovy knihy rekordů poté, co dokázal v obleku ovládaném vlastním tělem vyvinout rychlost až 51 km/h a přeletět jezero v Lagoon Parku v Anglii. „Daedalus je první krok zcela nové technologie, jejíž potenciál se bude moct využít jak v letectví, tak i v komerčním sektoru,“ uvedl vynálezce pro deník Huffington Post. Browning do obleku investoval v přepočtu necelý milion a půl korun. „Stojíme na počátku zcela nové éry pohonných systémů. Nacházíme se ve stejném bodě jako mobilní telefony v osmdesátých letech nebo internet v letech devadesátých,“ načrtává Browning význam svého vynálezu pro list The Independent. Než si někdo zaletí v obleku do obchodu, bude to prý ale ještě trvat.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Celebrity-perverzáci už nemusí dlouho přemýšlet. Vznikl generátor omluv za sexuální obtěžování

  21. listopad 2017
  Hollywood

  Pokud jste americká filmová hvězda obviněná ze sexuálního obtěžování, není nic jednoduššího než poslat na svůj twitter stručnou, diplomatickou omluvu. Dobré je vymluvit se na to, že jste vyrůstali v méně civilizované éře a že jste nebyli úplně při smyslech. Neuškodí zmínit také, že jste milující otec rodiny nebo že se angažujete ve feministickém hnutí.

  A pokud na to nemáte čas, můžete si nechat nějakou takovou průpovídku automaticky vygenerovat na internetu. Po vlně nařčení řady hollywoodských osobností, od Harveyho Weinsteina přes Kevina Spaceyho po Louise C. K., se ze stručných omluvných prohlášení stal svého druhu žánr. Legraci si z něj dělá web Celebrity Perv Apology Generator (Generátor omluv pro celebrity-perverzáky). Stránka vytváří krátké omluvné texty sestavené podle jednoduchého klíče, který se dá použít na různé skandály. Autorkou generátoru je novinářka a dopisovatelka Entertainment Weekly Dana Schwartz. Web sklízí pochvalné reakce za to, že trefně upozorňuje na laxnost a vyhýbavost prohlášení, která celebrity vydávají za seriózní omluvu.

 • Kde Iron Man nestačí! Táta pro stejně postiženého synka vytvořil superhrdinu s Downovým syndromem

  21. listopad 2017
  Z komiksu Metaphase

  Když Chip Reece zjistil, že jeho syn trpí Downovým syndromem, rozhodl se najít ve světě komiksů postavu s podobným postižením. Někoho, s kým by se malý Ollie mohl identifikovat. A k vlastnímu překvapení zjistil, že na nikoho s geneticky podmíněnou nemocí v Marvel univerzu prostě nemůže narazit.

  „Máme tu Iron Mana se srdeční vadou. A to je vše,“ uvedl Reece pro televizi CBS. „Já jsem ale hledal postavu, se kterou by se můj syn mohl ztotožňovat i po fyzické stránce. Vzhled obličeje je v tomto případě důležitá věc.“
  A tak vznikl Metaphase, původně desetistránková povídka určená pro syna a okruh nejbližších známých. Díky komiksové komunitě, virálnímu efektu a úspěšné kickstarterové kampani nakonec ale Chip Reece spolu s výtvarnicí Kelly Williams rozšířili Mataphase až do podoby grafického románu. Toho se nejen prodalo více než 1 500 výtisků, ale jeden z nich si dokonce pořídila do své knihovny škola, kterou Ollie navštěvuje. Mezi spolužáky si už proto stihl vysloužit přezdívku „superhero kid“.
  Otec malého superhrdiny v létě prý začne pracovat na pokračování původního příběhu, v němž si malý Ollie tak toužebně přeje mít stejné superschopnosti jako jeho táta, že navzdory vrozeným indispozicím se vrhne do nebezpečného dobrodružství.

  Autor:Petr Pláteník
 • „100 let staré a moc odvážné,“ vysvětlují v Londýně zakrytí částí Schieleho obrazů v metru

  20. listopad 2017
  Egon Schiele – Ležící žena se zelenými punčochami

  Akty rakouského expresionistického malíře Egona Schieleho nezůstaly na plakátech v londýnském metru a jednom z německých letišť bez cenzury.

  Billboardy poutají na Viennese Modernism 2018, speciální akce a výstavy chystané na příští rok, které pořádají rakouská muzea i galerie mimo jiné u příležitosti stého výročí umělcovy smrti. Jak píše rakouská verze serveru The Local, klíny postav jsou zakryté nápisem „Pardon, je to sice už 100 let, ale na dnešní dobu stále moc odvážné“. „Chtěli jsme vyvolat diskuzi na téma nahota a zdá se, že je to stále aktuální. Celá kampaň byla připravená, když jsme ale představili první vizuály, začaly se objevovat reakce, že nám předpisy nedovolí ukázat genitálie. Na poslední chvíli nám řekli, že etická komise je toho názoru, že obrazy se zcela nahými těly nejsou pro německé letiště vhodné,“ řekl francouzské agentuře AFP ředitel organizace Vienna Tourist Board – Norbert Kettner. Ve Vídni se nic podobného nestalo a obrazy tam mohou být používány bez cenzury. Egon Schiele podlehl v roce 1918 španělské chřipce, bylo mu 28 let. Ve stejném roce zemřel také jeho vzor – Gustav Klimt. Jak píše server The New York Times, vídeňská muzea je připomenou výstavou Stairway to Klimt, která začne v Uměleckohistorickém muzeu 13. února. O deset dní později pak v Leopold Museu odstartuje výstava Egon Schiele, Expression and Lyricism.

 • Škoda vyhodit! Manželé se zbavují šedesát let starých spotřebičů. Pořád fungují

  20. listopad 2017
  Obrázek kuchyně z 50. let - 50. léta

  Kolik let vydržel váš poslední smartphone? A kolik notebook? Pračka? Lednička? Domácí spotřebiče manželů Saundersových sice nemají dotykové displeje, ovládání hlasem ani dohromady netvoří takzvanou chytrou domácnost, za to ale už více než šedesát let fungují.

  Pračku si osmdesátiletí manželé z Exeteru koupili těsně po svatbě, v roce 1956. Ve stejném roce pořídili i vařič, který tehdy stál necelých dvacet liber. Sušička přibyla, když se jim před pětapadesáti lety narodila dcera. Teď je čas dát spolehlivým spotřebičům v okouzlujícím retro designu sbohem, dohodli se manželé poté, co dokončili podzimní úklid. „Byla by vážně škoda to vyhodit,“ říká paní Saundersová, která se spolu s manželem rozhodla, že své domácí pomocníky zkusí nabídnout do muzea.

 • #MeToo amerických pokojských a servírek: „Nemáte ponětí, s čím se běžně potýkáme“

  20. listopad 2017
  úklid - uklízečka

  „Vešla jsem do pokoje poté, co jsem zaklepala a slyšela ‚Vstupte‘. Uvnitř stál u počítače muž a masturboval,“ popisuje jednu ze svých negativních zkušeností pokojská Cecilia z chicagského hotelu.

  Svůj příběh popsala serveru Huffington Post. Někdy jí hosté po zaklepání přišli otevřít nazí, jindy se ji snažili obejmout. Pomáhat má pracovnicím v cestovním ruchu speciální kapesní bezdrátové zařízení. V případě potřeby mohou zmáčknout tlačítko, které upozorní ochranku. Jeho zavedení obhajoval ve Spojených státech mimo jiné Odborový svaz pohostinství. Jedna z předsedkyň Elena Durazo si myslí, že veřejnost nemá příliš velké povědomí o tom, čím si zaměstnanci v cestovním ruchu musí procházet: „Upřímně řečeno si nemyslím, že lidé ví, s čím vším se pokojské potýkají, když uklízí a prostě jen dělají svou práci.“ Durazo poukazuje na to, co pokojské odlišuje od celebrit, které v současnosti odhalují své negativní zkušenosti se sexuálním obtěžováním. Ženy pracující jako uklízečky jsou často imigrantky (z Latinské Ameriky nebo Asie) a dostávají minimální mzdu. Rozdíl v postavení hosta a personálu podle ní hraje zásadní roli. Nepříjemné chvíle zažila i Nereyda Soto, která pracovala v jedné z hotelových restaurací. Nikomu se ale nesvěřila a nepožádala ani o pomoc: „V tomhle odvětví je zákazník náš pán, a tak jsem to prostě nechala být.“
  Odborová organizace UNITE HERE loni v létě zjišťovala, jaké pracovní podmínky mají hostesky, číšnice nebo právě pokojské v hotelech a kasinech v Chicagu. Z výsledků vyplynulo, že 58 % pracovnic v hotelech a 77 % zaměstnankyň kasin se někdy setkalo se sexuálním obtěžováním ze strany hostů.

  Poslechněte si taky debatu Dává #MeToo prostor humoru? V žádném případě, zní v debatě Baslarová, Zábranský, Pavlas.

   

 • Londýnské doubledeckery začnou jezdit na biopalivo ze zbytků kávy

  20. listopad 2017
  Double decker

  Nové biopalivo je směsí nafty a oleje získaného z kávové sedliny.

  Vyrábí ho britská firma bio-bean, která už několik let využívá zbytky kávových zrn pro biopaliva nebo biochemikálie. Cílem je snížit emise z městské hromadné dopravy. „Káva má vysoký podíl oleje, z hlediska hmotnosti tvoří asi 20 % kávového odpadu. Pro výrobu bionafty je to opravdu skvělá surovina,“ vysvětlil serveru Bloomberg zakladatel společnosti bio-bean Arthur Kay. Společnost tvrdí, že Londýňané vyprodukují za rok přibližně 200 000 tun kávového odpadu. Firma odebírá zbytky od kaváren, ale také přímo od výrobců kávy. Ve své továrně pak extrahuje olej. Tímto způsobem vzniká biopalivo s označením B20. Žádné další úpravy už prý následně nejsou potřeba a palivo může být načerpáno přímo do autobusů. Společnost už vyrobila 6 000 litrů tohoto paliva. Aby mohl jeden autobus jezdit jen na tuto směs po celý rok, bylo by podle propočtů tvůrců technologie zapotřebí asi 2,55 milionu hrnků kávy. Jak píše BBC, společnost Transport for London, která hromadnou dopravu v britské metropoli zajišťuje, už využívá biopalivo zčásti tvořené zbytky z domácností (třeba z kuchyňských olejů nebo z loje) u mnoha svých autobusů. Celkem jich má Londýn okolo 9 500.

 • Horor Uteč má nominaci na Zlatý glóbus v kategorii komedií. „Čemu jste se smáli?“ ptá se režisér

  16. listopad 2017
  Z filmu Uteč

  Tísnivý snímek o úzkostech černochů v současné americké společnosti Uteč Jordana Peelea bude možná vyhlášen nejlepší komedií roku. Snímek byl totiž nominován na cenu Zlatý glóbus právě v kategorii Nejlepší komedie nebo muzikál.

  Film běžně považovaný za horor patří k nejvýdělečnějším snímkům letošního roku v kinech (při poměru nízkých nákladů a vysokých tržeb) a kritika ho oslavuje jako žánrovou metaforu podobně působivou, jakou byl v sedmdesátých letech román Iry Levina o feminismu – Stepfordské paničky. Americké filmové ceny Zlatý glóbus běžně dělí nominované filmy do kategorií „drama“ a „komedie/muzikál“. Do druhé jmenované kategorie se občas dostanou snímky, jejichž zařazení budí údiv. V roce 2016 se například nejlepší komedií/muzikálem roku stala kosmická sci-fi Ridleyho Scotta Marťan. V případě Uteč je ovšem zařazení vzhledem k jeho tématu poněkud nevkusné. Peele ostatně nominaci jízlivě komentoval na svém twitteru i v tisku. Napsal například, že „na rasismu není nic legračního“, že film vyjadřuje „jeho zkušenost, zkušenost mnoha černochů a příslušníků jiných menšin“, nebo dokonce že „Uteč je dokument“. Další nominované filmy v komediální kategorii dosud nejsou známy, ale snad budou veselejší.