Ruud van Empel představuje nevinnost v lesním prostředí

21. leden 2009

První letošní výstava v pražské Leica Gallery představuje fotografie Ruuda van Empela. Práce tohoto nizozemského digitálního manipulátora a kolážisty můžete vidět do 18. dubna. POSLECHNĚTE SI: Pozvánku na výstavu a rozhovor s autorem

Ruud van Empel ve svých kolážích vytváří umělé světy, inspirované naivním realismem. Postavy, poskládané zpravidla z fotografií několika modelů, obklopuje propracovanými hyperrealistickými scenériemi. Empelova díla jsou záměrně přehnaně barevná, přehnaně dokonalá, zahuštěná přehnaným množstvím detailů - ať už jsou situována do džungle, nebo do moderní kanceláře. Tato naddokonalost ale není samoúčelná. V divákovi vzbuzuje spíš znepokojení. Podivně hladké a neživotné tváře modelů jako by ukrývaly neznámou hrozbu.

00850866.jpeg

Ruud van Empel svá témata obvykle zpracovává po sériích. Tak vznikla sada obrazů státních úředníků s názvem Office, pohledy z okna v sérii Frame Story nebo třeba Studies in Green, tedy Studie v zelené, které zobrazují školačky uprostřed záhadného lesa.

Další informace najdete v rozhovoru s Ruud van Empelem, který na vernisáži pořídil Robert Candra.

autor: Robert Candra
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.