Ruud van Empel představuje nevinnost v lesním prostředí
První letošní výstava v pražské Leica Gallery představuje fotografie Ruuda van Empela. Práce tohoto nizozemského digitálního manipulátora a kolážisty můžete vidět do 18. dubna. POSLECHNĚTE SI: Pozvánku na výstavu a rozhovor s autorem
Ruud van Empel ve svých kolážích vytváří umělé světy, inspirované naivním realismem. Postavy, poskládané zpravidla z fotografií několika modelů, obklopuje propracovanými hyperrealistickými scenériemi. Empelova díla jsou záměrně přehnaně barevná, přehnaně dokonalá, zahuštěná přehnaným množstvím detailů - ať už jsou situována do džungle, nebo do moderní kanceláře. Tato naddokonalost ale není samoúčelná. V divákovi vzbuzuje spíš znepokojení. Podivně hladké a neživotné tváře modelů jako by ukrývaly neznámou hrozbu.
Ruud van Empel svá témata obvykle zpracovává po sériích. Tak vznikla sada obrazů státních úředníků s názvem Office, pohledy z okna v sérii Frame Story nebo třeba Studies in Green, tedy Studie v zelené, které zobrazují školačky uprostřed záhadného lesa.
Další informace najdete v rozhovoru s Ruud van Empelem, který na vernisáži pořídil Robert Candra.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.