Selectone uvězněný v mrtvých groovech

29. červenec 2014

Na elektronické scéně běží čas mnohem rychleji než v okolním světě, tudíž si jméno Selectone – tedy projekt královéhradeckého hudebníka Davida Rambouska – už bohužel nejspíše pamatují jen nejvěrnější fanoušci domácí experimentální elektroniky.

Od jeho výtečného debutu Unearthed uplynulo už osm let a teprve teď se znovu připomíná kolekcí Dead Grooves. Ta znovu přináší zvukové koláže sahající od vesmírného ambientu až k divné taneční hudbě hrané rozbitými gramofony.

Dead Groove – tedy mrtvé groove – je ve starém anglickém rozhlasáckém slovníku zvuk přenosky projíždějící vinylem, kde není nic nahrané, a která přesto vydává zvláštní zvuky. Tento pulz zrozený z ticha Selectona fascinuje natolik, že na něm postavil většinu skladeb desky. Na bublání a praskání vinylu roubuje další nalezené zvuky (déšť, hlasy z desek) či jednoduché motivy ze samplů. Dohromady to má značně hypnotické účinky a posluchač je plně chycen do zvukových smyček, což tak trochu naznačuje obal desky s jakousi spirálou v utajení.

Každá skladba je zároveň trochu z jiného světa. Solaris je divné downtempo se zlověstnými podtóny, Amor Fati je temný noise a v závěrečné Positive Einstellung jsme bezmála v krajině industriálního techna. Už na Unearthed jsme si zvykli na časté použití hlasů – v Overture For A Rain je z manipulovaného vinylu čtena báseň Jacquese Préverta, v úvodu Solaris se ozývá Eduart Artěmijev, autor soundtraku k slavnému filmu. Dead Swan s vokálem Miriam Ingram je pak písničkově nejpůsobivější a zároveň pořád přísně experimentální – a upomíná nás na Rambouskův další projekt Foma.

03175241.jpeg

Projekt Selectone si pamětníci spojí s polovinou minulé dekády, v níž se na domácí scéně objevilo několik nadějných počinů na pomezí ambientu a laptopových koláží. Ty jsou shromážděné třeba na sampleru Out of place artefacts Vol. I z roku 2004, kde mimochodem Selectone debutoval. Rambousek tuto plodnou éru završil o dva roky později svým debutem Unearthed, který byl navíc prvním počinem jeho vlastního labelu Ressonus. Podle záznamů v bookletu vznikalo pět ze šesti skladeb nové desky v letech 2007 a 2008, Dead Grooves je tak trochu dodatkem ke zmíněné slavné éře.

Těžko tedy mluvit o nějaké výrazné progresi od debutu, na druhou stranu Selectone se svými experimenty vždy stál přísně mimo čas.

Selectone – Dead Grooves (Ressonus, 2014)
Hodnocení: 70 %

autor: Karel Veselý
Spustit audio