Shlohmo: Dobré vibrace
Novinka amerického beatmakera jménem Shlohmo klame hned svým názvem. Deska rozhodně žádné Bad Vibes neservíruje, přímo naopak. Místo špatných vibrací se na ní dočkáte hodiny precizně vyprodukovaných abstraktních hiphopových instrumentálek, které si příležitostně podávají ruce se zasněným popem či ambientem.
Jednadvacetiletý kalifornský kutil Shlohmo, občanským jménem Henry Laufer, bývá spojován s losangeleskou hiphopovou scénou kolem klubu Low End Theory, do které patří také třeba Flying Lotus nebo Gaslamp Killer. Shlohmo debutoval před dvěma lety digitálním EPčkem Shlo-Fi, které nabídl volně ke stažení, debutové album Shlomoshun Deluxe vyšlo vloni v červnu a z třetiny ho tvořily remixy. Možná i proto lze považovat jeho aktuální Bad Vibes za autorovu regulérní prvotinu.
Shlohmo remixoval třeba Robot Koch nebo Gonjasufiho, ale mnohem důležitější jsou jeho inovativní neoficiální remixy (nebo jak se dnes říká „edity“) skladeb od Drakea, Gucci Mane či Kelis. K nim si přidejte i nedávno zveřejněný edit Burialovy skladby Shell Of Light. Zasněná atmosféra alba Untrue, z něhož originál pochází, je jasným inspiračním zdrojem Shlohmova stylu. Tím dalším je bezpochyby starší tvorba Flying Lotuse - hlavně album Los Angeles. Cvakavé přerývané beaty a uhrančivá atmosféra, která posluchače nasaje do sebe, to je recept, podle kterého Shlohmo namíchal své Bad Vibes. A stejně jako FlyLovo Los Angeles je albem, v němž písně neviditelně splývají do sebe podobně jako v nejlepším DJském mixu.
Úvodní Big Feelings začíná orientálními motivy, do nichž po chvíli přibudou rozvrzané rytmy a vinylové praskání, povedená Places (známá už ze singlu) odhalí Shlohmovu fascinaci sedmdesátkovým soulem, z jehož fragmentů své kompozice většinou skládá. První vrchol desky přijde se skladbou Just Us, která nenápadně stupňuje svoji intenzitu. Jinak se ale Bad Vibes rozjíždí pomalu a kulminuje až v druhé polovině. S drony Trapped In A Burning House ve stylu Tima Heckera přichází nejlepší pasáž desky. Netypická hluková skladba vplyne do „burialovsky“ zasněné Get Out a ta se nenápadně promění v Your Stupid Face, kde bizarně zpomalené beaty dokreslují atmosféru filmu puštěného na poloviční rychlost.
Pokud sledujete beatovou losangeleskou scénu kvůli závratným hudebním inovacím, pak vás Bad Vibes asi příliš neohromí. Shlohmo jako kdyby oživoval ducha let 2007–2008, kdy se díky albům Los Angeles a Untrue prolnula beatová synergie z obou stran oceánu. Na desce vylepšuje roztěkanost Flying Lotuse a umazává fascinaci garážovým beatem Buriala. Na druhou stranu jeho skladbám někdy chybí energický odpich a některé pomalejší kusy jako Anywhere But Here nebo Sink chvílemi splývají i s ambientním šumem místnosti. Hodinová stopáž je na hranici únosnosti, ale to, že Bad Vibes vyžadují od posluchačů soustředěný sluchátkový poslech pochopitelně není žádná výtka.
„Na tomhle albu jsem pracoval zatraceně tvrdě,“ prohlašoval Shlohmo před vydáním nahrávky. „Dokonce jsem se kvůli němu vykašlal na vejšku." Myslím, že to – přes některé výhrady – stálo za to. Z podobných ingrediencí jako Gold Panda nebo Baths vytvořil lepší materiál, který můžeme brát jako velký příslib do budoucnosti. O tomhle mladíkovi určitě ještě uslyšíme.
Shlohmo – Bad Vibes (Friends of Friends, 2011)
Nejposlouchanější
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.