Sonická špína z Britských ostrovů. Je grime mrtvý, nebo ne?

8. prosinec 2023

Na přelomu století vznikl žánr, který definoval nejen dění ostrovních sousedů, ale i to světové. Drake, Ye nebo i nejmladší generace rapových jmen z této kultury čerpá. Co je to vlastně grime a jak zní?

Typický svou hbitou, nekompromisní a mnohdy cenzurovanou surovostí je grime jedním ze sonických kompasů britských mládenců z přelomu století. 140 BPM panuje tempu projevu nenávisti i občasné lásky jednoho z nejdůležitějších příbuzných rapu, junglu, UKG i dubstepu.

Wiley grime nařídil, Dizzee Rascal ho definoval, pozdější generace pak pomohly s jeho krystalizací. Kewu a STEADY do svého hodinového b2b setu mimo jiné vybrali jména jako D Double E, Chipmunk, Skepta, Jammer, Marger, Kozzie, Stormzy nebo Mz Bratt. 

Je grime mrtvý? Co čeká Flám do konce roku? A jaké se chystají speciály? To a mnoho více se dozvíte v grimeové epizodě Flámu!

autoři: STEADY , Kewu
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.