Sonická špína z Britských ostrovů. Je grime mrtvý, nebo ne?

8. prosinec 2023

Na přelomu století vznikl žánr, který definoval nejen dění ostrovních sousedů, ale i to světové. Drake, Ye nebo i nejmladší generace rapových jmen z této kultury čerpá. Co je to vlastně grime a jak zní?

Typický svou hbitou, nekompromisní a mnohdy cenzurovanou surovostí je grime jedním ze sonických kompasů britských mládenců z přelomu století. 140 BPM panuje tempu projevu nenávisti i občasné lásky jednoho z nejdůležitějších příbuzných rapu, junglu, UKG i dubstepu.

Wiley grime nařídil, Dizzee Rascal ho definoval, pozdější generace pak pomohly s jeho krystalizací. Kewu a STEADY do svého hodinového b2b setu mimo jiné vybrali jména jako D Double E, Chipmunk, Skepta, Jammer, Marger, Kozzie, Stormzy nebo Mz Bratt. 

Je grime mrtvý? Co čeká Flám do konce roku? A jaké se chystají speciály? To a mnoho více se dozvíte v grimeové epizodě Flámu!

autoři: STEADY , Kewu
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.