Správný muž si může lakovat nehty, plakat na výstavě i v posteli
„Hegemonní ideál maskulinity stále představuje dominantního muže, který má nadvládu nad světem a nad ženami. Jsou ale i inkluzivní modely maskulinity, které mohou znamenat v podstatě cokoli,“ říkají Tomáš Samek a Zai Xu, umělci a kurátoři výstavy s názvem Crying at the Orgy, která se zaměřuje na mužství v současné společnosti. V hotcastu Pot mluvili o tom, jak může ideál „správného muže“ ovlivňovat dospívání, identitu i sexuální život.
„Během dětství musela moje feminní část v rámci socializace hodně odstoupit, ale už tenkrát mně ta pravidla mužství nedávala smysl,“ říká Tomáš Samek, který si rád barví vlasy či lakuje nehty.
Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.
Zai Xu, který provozuje pražskou galerii Světova 1, zase od mládí slýchal komentáře na svou postavu: „Od dětství jsem se setkával s bodyshamingem za to, že jsem hubený ‚twink', což taky neodpovídá ideálu dokonalého muže.“
Jaký je tedy ideální muž a ideální podoba inkluzivní maskulinity? „Pro mě je to každá maskulinita, která sebe sama neodvozuje od hegemonní maskulinity, kde se klade nárok na dominanci nad ženami. Je to typ maskulinity, která se nesnaží škatulkovat podle toho, co je považované za tradiční mužství,” říká Tomáš Samek.
„Muži zároveň nemusí být pořád sexuálními bytostmi, na ‚orgii' si můžeme klidně jen poplakat,“ prohlašuje Zai.
Jak se má chovat správný muž, a kdo o tom rozhoduje? Souvisí toxická maskulinita s extrémní pravicovou ideologií? A proč je dobré si zabrečet? Poslouchejte v hotcastu Pot.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka