Surya podruhé

17. prosinec 2007
00641188.png

Hosty cestovatelského a outdoorového magazínu byli Gabriela Lágnerová a Michal Kodym, kteří se podílejí na projektu Surya, jehož cílem je rozjet vyučování v ekologické škole, stavěné v himálajské vesnici Kargyak (v Ladakhu). Tento projekt sleduje Casablanca dlouhodobě, navázali jsme na vydání pořadu ze začátku roku 2007, tehdy o rozjezdu stavby mluvili koordinátor Jaroslav Pecháček a autor stavebního projektu školy Jan Tilinger.

Mluvili jsme např. o (nejen fyzickém) nasazení, které je k takovému projektu potřeba, o životě ve vesnici 4200 m. n. m., o úplatcích na indických úřadech (hotově i v naturáliích...) a hráli jsme muziku z kompilace Spirit of India.

Hosté: Gabriela Lágnerová vystudovala obor indologie na FF UK v Praze a překládá z hindštiny a angličtiny. V roce 2006 spoluzakladatelka Občanského sdružení Surya. Spolu s místním zástupcem Tennamem vybrala vesnici Kargyak a nyní zabezpečuje trvalost vztahů s vesničany, sousedními školami a místními úřady. Provedla průzkum oblasti a je znalá vládních, soukromých i klášterních školských zařízení. V létě 2006 vedla první letní školu v Kargyaku

Michal Kodym je student tropů a subtropů na Zemědělské univerzitě v Praze. Zkoumá oblast himalájského údolí Zanskar a možnosti pěstování nových plodin, využití medicinálních rostlin a způsoby zalesňování. V létě 2006 vedl stavbu prvního experimentálního skleníku ve vesnici.
(Převzato z www.surya.cz)

Spustit audio
autor: ČRo Radio Wave