Syrský fotograf Hosam Katan: V Aleppu jsem fotil „měkkým“ způsobem

22. červen 2017

Hosam Katan se narodil přímo v Aleppu. „I před válkou byl život v Sýrii těžký,“ říká. „Měli jsme diktaturu, chyběla svoboda tisku i jiné svobody. Slyšel jsem příběhy lidí, kteří byli zatčeni jen kvůli tomu, že mezi sebou mluvili o politice. I proto také začala syrská revoluce.“ Fotit začal právě tehdy, když revoluce vypukla, v sedmnácti letech, na telefon.

„Když se procházíte po naší krajině, máte pocit, že to chcete zachytit, že si to chcete zapamatovat. Začnete si dělat obrázky v mysli,“ říká Hosam. „Fotky dokážou ukázat emoce, zachytit krásu i v tak těžké situaci, jakou je válka.“

Po vypuknutí revoluce v roce 2012 začal spolupracovat jako dobrovolník s Allepo Media Centre. „Dokumentovali jsme situaci na frontě a po bombardování,“ říká Hosam Katan. „Dávali jsme fotky na sociální sítě. Lidé z Reuters si mých fotek všimli, a protože potřebovali fotografa přímo z Aleppa, nabídli mi spolupráci.“

Syrský konflikt je velmi nepřehledný, potvrzuje to i Hosam Katan. „Začalo to revolucí. Lidé se rozhodli bojovat za svá práva,“ říká. „Když v roce 2012 začalo arabské jaro, demonstrace propukly i u nás a Asadův režim tehdy začal lidi zabíjet. Najednou bylo jasné, že pokojné demonstrace stačit nebudou, že je třeba bojovat. Bašár Asad začal bombardovat oblasti, nad kterými ztrácel kontrolu. Tak konflikt dále eskaloval. Někdo bojoval za demokracii, ale objevilo se i dost těch, kteří bojovali proti Asadově režimu jednoduše z pomsty. Mnoho lidí ztratilo veškerou naději. Z toho důvodu vstoupil do hry i náboženský fanatismus, někdo se přidal k Al-Káidě či Islámskému státu.“

O hlavním viníkovi války nemá Hosam Katan žádných pochyb. „Je jím Bašár Asad. Kdyby tehdy v roce 2011 naslouchal svým lidem, Islámský stát bychom tu dnes neměli,“ říká. „Kdyby ovšem skončil Asad dnes, s největší pravděpodobností by moc nad Sýrií převzala právě ISIS.“ A válka nekončí, čím dál víc lidí spatřuje naději výlučně v životě po životě, protože to, co žijí teď, je nesnesitelné. Zároveň podle Hasama v tuto chvíli už ani Syřané vůbec nechápou, co se v jejich zemi děje.

V neděli 18. června představil Hosam Katan na festivalu OstravaPhoto 2017 svůj projekt nazvaný Yalla Habibi, v překladu Žít s válkou. „Věřím v demokracii i v to, že svobodná média mohou něco změnit,“ říká. „Když jsem fotografoval umírající v Sýrii, snažil jsem se zachytit válku tzv. měkkým způsobem. Takovým, který dokáže komunikovat na emocionální úrovni. Nejde o pouhou dokumentaci.“ Soubor fotografií, které jsou k vidění v Ostravě, pochází z let 2013 a 2015 a je poctou obyvatelům východního Aleppa, kteří navzdory nejistotě a nepředstavitelným podmínkám odhodlaně a zároveň vynalézavě žijí dál.

I Hosamova práce je nebezpečná. V roce 2015 byl postřelen sniperem a málem zemřel. „Svou práci však miluji, považuji ji za smysl svého života. Strach být na frontové linii mít určitě opět budu, ale cílem mé práce je na něj zapomenout.“ Pochybnostmi o smyslu své činnosti si už prošel. „Existuje přeci tisíce jiných fotek ze syrské války! Říkal jsem si. V roce 2014 jsem si taky od focení musel dát malou přestávku. Říkal jsem si, že využívám lidského utrpení, dostávám za své fotky různá ocenění a podobně. Později mě kontaktoval jeden člověk z Belgie a sdělil mi, že mé fotky na něj udělaly obrovský dojem. Zeptal se, jakým způsobem může pomoci. Dnes posílá jedné syrské rodině 500 eur měsíčně. To je pro někoho, kdo přišel o všechno, obrovská pomoc. Tehdy mi došlo, že skutečně pomáhám, a ke své práci jsem se vrátil.“

Poslechněte si celý rozhovor!

autor: Matěj Samec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.