Ukrajinci chrání své kulturní dědictví. Zabedňují vitráže katedrál a památky ukrývají do bunkrů
Kyjev, Lvov či Charkov, ale i další ukrajinská města patří mezi kulturně nejvýznamnější evropské oblasti. Probíhající válka nyní ničí mnohé památky těchto míst. Ukrajinci ale bojují za jejich záchranu a snaží se před ničivou invazí zachránit vše, co jde.
„Jsou to barbaři. Je jim jedno, co zničí,“ uvedla pro Guardian Lilija Onyščenko, vedoucí úřadu zabývajícího se ochranou památek lvovské radnice. Právě ve Lvově se na ničivé útoky ruských vojsk připravují. Kolem tamní renesanční kaple staví lešení, vlysy na budově se chystají zabalit a vitrážová okna nedaleké katedrály pak další dělníci zabedňují.
Pokud jde památky přemístit, často je Ukrajinci převážejí do bunkrů. V něm je ukryt třeba i vzácný dřevěný oltářní obraz, na němž jsou vyobrazeni Ježíš, Panna Marie a Máří Magdaléna. Výjev byl předtím umístěn v arménském kostele ze 14. století. V bezpečí jsou pak uloženy také vápencové kašny zdobené mýtickými sochami ze lvovského tržiště.
V rámci ochrany kulturního odkazu Ukrajiny funguje také projekt Záchrana ukrajinského kulturního dědictví online. Díky němu dobrovolníci identifikují a archivují materiály tamních institucí. Do projektu se zapojilo již tisíc knihovníků, archivářů a výzkumných pracovníků.
„Lidé se zapojují do ochrany kulturního dědictví. Poskytujeme pomoc, jakou můžeme. Ve spolupráci s našimi mezinárodními partnery monitorujeme škody pomocí satelitních snímků. Budeme pokračovat ve sdružování odborníků na kulturní dědictví, abychom sestavili akční plán," uvedl Lazare Eloundou, vedoucí Centra světového dědictví UNESCO.
V důsledku ruské invaze bylo poškozeno centrum města Černihiv z 11. století, kulturní život byl poničen i v severovýchodním Charkově, který byl organizací UNESCO označen za „kreativní město pulzující životem“. Úplně zničeno pak v minulém týdnu bylo muzeum ve městě Ivankiv severozápadně od Kyjeva, kde se nacházely desítky děl ukrajinské lidové umělkyně Marie Prymačenko.
Podle Elondoua je ukrajinské dědictví důležité pro celý svět. „Je odpovědností mezinárodního společenství, aby pro ochranu památek světového dědictví udělalo, co je v jeho silách. Kromě ochrany kulturního dědictví kvůli němu samotnému to také pomůže obyvatelům Ukrajiny zotavit se z traumatu po tomto konfliktu,“ míní vedoucí Centra světového dědictví UNESCO.
-
Thajští farmáři vydělávají miliony eur chovem hmyzu. OSN je dává Evropě za příklad
6. prosinec 2023Hmyz představuje možné řešení výživy světové populace. Má potřebné množství bílkovin a jeho chov je klimaticky šetrný. Jedním z příkladů, kde se hmyz úspěšně podařilo implementovat do jídelníčků lidí a daří se tak i byznysu s hmyzem, je Thajsko. OSN ho dává za příklad i ostatním zemím, píše server Der Spiegel.Trh s jedlým hmyzem v Thajsku patří k těm nejlépe prosperujícím. Spjatý je především s regiony na severovýchodě Thajska, například v Isaanu, kde je hmyz nejdůležitějším zdrojem bílkovin pro místní obyvatelstvo.
Hmyz je atraktivní i jako obchodní artikl. Třeba jeden kilogram živých kobylek se v zemi prodává za zhruba 400 thajských bahtů, což odpovídá asi 250 korunám. Hmyz může navíc představovat i poměrně luxusní zboží. Tím jsou třeba kobylčí vajíčka. Jeden kilogram má hodnotu až 5 tisíc thajských bahtů, což je v přepočtu zhruba 3200 korun.
Uznání si za chov hmyzu Thajsko zasloužilo i od Organizace pro výživu a zemědělství, která funguje pod OSN. Ta zemi ocenila za to, že se jí jako jedné z mála na světě podařilo rozvinout životaschopné a prosperující odvětví chovu hmyzu. Ročně totiž thajští farmáři na byznysu s hmyzem vydělávají asi 19 milionů eur, což je v přepočtu více než 460 milionů korun. Navíc se očekává, že jen během příštího roku by měl trh s jedlým hmyzem v celém asijsko-pacifickém regionu vzrůst o dalších 250 milionů eur, což je více než šest miliard korun.
Celosvětově se ale hmyz jako potravinářský trend zatím příliš neprosadil. Podle Anuaeka Prasandeeho, potravinářského inženýra, který pracuje v jedné z laboratoří zaměřující se na hmyz v potravinářství v thajském Ubonu, by se celosvětová poptávka mohla proměnit během následujících deseti let. Věří, že si na hmyz zvykne i Evropa. Evropský úřad pro bezpečnost potravin před několika lety schválil ke konzumaci moučné červy, tmavky a cvrčka domácího. Fungovat by na evropském trhu podle něj mohly třeba hmyzí proteiny, které se využívají ve fitness. Jejich hlavní výhoda je, že mají neutrální chuť, takže by mohly nějaké chuťově výraznější proteiny v budoucnu i nahradit.
-
Na Wikipedii letos lidi nejvíc hledali ChatGPT, kriket a Oppenheimera
6. prosinec 2023Nejznámější online encyklopedie Wikipedie zveřejnila žebříček nejhledanějších výrazů a hesel za rok 2023. Lidé nejvíce hledali stránku ChatGPT, která měla skoro 49,5 milionu zobrazení. Do výběru dvaceti pěti nejnavštěvovanějších stránek se dostal také třeba film Oppenheimer a kriketové soutěže, dvakrát dokonce ty indické.Celkově Wikipedii v roce 2023 zaznamenala více než 84 miliard zobrazení stránek různých hesel, výrazů, jmen, míst nebo událostí. Letošní žebříček může nabízet i jistou reflexi největších témat roku 2023, mezi které rozhodně patřila umělá inteligence. Ukazuje ale například i rostoucí vliv indických uživatelů na internetové trendy. O žebříčku informuje server CNN.
První místo žebříčku tak obsadil ChatGPT, druhou nejhledanější stránkou byl článek o úmrtích v roce 2023 s více než 42 miliony zobrazení a třetí místo obsadilo Mistrovství světa v kriketu 2023, které si zobrazilo přes 38 milionu lidí. „Je jasné, že lidé chtěli lépe porozumět historii a souvislostem technologie ChatGPT, když s ní sami experimentovali,“ uvedla Anusha Alikhan, vedoucí komunikace nadace Wikimedia Foundation, která online encyklopedii provozuje.
Na podobu letošního žebříčku mělo významný vliv i publikum z Indie a jihovýchodní Asie. Pětinu z něj totiž tvořila hesla, která se týkala témat, médií nebo jiných hesel z tohoto regionu, jako třeba stránka Indian Premier League, což je nejvyšší kriketová soutěž v Indii. Tu si zobrazilo více než 32 milionu uživatelů a umístila se tak v žebříčku na čtvrtém místě.
Mezi 25 nejhledanějších stránek letošního roku se pak dostali i Robert Oppenheimer, samotný film Oppenheimer – fyzikova stránka měla 25,6 milionu zobrazení, zatímco samotný film o něm 28. Z dalších kinematografických počinů například také snímky Barbie, Pathaan, Jawan nebo série Last of Us. Mezi nejvyhledávanější také patřily osobnosti jako Taylor Swift, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Elon Musk nebo Matthew Perry. Ze světových událostí lidé nejvíce vyhledávali informace ze stránky o ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Celkový žebříček naleznete zde.
-
Youtuber honil sledovanost a zinscenoval pád letadla. Teď jde na půl roku za mříže
6. prosinec 2023Americký youtuber a bývalý olympionik Trevor Jacob v honbě za vysokým počtem zhlédnutí svého příspěvku zinscenoval havárii letadla. O tom, že pád letadla byl úmyslný, potom následně lhal vyšetřovatelům, kteří se případem zabývali. Nyní ho za to federální soud poslal na šest měsíců do vězení.Jacob na svém YouTube kanálu v prosinci roku 2021 zveřejnil video, které zahrnovalo placenou propagaci. Vzlétnul z kalifornského letiště v letadle, na němž byly připevněné kamery. Zhruba půl hodiny po startu se ale z letadla katapultoval a díky padáku, který měl připevněný na zádech, přistál se selfie tyčí v ruce na zem. Letadlo se zřítilo v chráněném území Los Padres. Jacob celý příběh prezentoval tak, že šlo o nehodu. Jeho video mělo více než milion zhlédnutí informuje BBC.
Vyjádření Jacoba na instagramu:
Celou událostí se potom začala zabývat i policie, která se snažila odhalit příčiny nehody. Na začátku tohoto roku se na základě vyšetřování – i Jacobova přiznání – nakonec ukázalo, že havárie byla zinscenovaná kvůli. Jacob také lhal americkým vyšetřovatelům o tom, že nevěděl, kde se nachází vrak letadla. Sám ho ale nechal pár dní po nehodě odstranit pomocí vrtulníku, který na místo poslal. Vrak pak dal zlikvidovat. Vyšetřovatelé to tak označili za maření vyšetřování.
Kvůli úmyslnému zapříčinění havárie a zatajování informací s úmyslem mařit vyšetřování poslal federální soud Jacoba na šest měsíců do vězení. Youtuber se během líčení za své jednání omluvil.
„Zdá se, že Jacob při páchání tohoto trestného činu projevil mimořádně špatný úsudek. Tohoto trestného činu se s největší pravděpodobností dopustil proto, aby pro sebe získal publicitu na sociálních médiích a ve zpravodajství a aby získal finanční prospěch. Nicméně tento typ jednání nelze tolerovat,“ argumentovali státní zástupci v odůvodnění rozsudku, píše CNN.
-
Klokaní samice na útěku při odchytu napadla policistu. Udeřila ho pěstí do hlavy
5. prosinec 2023Kanadské policii se podařilo odchytit klokaní samici, která utekla ošetřovatelům při převozu do jejího nového domova v zoologické zahradě. V okolí Toronta byla na útěku celý víkend. Než se ji v pondělí ráno podařilo chytit, klokaní samice jednoho z policistů udeřila pěstí do obličeje. Informuje o tom server CBC.
Klokaní samice utekla ošetřovatelům ve čtvrtek večer během převozu do zoologické zahrady v Quebecku. Podařilo se jí uniknout, když si ošetřovatelé ze zoologické zahrady a zábavní farmy Oshawa v Ontariu udělali přestávku.
Odchyt zvířete zajišťovala tamní policie, které se podařilo klokanici dostihnout až v pondělí brzy ráno. Nejprve ji zhruba čtyři hodiny sledovali a poté se pokusili o odchyt. Policisté měli od ošetřovatelů přesné pokyny, jak se zvířetem manipulovat. Jeden z policistů klokanici podle doporučení chytil za ocas, ta na něj ale zaútočila a udeřila ho pěstí do hlavy.
Samice byla poté převezená zpátky do Oshawské zoo, aby jí zde ošetřovatelé zajistili lékařské ošetření. Samice zde zůstane několik dní, aby si po útěku odpočinula a zotavila se. „Ještě chvíli si ji tu necháme, necháme ji odpočinout a ujistíme se, že je v pořádku,“ uvedl hlavní ošetřovatel v Oshawě Cameron Preyde.
-
Sběr textilu k recyklaci bude povinný. Systém bude částečně dotovat módní průmysl
5. prosinec 2023Od roku 2025 chce ministerstvo životního prostředí pro obce zavést povinnost recyklace textilního odpadu. Staré oblečení, boty nebo bytový textil, které už nemají jiné využití, by mělo být možné vyhazovat do speciálních popelnic po celém Česku. Na systém sběru by měli obcím přispívat i výrobci, píše server Ekolist.cz.
„V současnosti není separace textilu povinná, v černé popelnici se smísí s ostatním odpadem, a tak se možnost recyklace výrazně snižuje. Až bude mít každá obec vlastní sběrné místo, bude pro občany jednodušší textil separovat,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL.
Současný zákon o odpadu z roku 2020 zatím pouze nařizuje obcím povinnost zřizovat sběrné kontejnery na textilní odpad. Těch je po celém Česku aktuálně asi deset tisíc. Chystaná legislativa ale rozšíří povinnost obcí pro textilní odpad zajišťovat i sběr a svoz.
„Obce by k separovanému sběru textilu měly přistupovat stejně, jako je to nyní s dalšími tříděnými složkami, kterými jsou plasty, sklo, kovy nebo papír. U větších měst doporučujeme rozmístění sběrných nádob v ulicích, u těch menších je možné zřídit toto místo na sběrném dvoře nebo využít pytlový sběr,“ řekl David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí ministerstva. Mimo kontejnerů ministerstvo uvažuje třeba o zřízení sběrných míst, která budou na radnicích nebo v různých prodejnách podobně, jako je tomu třeba u elektroodpadu nebo baterií.
Do celého procesu se v rámci rozšířené odpovědnosti (takzvané EPR, tedy Extended Producer Responsibillity) mají zapojit i výrobci, stejně jako třeba ve Francii. Z každého prodaného kusu oblečení by odcházela částka ve výši zhruba jedné koruny, která by putovala do rozpočtu, z nějž pak obce podle počtu obyvatel dostanou příspěvek na zajištění recyklace.
Zákonná povinnost sběru a svozu textilního odpadu by měla být součástí chystané evropské legislativy o nakládání z odpadem, která mimo jiné v Česku zavede systém zálohovaných PET lahví a plechovek. Do zákona bude část o textilním odpadu vložena po jejím schválení.
-
Italská policie rozluštila záhadu prořezaných pneumatik. Pes si prokusováním ulevoval od bolesti
5. prosinec 2023Italské policii se podařilo přijít na to, kdo v jihoitalském městečku Vastogirardi od letošního července prořezával lidem pneumatiky u aut. Nepotvrdilo se původní podezření, že za poškozováním aut stojí sousedská msta nebo dokonce mafie. Pneumatiky poškozoval tamní pes, který si tak ulevoval od boleti dásní, píše server The Guardian.
Pachatel v městečku poprvé poškodil pneumatiky letos v červenci a zaměřil se na několik aut, která byla zaparkovaná nedaleko opevnění historického centra Vastogirardi. Vozidla byla takto poškozená vícekrát. Místní se obávali, že motivem může být sousedská msta nebo že se jedná o mafiánské praktiky zastrašování.
Po dalších čtyřech hlášeních z tohoto října se tamní policie rozhodla zahájit pátrání a do ulic nasadila policejní hlídky v civilu. Pachatele ale odhalily až záznamy z instalovaných skrytých kamer. Ty ukázaly, že za sériemi poškození stojí tamní pes slyšící na jméno Billy.
„Bylo to velmi záhadné. Nemohli jsme přijít na to, kdo by mohl chodit a řezat pneumatiky, ani jaký by k tomu měl důvod. Je to klidné městečko a věděli jsme, že to nemohl být nikdo zvenčí, protože jsme vždy o jakémkoli podezřelém pohybu informováni,“ uvedl Remo Scocchera, místostarosta Vastogirardi.
Podle veterinářů lze chování psa vysvětlit tím, že trpí těžkým zánětem dásní a kousáním do pneumatik si chtěl ulevit od bolesti. Jaký trest psa Billyho čeká, ještě není zcela jasné, ale jeho majitel bude muset pravděpodobně uhradit poškozeným majitelům aut odškodné.
-
V Česku mohou vznikat energetické komunity. Sníží výdaje za energie a pomůžou životnímu prostředí
4. prosinec 2023Novelu energetického zákona, která má vznik umožnit, schválila Sněmovna. Pro bylo všech 162 přítomných poslanců napříč politickým spektrem. Novelu ještě musí projednat Senát a podepsat ji prezident. Podle serveru Enviweb má novinka omezit závislost na fosilních palivech.Členové energetické komunity si budou moct elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů navzájem sdílet. Ministr průmyslu Jozef Síkela za hnutí STAN uvedl, že to posílí energetickou nezávislost jednotlivců i celé společnosti. Podle něj se totiž sníží výdaje za energie, novela pomůže i životnímu prostředí.
Novela totiž zavádí energetická společenství jako nové účastníky trhu. Základem těchto společenství, která mají fungovat jako právnické osoby, družstva nebo spolky registrované na Energetickém regulačním úřadu, bude výroba energie v solárních nebo větrných elektrárnách a její sdílení mezi členy daných organizací. Členy těchto uskupení mohou být i obecní nebo krajské organizace, které jsou podnikem, upozorňuje Enviweb.
Podle návrhu může energii od takových výrobců odebírat maximálně tisíc odběrných míst a maximálně tři sousedící obce s rozšířenou působností. Omezení by mělo platit do 30. června 2026. Síkela to vysvětluje tím, že vyúčtování a výměna dat bude totiž vyžadovat velké změny u mnoha účastníků trhu.
-
Koncertní film Beyoncé je v amerických kinech úspěšnější než Hunger Games
4. prosinec 2023Snímek Renaissance: A Film By Beyoncé slaví úspěch v amerických kinech. Během prvního víkendu po premiéře, který je pro snímek zásadní, koncertní film o turné americké zpěvačky překonal i pokračování Hunger Games. Tématu se věnuje server Pitchfork.Podle serveru Deadline film vydělal 22 milionů dolarů, což je skoro půl miliardy korun. Na druhém místě skončil snímek Hunger Games: Balada o ptácích a hadech. Ten ve třetím týdnu vydělal necelých 15 milionů dolarů, tedy lehce přes 330 milionů korun.
Pitchfork výdělek označuje za úspěch. Tradičně je totiž návštěvnost kin ve Spojených státech po víkendu, kdy Američané slaví Den díkůvzdání, nižší.
Distribuci filmu má na starost společnost AMC. Ta zpěvaččiny fanoušky vyzvala k tomu, aby si promítání filmu užili, jako kdyby byli na koncertě. „Texty znáte, choreografie taky. Zpívejte a tancujte, ale respektujte prosím svoje okolí a vybavení kin,“ uvedla společnost v prohlášení. Sociální sítě poté zaplavila videa, kde fanoušci během promítání snímku tancují.
Ve filmu dokumentujícím turné Renaissance zazní skladby ze stejnojmenné desky i novinka My House. Skladbu Beyoncé vydala na streamovacích platformách v pátek.
-
Slovem roku je podle Oxfordského slovníku angličtiny takzvaný rizz
4. prosinec 2023Jste tak trochu koketa a jde vám flirtování? Pokud ano, možná máte takzvaný rizz. Slovíčko oblíbené zejména generací Z bylo letos tak populární, že ho známý Oxfordský slovník angličtiny označil slovem roku. Informuje o tom britský server BBC.
A co že to vlastně znamená? Ten, kdo má rizz, má podle etymologů šarm, styl, je atraktivní a ví, jak lidově řečeno někoho „sbalit“. Rizz podle BBC zřejmě vznikl zkrácením anglického slovíčka „charisma“.
Zároveň se dá použít jako sloveso „to rizz up,“ což bychom v češtině mohli volně přeložit jako „svést“ nebo „okouzlit“.
Za zpopularizováním zřejmě stojí Kai Cenat, YouTuber a známý uživatel platformy Twitch. Ten slovo často používá ve svých videích a streamech. Podle statistik obliba slova letos rostla.
Na otázku, jestli má „rizz,“ v červnu serveru Buzzfeed odpovídal i anglický herec Tom Holland: „Rizz vůbec nemám,“ řekl Holland, který vysvětlil, že při randění s americkou herečkou Zendayou aplikoval spíš takzvanou „long game“. Právě rizz je podle Oxfordského slovníku angličtiny nástupcem slova game, v překladu hra, které se v souvislosti s flirtováním rovněž používá.
Jazykovědci si oblibu slova vysvětlují vzrůstající chutí lidí o randění a určité dobrodružství. To je podle nich v kontrastu s pandemickými roky, kdy lidé většinu času trávili doma.
To se promítlo i do loňského výběru, kdy ještě doznívala pandemie koronaviru. Nejpoužívanějším spojením byl totiž „goblin mode“. Slangové označení bychom mohli přeložit jako líný, zahálející nebo lajdácký.
Slova roku ohlašují i další slovníky. Podle nejstaršího amerického slovníku Merriam-Webster je slovem roku výraz „autentický“.