Uzeniny? Tisíc videí je málo, myslí si Mistr Málek, řeznická youtuberská hvězda

5. červen 2023

„Mladý lidi obecně dneska moc nechtějí pracovat rukama. Co si budeme povídat, řezničina je docela dřina. Ale doufám, že karta se za chvíli obrátí a řemeslo bude mít zlatý dno. V Německu si kluci vydělají trojnásobek, co tady,“ říká řeznický mistr a stoupající youtuberská hvězda Jan Málek, kterou internet zná jako Mistra Málka. Jak v současnosti vypadá řeznické učení? A čím to, že je youtubový kanál ze zákulisí řeznického řemesla tak oblíbený?

Mistr Málek začal točit videa se začátkem pandemie, aby jeho učni nepřišli o postupy řeznické práce. Z počátku šlo o výukovou metodu, jak to ale u mnoha úspěšných projektů bývá, youtubový kanál začal mistrovi z trmické střední odborné školy znenadání bobtnat. Dnes má přes sto tisíc odběratelů, s komunitou fanoušků se schází na živých akcích a na premiéry nových videí čeká pravidelně online kolem osmi set lidí.

„Vydáváme videa ve středu a v neděli. Je to velký tlak. Lidé si během covidu začali doma víc vařit, vyrábí si, začali kupovat udírny a tím víc se o to začali zajímat. Jak se teď všechno zdražilo, snaží se dělat kvalitní výrobky doma. Fanoušky mám v Německu, Polsku, USA, Kanadě i na Filipínách,“ vypráví rázný chlapík v kostkovaném mundúru, který v dílně mezi učni působí trochu jako trenér sportovního klubu nebo oblíbený vedoucí oddílu.

V budoucnosti se Mistr Málek hodlá ve svých videích věnovat i uzeninám ze zahraničí. „Španělsko, Itálie, to je takových uzenin, že tisíc videí je málo,“ říká.

Jak se bude rozšiřovat výrobna a prodejna na trmické střední škole a můžou za to videa? Jak se na mistrovo youtuberství dívají učni? Podle jakých norem vyrábí uzenářské výrobky učni Mistra Málka? Pusťte si celý podcast Vlna.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.