Úzkostí z matematiky trpí i prvňáci, ukázala studie

15. březen 2019

I šestileté děti můžou pociťovat strach, vztek a zoufalství z matematiky. Ukázala to studie pedagogické fakulty a centra pro neurovědu ve vzdělávání univerzity v Cambridge.

Výzkumníci pracovali s téměř třemi tisíci školáky ve Velké Británii a Itálii. Úzkost z matematiky a její příčiny zkoumali u žáků pomocí podrobných rozhovorů. Píše o tom britský deník Guardian. „Necítil jsem se dobře, byl jsem opravdu vyděšený,“ popisoval své pocity jeden ze studentů základní školy po hodině, na které děti s učitelem probíraly zlomky.

Spoluautor studie Ros McLellan tvrdí, že úzkost z matematiky je emocionální reakcí, která školáky postihuje obzvlášť silně. „Mladší děti nebudou chtít kvůli hodinám matematiky do školy chodit, bývají uplakané a rozrušené.“ Podle studie panuje mezi žáky obecný pocit, že matematika je ve srovnání s jinými předměty příliš těžká. Klíčovou příčinou úzkostí jsou špatné známky, tlak při testování a matoucí mix různých výukových metod. 

Děti při hodinách matematiky zažívají nejen pocity strachu, napětí a frustraci, ale také fyzické symptomy. Patří mezi ně zrychlený tep srdce, sevřený žaludek a neschopnost se nadechnout.

Úzkostem z matematiky se věnuje i tři roky stará česká diplomová práce s názvem Strach v úkolové situaci v matematice. Pomocí dotazníku mapovala prožitek strachu při vypracování dvou matematických úkolů u osmáků. Ukázalo se, že testová úzkost a strach negativně ovlivňují výkon žáka. Školáci si při těchto situacích navíc méně věří a strach je provází nejen při psaní testu nebo úkolu, ale také před a po hodnocení jejich úspěšnosti.
Autoři britské studie vyzývají učitele a rodiče, aby tyto problémy začali řešit co nejdříve. Věnovat by se tomu měli podle výzkumníků i politici, kteří mají na starosti školství. Emocionální bloky totiž můžou u dětí negativně ovlivnit jejich vzdělávací potenciál.

autor: Filip Titlbach
Spustit audio
 • Jaký vliv na spánek má gouda nebo camembert? Vědci hledají lidi, kteří budou jíst sýr před spaním

  30. leden 2023
  Různé druhy sýrů

  Americká výzkumná společnost Sleep Junkie hledá lidi, kteří budou po dobu tří měsíců jíst sýr před spaním. Chce zjistit, jaký má jeho konzumace vliv na spánek. Účastníci studie, takzvaní „dairy dreamers“ neboli mléční snílci, budou vedle zásoby sýrů odměněni také částkou 1000 dolarů.

  „Pokud budete vybráni, naši odborníci na spánek vám poskytnou seznam sýrů, které byste měli každý týden sníst. Půjde o různé druhy sýrů, jako jsou plísňové, tvrdé, měkké zrající a tavené,“ stojí v přihlášce do studie. Ve výběru mají být zahrnuty i veganské sýry a sýry bez laktózy.

  Účastníci musí spát sami, dodržovat stálý spánkový režim a nesmí trpět nespavostí nebo intolerancí na laktózu. Po probuzení budou zaznamenávat svoje sny, noční můry a celkovou kvalitu spánku.

  Podle webu americké ranní show Today se za týden od zveřejnění výzvy do výzkumu přihlásilo 15 tisíc uchazečů. Několik dřívějších studií prokázalo, že mléčné výrobky, jako je sýr, můžou lidem skutečně pomoct usnout, píše server Insider.

 • S návštěvou lékaře pomůže Vietnamcům v Česku aplikace. Stojí za ní studentka liberecké univerzity

  30. leden 2023
  Studentka Ha Vu Thu se svojí maminkou

  V Česku podle statistik žije přibližně 60 tisíc lidí vietnamského původu a polovina je starší 35 let. Získání adekvátní lékařské péče jim často komplikuje jazyková bariéra. S návštěvami ordinací by jim ale brzy mohla pomoct nová aplikace Vietmed, za kterou stojí absolventka Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci Ha Vu Thu.

  Projekt, který ocenila porota univerzitní soutěže Start-up TUL, má pomáhat hlavně starším Vietnamcům žijícím v Česku. „Většina z nich, a to vidím i na své rodině, u níž jsem se inspirovala, si klasicky zdravotní pojištění platí, ale málokdy ho využijí a k doktorovi si zajdou. Častokrát čekají na mě nebo mé sourozence, než přijedeme domů, abychom se domluvili, kdo tam s nimi zajde,“ řekla serveru CZECHDESIGN Ha Vu Thu.

  Aplikace, která by mohla začít fungovat v polovině letošního roku, bude nabízet služby vietnamsky mluvících lékařů. Pacienti by si přes Vietmed také mohli domluvit překladatele, který by je doprovodil do ordinace. Ha Vu Thu by také aplikaci chtěla do budoucna rozšířit o další jazyk, aby ji mohli využívat i příslušníci dalších národnostních menšin v Česku.

 • V hrobce nedaleko Káhiry našli archeologové pravděpodobně nejstarší egyptskou mumii

  30. leden 2023
  Archeologické práce v Sakkáře, kde byla objevena mumie muže jménem Hekašepes –⁠ pravděpodobně nejstarší mumie nalezená v Egyptě

  Egyptologové nedaleko Káhiry odkryli faraonovu hrobku, ve které našli možná doposud nejstarší mumii nalezenou v Egyptě. Archeologové ji objevili na dně patnáctimetrové šachty ve skupině hrobek z páté a šesté dynastie poblíž stupňovité pyramidy v Sakkáře.

  Mumie muže jménem Hekašepes je stará 4300 let a byla uložena v zapečetěném vápencovém sarkofágu. „Tato mumie je možná nejstarší a nejkompletnější mumií, která byla dosud v Egyptě nalezena,“ řekl agentuře Reuters šéf archeologického týmu a bývalý ministr pro památky Zahi Hawass.

  Mezi dalšími nalezenými hrobkami byla i ta patřící Chnumdžedefovi, inspektorovi úředníků, dozorci urozených a knězi za vlády Venise, posledního faraona páté dynastie. Byla vyzdobena výjevy z každodenního života. Další hrobka patřila Merimu, „strážci tajemství a pomocníkovi velkého vůdce paláce“, píše web britského deníku The Guardian.

  Sakkára leží 24 kilometrů od Káhiry. Rozsáhlá nekropole patřila k někdejšímu hlavnímu městu starověkého Egypta Memfisu. Tamní naleziště jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od 70. let minulého století.

 • Republikánský kongresman měl vystupovat jako drag queen. Bavil jsem se na festivalu, reaguje na obvinění

  27. leden 2023
  Republikánský kongresman George Santos

  Teprve před třemi týdny složil v USA přísahu republikánský kongresman George Santos a už čelí několika výzvám k odstoupení. Jedna z nich je založena na tom, že měl v mládí vystupovat jako drag queen. Čtyřiatřicetiletý zákonodárce, který se otevřeně hlásí k LGBTQ+ komunitě, ale nařčení odmítá.

  Nedávno byly na internetu zveřejněny fotografie a videa, na kterých newyorský kongresman vystupuje v převlecích v době svého mládí v Brazílii. „Byl jsem mladý a bavil jsem se na festivalu,“ trval George Santos na svém před houfem novinářů, kteří ho v sobotu pronásledovali na letišti, píše web britské BBC.

  Od té doby se objevily další důkazy, které potvrzují, že nově zvolený člen amerického Kongresu skutečně vystupoval v okolí Ria de Janeira jako drag queen „Kitara Ravache“. George Santos se tak stal terčem posměchu i v amerických late-night show, kde ho v posledních týdnech kvůli jeho kontroverzím parodují. Kongresman to označil za trapné a následně se pohádal i se známou drag queen Trixie Mattel.

  Není to ale jen jeho „drag“ minulost, kvůli které má podle kolegů a voličů odstoupit. Údajně lhal o svých vysokoškolských titulech, pracovních zkušenostech, financích na kampaň a dokonce i o své víře. Lživě také tvrdil, že jeho prarodiče přežili holocaust a že jeho matka zemřela při teroristickém útoku 11. září, informuje britský zpravodajský server Sky News.

  Drag kultura je pro americké konzervativce ožehavým tématem. Podle skupiny pro svobodu projevu Pen America nejméně osm států představilo republikány podporované zákony, které mají omezit nebo cenzurovat drag show.

 • Investice do zelené energie se loni poprvé vyrovnaly investicím do fosilních paliv, ukázala analýza

  27. leden 2023
  solární panely, solární energie

  V loňském roce se ve světě vynaložilo na přechod na čistou energii 1,1 bilionu dolarů (v přepočtu 24,1 bilionu korun). To je stejná částka, jaká byla investována do těžby fosilních paliv. Je to tak poprvé, kdy svět investoval do zelené energie tolik peněz, kolik vynaložil na těžbu ropy, plynu a uhlí. Vyplývá to z analýzy výzkumné společnosti BloombergNEF.

  Částka vynaložená na přechod k zelené energii také nikdy předtím nepřesáhla jeden bilion dolarů. Investice do ní loni stouply o 31 procent. Stále však představovaly pouze zlomek toho, co je potřeba ke snížení emisí skleníkových plynů a boji proti globálnímu oteplování.

  BloombergNEF odhaduje, že je nutné roční investice do přechodu na novou energetiku do konce desetiletí ztrojnásobit, aby měl svět šanci dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí.

  Největší podíl na investicích měla solární a větrná energie. Celkově investice do těchto dvou obnovitelných zdrojů stouply o 17 procent na 495 miliard dolarů. V těsném závěsu pak byly elektromobily.

  Téměř polovina všech globálních investic do přechodu na zelenou energii připadla na Čínu, konkrétně 546 miliard dolarů. Na druhém místě byly Spojené státy s celkovou investicí 141 miliard dolarů.

 • Díky biopopelnicím Pražané loni vyhodili o 4 500 směsného odpadu míň. Víc také třídí

  27. leden 2023
  Popelnice na bioodpad, biopopelnice

  Pražané v uplynulém roce vyhodili do černých kontejnerů na směsný odpad 256 010 tun odpadků, což je meziročně o 4 500 tun méně. Důvodem je zřejmě loňské zavedení třídění a svozu bioodpadu zdarma. Meziročně naopak vzrostlo množství tříděného odpadu. Vyplývá to z informací Pražských služeb, které mají na starost svoz odpadu v hlavním městě.

  „Podle všeho se daří částečně odklonit biologicky rozložitelný odpad z černých nádob do těch hnědých. Dosud platilo, že až 40 procent obsahu černých popelnic je tvořeno právě bioodpadem. Od ledna loňského roku bylo možné si objednat hnědou nádobu bezplatně, což způsobilo značný zájem ze strany obyvatel metropole a téměř stoprocentní nárůst vyhozeného množství,“ řekl mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

  V hnědých nádobách v loňském roce skončilo 12 845 tun bioodpadu, zatímco v předešlém roce to byla pouze polovina. „Za tři roky od zařazení třídění bioodpadu do odpadového systému ho Pražané vytřídili 24 276 tun a veškerá jeho produkce skončila na kompostárnách,“ uvedl mluvčí.

  Loni vzrostlo v porovnání s rokem 2021 také množství dalšího tříděného odpadu. V modrých kontejnerech skončilo bezmála 25 766 tun papíru, tedy meziročně více o asi jednu tunu, do žlutých nádob vyhodili lidé 16 625 tun plastů, což je nárůst o více než půl tuny, a vytřídili 19 140 tun skla, tedy o asi 93 tun více. Nejméně Pražané vytřídili nápojových kartonů a kovů.

  Pražské služby dokončují novou třídicí linku v Chrášťanech u Prahy, která umožní takzvaný multikomoditní sběr odpadu. To znamená, že do žlutých nádob na plasty bude možné vyhodit ještě kovové obaly a nápojové kartony. „Nová linka je pak bude umět od sebe oddělit. Nejde tedy o žádné nepromyšlené míchání odpadu. Snahou je usnadnit Pražanům třídění a zvýšit jeho komfort. Už nebude nutné vyrazit se třemi taškami, ale bude stačit jediná,“ dodal Mana.

 • Studenti zkonstruovali samořídící vozítko, bude provádět výzkum na Antarktidě

  26. leden 2023
  Radio Wave - výchozí obrázek

  Studenti z univerzity v nizozemském Eindhovenu vymysleli a zkonstruovali speciální vozítko, které bude provádět výzkum na Antarktidě. Samořídící stroj s názvem Ice Cube je poháněn solární energií a na kontinentu bude sbírat data o tamních klimatických podmínkách.

  Jak podle serveru Euronews uvedl vedoucí týmu Polar Laurenz Edelmann, na Antarktidě dosud žádná podobná elektrická vozidla nejsou. Veškeré výzkumné projekty zde byly prováděny pouze za pomocí velkých strojů poháněných fosilními palivy. A to i přesto, že kontinent je jedním z regionů, které jsou klimatickou krizí postiženy nejvíce.

  Na začátku týmu Polar stálo šest dobrovolníků s podporou Technické univerzity v Eindhovenu, nyní na vývoji stroje pracuje 27 lidí. Většinu finančních prostředků přinesli sponzoři a výrobci dílů. Prototyp letos v lednu tým úspěšně otestoval na severu Norska. Na základě tohoto prototypu zahájí studentský tým práci na další verzi, už finální.

  Vozidlo by mělo učinit měření udržitelnějším a dostupnějším než dosavadní vědecké expedice. Na Antarktidu se však podle odhadů týmu dostane až za několik let.

 • Počet úmrtí novinářů vzrostl v roce 2022 oproti roku předchozímu téměř o polovinu

  26. leden 2023
  Kamerunského novináře Martineze Zogo nejdříve unesli a před pár dny byl nalezen mrtvý

  Vloni bylo na celém světě zabito 67 novinářů. Vyplývá to z výroční zprávy Výboru na ochranu novinářů (CPJ). Jedná se o nejvyšší počet úmrtí žurnalistů od roku 2018.

  Výbor potvrdil, že nejméně 41 novinářů a pracovníků médií zemřelo v přímé souvislosti s výkonem povolání. U dalších 26 osob působících v médiích motiv smrti vyšetřuje.

  Nejvíce životů si vyžádalo pokrývání válečného konfliktu na Ukrajině. Při něm bylo od 24. února zabito nejméně 15 žurnalistů. CPJ potvrdil, že 13 z nich zemřelo při práci v terénu, u dalších motiv úmrtí vyšetřuje.

  Nejnebezpečnější je podle výsledků pro novináře Latinská Amerika, kde bylo zavražděno 30 pracovníků médií. Třináct zemřelo v Mexiku, což je nejvyšší počet v historii za jediný rok. Ve třech případech žurnalisté zemřeli v rámci odplaty za své zpravodajství o kriminalitě a politice, motivy zbylých vražd CPJ vyšetřuje.

  Třetí nejvyšší počet zemřelých novinářů eviduje Výbor na Haiti. Zde došlo k nárůstu útoků v důsledku nepokojů vyvolaných po atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho v červenci 2021. Loni zde celkem zemřelo sedm žurnalistů.

  CPJ sleduje tři typy úmrtí novinářů v souvislosti s jejich prací: nejvíce novinářů zemře z důvodu odplaty, dále v důsledku boje nebo při přestřelce či při jiných nebezpečných úkolech. Výbor sleduje také vraždy pomocných pracovníků médií, jako jsou tlumočníci, řidiči a strážci.

 • Britští ministři chtějí zakázat prodej rajského plynu, mladí ho zneužívají jako drogu

  26. leden 2023
  rajský plyn, helium do balonků

  Ministři Velké Británie navrhují zakázat prodej a držení oxidu dusného v rámci boje proti asociálnímu chování. Látka označovaná také jako rajský plyn patří po konopí k nejčastěji užívaným drogám mezi mladými lidmi v Anglii, a to hlavně kvůli snadné dostupnosti. Informuje o tom server The Times.

  Rajský plyn by měl být podle návrhu stažen z běžného prodeje a jeho držení by mohlo být trestné. Výjimku by měli pouze ti, kteří mají k jeho držení pádný důvod, třeba kvůli výkonu povolání. Rajský plyn používají například kuchaři k chlazení nebo výrobě pokrmů. Plyn se využívá také ve zdravotnictví.

  Zákaz by podle předpokladů měl být součástí vládní strategie zaměřující se na boj s protispolečenským chováním. Ta bude zveřejněna v dubnu, legislativa by pak měla být přijata do léta, píše britský deník Guardian.

  Současné britské zákony zakazují vědomé nebo nedbalostní nabízení oxidu dusného k inhalaci. Plyn zpomaluje reakce mozku a těla, což může vyvolat euforii a smích. Mezi vedlejší účinky patří slabost nohou, závratě, zhoršená paměť a může dojít až k úmrtí z důvodu nedostatečného přívodu kyslíku do těla.