Ve vědě je potřeba být týmový hráč

5. červenec 2023

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly mikrobioložku Lucii Motlovou, která je vědeckou pracovnicí v oblasti biotechnologií. Té se zvědavě vyptávaly, jestli jsou vědci a vědkyně nerdi a zda je ve výzkumáku i třeba bžunda.

Lucie vykládala, že ještě před započetím vědeckých aktivit studovala mikrobiologii, což moderátorky úplně rozpálilo –⁠ Zuzana si vzpomněla na slova buňka a mitochondrie, což je asi jediné, co si z biologie celkově pamatuje. Lucie pak vyprávěla o svých výzkumných pracích, aniž by tomu moderátorky porozuměly.

Buchty také vyzvídaly, zda mikrobi v noci spinkají a jestli se dá ve výzkumném pracovišti hajat přes noc. Ivanku pak hlavně zajímalo, z kolika jídel je výběr ve vědecké kantýně a Zuzanu zase, zda je šťáva k obědu zadarmo. Tématem ale byla i nenaplněná láska na pracovišti.

Nebyly by to Buchty, kdyby se nedotkly úplně jiných témat co ze svého života Zuzka nazývá chráněnou dílnou, co ve vědě znamená sterilizovat hokejku, kdo se píchl do oka tchyniným jazykem a proč nejsou slimáci populární. A pak se mohlo jít konečně domů.

Pusťte si do uší a hlavně do duše Buchty a třeba si uvědomíte, že vědci jsou také lidé se svými smutky a radostmi.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.