Vědci a vizionáři včetně Hawkinga, Muska a Chomskyho varují před válkou robotů

28. červenec 2015

To, co všichni známe z kultovního akčního filmu Terminátor, může být v blízké budoucnosti hrozba. Proto se společnost Future Of Life Institut rozhodla uveřejnit otevřený dopis, ve kterém varuje před zapojením autonomní umělé inteligence do zbrojního průmyslu. Jako kalašnikovy budoucnosti signatáři označují ty zbraně, které bez lidského přičinění zaměří a zlikvidují cíl. Vývojáři zbraní argumentují, že umělá inteligence naopak na bitevním poli sníží počet zbytečných obětí.Odborníci označují plně automatické zbraně za třetí milník ve zbrojení – a to po střelném prachu a atomové bombě. Nejenže hrozí rozpoutání nového kola masivního zbrojení, ale další riziko představují (na rozdíl od atomových zbraní) poměrně nízké náklady a jejich vysoká zneužitelnost.Pod otevřený dopis se už podepsaly významné osobnosti napříč všemi vědeckými obory včetně Elona Muska a Stephena Hawkinga. Oba muži v umělé inteligenci vidí největší existenční hrozbu pro přežití lidské rasy.

autor: Karolína Tomašková
Spustit audio
 • Číňan pašoval v kalhotách stovku živých hadů. Celníci ho chytili

  17. červenec 2024
  letiště, lidé, kontrola, bezpečnost

  Víc než sto živých hadů různých druhů se snažil propašovat cestující na trase z Hongkongu do hraničního města Šen-čen. Měl je schované v kalhotách. 

  Celníci v prohlášení uvádějí, že zabavili 104 hadů včetně užovek mléčných a užovek kukuřičných, z nichž mnohé jsou v pevninské Číně nepůvodními druhy. Při kontrole celníci našli v kapsách kalhot, které měl cestující na sobě, šest plátěných stahovacích sáčků. Ty byly zalepené páskou.O incidentu informuje The Guardian.

  „Po otevření byli v každém sáčku živí hadi nejrůznějších tvarů, velikostí a barev,“ píše celní správa. Doprovodné video pak ukázalo dva pohraničníky, jak nahlížejí do průhledných plastových pytlů naplněných svíjejícími se červenými, růžovými a bílými hady.

  Čína je jedním z největších světových center obchodu se zvířaty. Jde o velmi výnosný obchod. Čínské úřady přiznávají, že ročně se v něm protočí více než 70 miliard amerických dolarů. Nejčastěji se jedná o maso krys, hadů a netopýrů. Tyto druhy masa jsou přitom na trhu mnohdy dražší než kuřecí a vepřové. Nejde přitom jenom o prodej masa a vnitřností, ale i o byznys spojený s tradiční čínskou medicínou. Ta využívá různé části těl volně žijících zvířat.

  Divoká zvířata k čínskému jídelníčku a medicíně patří už tisíce let. Úřady ale v poslední době nezákonný obchod potlačují. Nejde jen o maso, ale také o drastický způsob, kterým lidé zvířata zabíjejí. Zákony o biologické bezpečnosti a kontrole nemocí v zemi navíc zakazují dovoz nepůvodních druhů zvířat bez povolení.

 • Těšíte se na Vánoce nebo letní dovolenou? Pak vám čas utíká rychleji, zjistili vědci

  16. červenec 2024
  Čas

  Také vám občas připadá, že čas běží neúprosně rychle? Možná je to tím, že očekáváte něco pěkného, třeba letní dovolenou nebo vánoční svátky. Vědci zjistili, že pozitivní emoce jsou spojeny s rychlejším vnímáním času a těm, kteří se na něco těší, opravdu utíká rychleji.

  Za novou studií stojí výzkumníci z Liverpool John Moores University. Jejich výsledky ukázali, že 76 % lidí ve Velké Británii připadá, že Vánoce přicházejí rok od roku rychleji, 70 % dotázaných v Iráku zase říká totéž o Ramadánu, píše britský list Independent.

  Podle vědců může očekávání události nebo termínu vytvořit pocit naléhavosti, což také způsobuje iluzi, že čas plyne rychleji. Naopak když se něčeho obáváme, třeba lékařských výsledků, čas se táhne pomalu.

  „Čekání se obvykle nepříjemně táhne. Pociťujeme při tom vysoké množství stresu a většina naší mentální kapacity je zaměřena na samotné čekání. Snažíme se od něj odvést pozornost, ale věci, kterými si běžně krátíme čas, nás nebaví. Nedostatek aktivity, stres a zaměření na plynutí času způsobuje, že se dlouho vleče,“ vysvětluje profesorka psychologie Ruth Ogden. Podle ní může plánování některých událostí nebo dovolených s předstihem člověku umožnit mít lepší kontrolu nad svým vnímáním času.

 • Teenageři v USA cítí méně podpory, než si myslí jejich rodiče, ukázala studie

  16. červenec 2024
  Teenageři

  Američtí dospívající pociťují méně podpory, než si jejich rodiče myslí. Vyplývá to z nové zprávy Národního centra pro statistiku ve zdravotnictví. Podle ní asi pouze čtvrtina teenagerů vždy dostává sociální a emoční podporu, kterou potřebují. Jejich rodiče jsou oproti tomu přesvědčeni, že se to děje téměř třikrát častěji.

  Celkově si ve výzkumu 93 % rodičů myslelo, že jejich děti dostávají vždy nebo obvykle sociální a emoční podporu, kterou potřebují. Potvrdilo to pouze asi 59 % teenagerů. Naopak 20 % teenagerů tvrdí, že cítí podporu zřídka nebo nikdy, ve srovnání s pouhými 3 % rodičů se stejným názorem.

  Podle nové studie byla deprese a úzkost téměř třikrát častější u teenagerů, kteří necítili emoční podporu, než u těch, kteří ji cítili. Provázely je také další problémy, například nekvalitní spánek, špatné zdraví a nízká životní spokojenost, píše americký server CNN.

  Odborníci zdůrazňují, že je důležité, aby dospělí s teenagery dostatečně komunikovali. Zvlášť v dnešní době digitálních technologií a sociálních sítí, kdy fyzická blízkost nemusí vždy znamenat emoční propojení. „Podpora dospívajících je jednoduchá, stačí se o ně dostatečně zajímat a být k nim empatický,“ říká psycholožka Lisa Damour.

 • Žádný livestream ani stories. Bob Dylan na svých koncertech zakázal mobily

  16. červenec 2024
  Bob Dylan

  Fanoušci Boba Dylana se na některých jeho koncertech budou muset obejít bez mobilních telefonů. Americký písničkář jejich používání zakázal na svých dvou vystoupeních v Edinburghu, kde zahraje 5. a 6. listopadu, píše britský server BBC.

  Návštěvníci Usher Hall ve skotské metropoli budou na koncertě 83letého zpěváka požádáni, aby své mobily uložili do speciálních pouzder, která se při vstupu do sálu automaticky uzamknou. Svá zařízení si z kapsičky vyndají zase po skončení vystoupení.

  „Věříme, že takto si koncert všichni lépe užijí,“ vysvětlují Dylanovi zástupci zákaz mobilů na koncertech. „Naše oči se trochu více otevřou a naše smysly jsou o něco bystřejší, když ztratíme technologickou berličku, na kterou jsme si tolik zvykli.“

  Bob Dylan je jedním z nejuznávanějších skladatelů všech dob. Vyhrál 10 cen Grammy i Nobelovu cenu za literaturu. Svou kariéru zahájil v roce 1962 singlem Mixed-Up Confusion, se kterým se ve Velké Británii ani USA neprosadil. O tři roky později se však proslavil řadou úspěšných hitů jako The Times They Are A-Changin', Subterranean Homesick Blues a Like A Rolling Stone.

 • Klimatická krize komplikuje sexuální život hmyzu. Brouci mění barvy a nemůžou najít partnery

  15. červenec 2024
  Brouci

  Klimatická krize má dalekosáhlé dopady na svět hmyzu, včetně jejich zbarvení a schopnosti se rozmnožovat. Ukazuje to nová studie publikovaná v časopise Ecology and Evolution. Podle ní může globální oteplování ztížit některým druhům hmyzu úspěšné páření.

  Jedním z příkladů, jak teplota ovlivňuje zbarvení hmyzu, je případ skákavého brouka. Temnější jedinci tohoto druhu mají v chladnějších ranních hodinách výhodu, protože se rychleji zahřejí a mohou se tak pustit do hledání partnera, zatímco světlejší jedinci teprve začínají zahřívací proces, píše britský list The Guardian.

  Zbarvení hraje roli nejen při přitahování partnerů, ale také při maskování před predátory nebo kořistí a při rozpoznávání členů stejného druhu. To vše může být změněno rostoucími teplotami. „Pokud ovlivňujeme jejich reprodukci, vážně narušujeme jejich schopnost přežít,“ říká Mariella Herberstein, behaviorální ekoložka z Macquarie University v Sydney v Austrálii, která je jednou z autorek studie.

  Michael Moore, integrativní biolog z University of Colorado Denver, zjistil, že samci vážek ztrácejí své barevné vzory křídel tam, kde je klima teplejší. Teď se Moore snaží zjistit, zda to ovlivňuje jejich schopnost najít partnera. „Jedna věc, která mi z toho vychází, je, že neexistuje univerzální pravidlo,“ říká. „Máme před sebou ještě hodně práce – tuto záhadu jsme dosud nevyřešili,“ dodal Moore.

 • Brémy zakázaly speciální gesto ve školách. Připomíná pozdrav turecké krajní pravice

  15. červenec 2024
  Turecký fotbalista Merih Demiral použil kontroverzní gesto k oslavě svého gólu proti Rakousku

  Severoněmecké město Brémy zakázalo používání „tiché lišky“ ve školách. Gesto, při kterém ruka připomíná zvíře se vztyčenýma ušima a zavřenou tlamou, dětem původně signalizovalo, že mají přestat mluvit a poslouchat učitele. Podle úřadů se ale „liška“ příliš podobá gestu turecké krajní pravice.

  Takzvaný „vlčí pozdrav“ je symbolem a identifikačním logem Šedých vlků. Tato pravicově extremistická skupina má odhadem 20 000 členů v Německu i mnoho dalších mimo něj, píše britský list The Guardian. Toto gesto nedávno vyvolalo diplomatický a sportovní spor, když ho turecký fotbalista Merih Demiral během utkání proti Rakousku na mistrovství Evropy použil k oslavě svého gólu.

  Ačkoli „vlčí pozdrav“ není v Německu zakázán, jeho používání bylo odsouzeno ministryní vnitra Nancy Faeser, která řekla, že „využívání fotbalových šampionátů jako platformy pro rasismus“ je „naprosto nepřijatelné“. Po předvolání tureckého velvyslance v Berlíně a německého velvyslance v Ankaře udělila evropská fotbalová organizace UEFA Demiralovi dvouzápasový zákaz.

  Patricia Brandt, mluvčí školského úřadu v Brémách, uvedla, že téma gesta „tichá liška“ a jeho možného zákazu bylo dlouho diskutováno, ale nyní město nemělo jinou možnost. „Politický význam tohoto gesta je naprosto neslučitelný s hodnotami města Bremen,“ řekla s tím, že i tak stále více učitelů považuje gesto za „pedagogicky zastaralé“.

  Symbol tiché lišky používají učitelné nejen v Německu, ale po celém světě, připomíná The Guardian. Gesto je známé pod různými názvy, někde existuje jako šeptající liška nebo naslouchající liška.

 • Máte dobré vychování a smýšlíte ekologicky? V Kodani dostanete kávu zdarma

  15. červenec 2024
  Dánsko, řeka, kanály, Kodaň

  Zatímco v Barceloně stříkají naštvaní místní na turisty vodu z pistolek, v Kodani chtějí návštěvníky odměňovat. Ale jen ty čistotné, ukázněné a se správnými ekologickými návyky. V rámci pilotního projektu CopenPay dostanou cizinci za některé aktivity třeba kávu zdarma.

  Benefity čekají na ty, kteří v dánské metropoli zvolí pro přepravu místo auta kolo nebo městskou hromadnou dopravu. Zapojit se mohou také například do sběru odpadků v městských parcích, píše britský server The Guardian. Jako odměnu dostanou kávu zdarma do vlastního kelímku, vychutnat si mohou také koktejl ve střešním baru nebo strávit čas v městském lyžařském areálu.

  „Místo toho, aby byl cestovní ruch zátěží pro životní prostředí, musíme zajistit jeho pozitivní proměnu,“ řekl Mikkel Aarø-Hansen z turistického sdružení Wonderful Copenhagen. Dodal, že začlenění prvků takzvané zážitkové ekonomiky také podporuje pozitivní vztahy mezi turisty a místními.

  CopenPay potrvá jako pilotní projekt do 11. srpna a teoreticky by se později mohl opakovat a rozšířit. V budoucnu by mohli být podobně odměňováni návštěvníci, kteří se do Kodaně dostanou vlakem místo letadla.

 • Mladík se vyfotil na kupoli katedrály. Za podobné kaskadérské kousky ho hledá policie

  12. červenec 2024
  Katedrála ve Florencii

  „Osoba v černé mikině s kapucí, džínách a teniskách se natáčela, jak stoupá po vnitřním schodišti florentské katedrály Santa Maria del Fiore a vylezla na Brunelleschiho kupoli, aby si pořídila selfie.“ To se píše v policejní zprávě k nedávnému incidentu. Podle florentských médií je z kaskadérského kousku, zveřejněném na Instagramu, podezřelý sedmnáctiletý mladík. O události píše také The Guardian.

  Záběry z výstupu byly zveřejněny na účtu @dedelate, který na Instagramu sleduje více než 227 000 lidí. Předpokládá se, že se mladík ukryl v katedrále před zavřením. Jeho komplic pak výstup na kupoli natočil zvenčí katedrály a zřejmě také zachytil protagonistu, jak prchá z budovy. Teenagera zatím nikdo oficiálně neidentifikoval, ale podle zpráv v italském tisku jde o sedmnáctiletého mladíka z Lombardie. Je známý už z dřívějška podobnými selfie výzvami. V květnu byl obviněn za podobný incident v milánské katedrále. Kaskadérské kousky natočil také na střeše divadla Ariston v San Remu, kde se každoročně koná hudební festival.

  „Dozvěděli jsme se o neoprávněném vstupu do Brunelleschiho kopule,“ řekl deníku La Nazione Luca Bagnoli, prezident Opery di Santa Maria del Fiore. „Florentský dóm je posvátné místo, které je zapsáno na seznamu světového dědictví. Pro některé je však bohužel také hřištěm, a to je smutné. O zbytek se postarají příslušné orgány,“ dodal.

  Fabiola Minoletti, místopředsedkyně výboru milánských obyvatel, řekla deníku Il Giorno: „Dede pokračuje ve svých činech. Proč nedokážeme tyto lidi s arogantním přístupem zkrotit? Nejenže pokaždé riskuje svůj život, ale jeho kousky by mohly inspirovat k napodobování.“

  Jeden ze sledujících Dedeho například nedávno vyzval, aby vylezl na vrchol baziliky svatého Petra ve Vatikánu.

 • Mise Titanic zmapuje vrak nejpodrobněji v historii. Snímky kamer rozliší i zrnka písku

  12. červenec 2024
  Fotograf

  Tým vědců a historiků se vydává k Titaniku. Chtějí pořídit dosud nejpodrobnější fotografický záznam vraku. Pomocí moderní technologie budou skenovat každý kout slavného parníku, aby získali nové poznatky o jeho potopení. O misi k potopenému vraku lodi píše BBC.

  Dvě robotická vozidla se ponoří na dno oceánu, aby pořídila miliony fotografií s vysokým rozlišením a vytvořila 3D model všech trosek. „Chceme si vrak prohlédnout s takovou jasností a přesností, jaké ještě nikdo nedosáhl,“ vysvětlil spoluvedoucí expedice David Gallo.

  Na světě je asi jen málo lidí, kteří by neznali příběh údajně nepotopitelného Titaniku. O jeho srážce s ledovcem a ztroskotání existuje nespočet knih, filmů a dokumentů. Ale přestože je místo vraku od jeho objevení v roce 1985 předmětem opakovaného zkoumání, stále neexistuje podrobná mapa vraku. Některé části jsou prozkoumané jen zběžně.

  Tým chce prozkoumat stav některých známých objektů, například velkého kotle, který se vysypal, když se luxusní parník rozlomil napůl. Expedice bude také hledat předměty zaznamenané při předchozích pátráních.

  „Pro mě jsou nejzajímavější věci cestujících, zejména jejich zavazadla,“ řekla Tomasina Ray, která spravuje sbírku artefaktů z Titaniku. „Právě osobní věci cestujících pomáhají dokreslit jejich příběhy,“ dodává.

  Je to už devátá návštěva společnosti RMS Titanic na místě vraku. Firma v posledních letech vyvolala kontroverze svým přáním pokusit se vyzdvihnout část rádiového zařízení Marconi, které v noci potopení vysílalo nouzové volání.

  Pro mnohé je Titanic hrobem patnácti set lidí, kteří té noci v roce 1912 zahynuli. Nikdo by se ho proto neměl dotýkat. „Chápeme to a rozumíme tomu,“ říká výzkumný pracovník společnosti James Penca. „Potápíme se k Titaniku, abychom se z něj dozvěděli co nejvíce, a jak se sluší na každé archeologické naleziště, děláme to s maximální úctou,“ dodává. Ale nechat ho na pokoji, nechat jeho pasažéry a posádku jen tak zmizet v propadlišti dějin –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ to by podle něj byla největší tragédie ze všech.