• Pojedou tramvaje po Václaváku? Většina odborníků je pro, nové linky jsou i v územním plánu

  19. duben 2018
  03110344.jpeg

  Dohady, zda znovu vpustit tramvaje na nejrušnější pražské náměstí, trvají roky. Spolek Sdružení Nového Města pražského (SNMP), který se snaží o zkvalitnění života v centru, uspořádal 16. dubna debatu Tramvaje na Václavském náměstí ano, či ne.

  Píše o tom Archiweb. Důvodem konání je hlavně přetížený provoz na současné lince ve Vodičkově a v přilehlých ulicích. Například Spálenou nyní projede až 129 tramvají za hodinu. Martin Šubrt z pražské MHD Ropid i Jan Šurovský z dopravního podniku se shodli, že zcela nutná je nová trať, která by vedla z Vinohradské kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice. Podle některých občanů by centru ulehčilo, kdyby vznikla i linka vedoucí z vrchu náměstí do jeho spodní části. Zástupci DPP a ROPIDu to potvrdili s tím, že tato trať pro ně ale nemá až takovou prioritu. Nové tratě by mohly zlepšit napojení na další části města, třeba na Letnou nebo Žižkov. Pro rozšíření tramvají se vyslovil i Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu nebo náměstkyně primátorky Petra Kolínská, uvedlo v přepisu z jednání SNMP na svém facebooku. Radní Jan Wolf ale například uvedl, že je spíše pro odlehčení dopravy a preferuje pouze variantu směrem k hlavnímu nádraží. Podle SNMP je proti rozšíření tramvajové sítě především vedení Prahy 1, jejíž zástupci z důvodu nemoci a nedostatku času na diskuzi nedorazili. „Praha 1 dlouhodobě preferuje variantu, která by vedla tramvajovou trať ulicí Washingtonovou, do Bolzanovy a následně na Senovážné náměstí. Je důležité propojit Vinohradskou třídu s Václavským náměstím, ale není potřeba vést tramvajovou trať uprostřed Václavského náměstí, která byla v roce 1980 zrušena s nástupem metra,“ uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Návrhy nových tratí jsou zaneseny ve změnách územního plánu. 25. dubna proběhne v Emauzském opatství Společné jednání ke změně územního plánu, kde se budou probírat dokonce tři návrhy na nové tratě. Připomínky ke změnám územního plánu je možné podat od 25. dubna do 25. května 2018.

 • Čítárna na kúru, přednášky v hlavní lodi. Holandské město má knihovnu v kostele z 19. století

  18. duben 2018
  Holandské město má knihovnu v kostele z 19. století

  Novoromantický holandský kostel Sint-Petruske se proměnil v knihovnu a komunitní centrum.

  Postaven byl ve městě Vught na jihu Nizozemska v roce 1885, dnes si v něm návštěvníci mohou přečíst knihu, zajít na výstavu nebo si dát kávu v téměř nezměněném prostředí. Holandská firma, která měla renovaci a proměnu na starosti, se rozhodla víceméně zachovat původní rozvržení kostela. Architekti prostor zvětšili přistavením asi 500 metrů čtverečních širokého mezaninu, který slouží k setkávání, studiu a četbě. V prostoru je možné půjčit si tisíce knih, píše web Inhabitat. Mezanin navíc pokračuje i ven z budovy a vytváří tak střechu čtyřem pavilonům připojeným ke kostelu. Poličky s knihami jsou pohyblivé, na kolejnicích je možné přesouvat je a uzpůsobit tak prostor kostela například k pořádání společenských akcí, přednášek a výstav, píše o tom webový architektonický magazín Arch Daily. Špehovat knihomoly v kostele můžete na webových kamerách knihovny Vught. Není to poprvé, co byl kostel v Holandsku využit jako knihovna. Před pěti lety se v dominikánském kostele z 15. století ve městě Zwolle otevřelo knihkupectví, doplňuje Inhabitat. V Česku se v odsvěcených kostelech čas od času pořádají kulturní události, třeba hudební festivaly. O jednom z nich jsme psali tady.

 • Motorkář ze Srebrenice pojede do Tuniska se Srbem. „Můžete přece dělat cokoliv s kýmkoliv“

  18. duben 2018
  motorka - na motorce

  Motorkáře z bosensko-hercegovinské Srebrenice na cestě do Tuniska doprovodí Srb. Dvojice chce vyjádřit nespokojenost s nenávistí a předsudky, které mezi jednotlivými národy bývalé Jugoslávie tradičně panují

  Město Srebrenica se během války v Bosně a Hercegovině v devadesátých letech stalo místem genocidy spáchané na muslimském obyvatelstvu vojsky Republiky srbské pod vedením Ratka Mladiče. „Pojedeme s vlajkami Bosny a Hercegoviny i Srbska. Naše zpráva lidem je, že můžete dělat cokoliv s kýmkoliv, a to hlavně ve sportu, umění nebo byznysu. Chceme ukázat, že není nic divného na Bosňákovi a Srbovi společně na motorce,“ řekl podle bosenského zpravodajského webu Faktor Bosňák Ahmed Ustić. Srb Pedrag Matijasević se s Ustićem poznal v Mostaru už před třinácti lety, přáteli jsou od té doby. Na společný výlet se vydají 19. dubna, píše o tom bosenská tisková agentura FENA. O tom, jak se dnes v Bosně žije mladým lidem, jsme psali tady.

 • Více než 95 % světové populace dýchá nebezpečný vzduch, zjistila studie

  18. duben 2018
  02913173.jpeg

  Více než 95 procent světové populace dýchá nebezpečný vzduch a tato zátěž doléhá nejvíce na obyvatele nejchudších států. Rozdíl mezi nejvíce a nejméně znečištěnými zeměmi se navíc zvětšuje.

  Vyplývá to ze studie Health Effects Institute. Výzkum odhaduje, že vzduchu znečištěnému nad úroveň, kterou Světová zdravotnická organizace stanovila jako zdraví bezpečnou, je vystavena převážná část světové populace. Podle těchto zjištění je tak špinavý vzduch čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí (po vysokém krevním tlaku, špatnému stravování a kouření). V rozvinutých státech se situace zlepšuje, tento problém se tak týká především rozvojových zemí, které usilují o ekonomický růst. „Jsou zde důvody pro optimismus, ačkoliv je to ještě dlouhá cesta. Zdá se, že Čína se nyní snaží postupovat agresivně, například při omezování uhlí a silnější kontrole,“ cituje web deníku The Guardian ředitele institutu Boba O’Keefeho. O zlepšení se snaží i Indie, ve které se také jedná o velmi rozšířený problém. Ten se ale netýká pouze vzduchu ve městech. V chudých zemích je to záležitost i venkova. Více než 2,6 miliardy lidí je tam ohroženo znečištěným vzduchem přímo v domovech. Může za to především spalování pevných paliv a biomasy, které se používají pro vytápění a vaření. Experti odhadují, že špatná kvalita vzduchu hrála v minulém roce roli až u 6 milionů úmrtí. Může totiž zvyšovat riziko mrtvice, infarktu, rakoviny a chronických onemocnění plic.

 • Vědcům se omylem podařilo vytvořit mutanta enzymu, který žere plast

  18. duben 2018
  Plastová láhev

  Týmu výzkumníků se podařilo vylepšit enzym dříve objevené bakterie, který umí rozložit termoplast PET.

  Svou studií navázali na přelomový objev z roku 2016, kdy vědci na jedné japonské skládce našli vůbec první bakterii, která dokázala konzumovat plastový odpad. Badatelé chtěli úpravou původního enzymu zjistit, jak se vlastně vyvinul. „Nakonec se ukázalo, že jsme neúmyslně vylepšili schopnost rozkládat odpad, což pro nás byl trochu šok. Náhoda hraje ve výzkumech často důležitou roli a v našem případě tomu nebylo jinak,“ cituje server Science Alert strukturního biologa Johna McGeehana z britské University of Portsmouth, která výzkum zaštiťovala. Zásadní novinkou je to, že uměle vylepšený enzym dokáže zahájit proces rozkladu během několika dnů, zatímco běžně to v oceánech trvá století. Vědci věří, že se jim v budoucnu podaří nastartování procesu ještě urychlit. Plast, který lidé vyhodí, je aktuálně možné recyklovat na malé matné částice, které se pak využívají k výrobě oblečení nebo koberců. Nový enzym ale naznačuje, že by mohl existovat způsob, jak průhledné plastové láhve recyklovat znovu na úplně stejně vypadající nádoby, což by mohlo ve výsledku srazit poptávku po produkci dalšího množství nového plastu. „Doufáme, že se nám povede tento enzym využít k rozkladu plastového odpadu na úplně původní složky. To by znamenalo, že bychom doslova recyklovali láhve na původní plast,“ přiblížil serveru The Guardian McGeehan. Každou minutu se na světě prodá asi jeden milion plastových láhví. Jen 14 % se daří recyklovat, zbytek končí mimo jiné v oceánech. Bakterie objevená na japonské skládce není jedinou nadějí pro lepší hospodaření s tímto typem odolného odpadu. Loni jsme psali i o zavíječi voskovém, jehož larvy jsou schopné konzumovat polyethylen.

 • Mecenáška darovala seattleskému rádiu stamiliony

  17. duben 2018
  Rádio KEXP

  Rozhlasová stanice KEXP sídlící v Seattlu dostala nedávno velkorysý dar. Mecenáška, která si přála zůstat v anonymitě pod jménem Suzanne, ale redaktoři rádia ji znali osobně, odkázala neziskové veřejné stanici v přepočtu zhruba 204 milionů korun. Jde tak o jeden z největších darů v historii amerického veřejného rozhlasového vysílání. 

  „Byla jsem v šoku a začala jsem brečet,“ popsala serveru The Seattle Times ředitelka rozvoje stanice Betsy Troutman moment, kdy jí advokát Suzanne oznámil, kolik peněz jim žena odkázala. „Suzanne se mi tak jednou, možná dvakrát zmínila, a to jen tak mezi řečí, že má s naší stanicí v rámci svého majetku nějaké plány. Já jí řekla: ‚To je úžasné, díky moc.‘ Byla ale mladá a mě nenapadlo, že by mohlo něco takového přijít tak brzy,“ doplnila Troutman. 
  Rozhlasová stanice použije peníze pro svůj další rozvoj. Část zatím uloží jako rezervu a další část se chystá dát na vzdělávací programy. „Zainvestujeme do projektů zacílených na mladé publikum, abychom v nich vzbudili zájem o hudbu, chceme podpořit začínající umělce, DJe nebo také hudební žurnalistiku. Jedním z cílů je i silnější propojení naší stanice s místními komunitami. A peníze chceme použít taky na rozvoj naší strategie, která se týká digitálního obsahu,“ uvádí se v prohlášení stanice. Podle The Seattle Times dostala stanice opravdu neobvyklý dar. Vyšší částku získalo National Public Radio od Joany Kroc. Vdova po jednom ze zakladatelů sítě rychlého občerstvení McDonald’s Rayi Krocovi věnovala NPR v přepočtu přes 4 miliardy korun.

 • Kanadští liberálové chtějí dekriminalizovat držení a užívání všech nelegálních drog

  17. duben 2018
  Drogy - kokain

  Liberální strana Kanady navrhuje dekriminalizovat držení a požívání všech nepovolených drog. Jde zatím o interní stranický návrh, který chtějí liberálové prosadit u vlády premiéra a předsedy Liberální strany Kanady Justina Trudeaua.

  Jedním z důvodů je současná opiátová krize, která kromě USA zasahuje i Kanadu. Podle odhadů kanadské Public Health Agency zemřelo loni v souvislosti s opiáty na 4 000 Kanaďanů, což je více než počet zavražděných a obětí dopravních nehod dohromady. Jak píše britský The Guardian, v provincii Britská Kolumbie se každý den předávkují průměrně asi čtyři lidé. „Jedním z hlavních problémů je, že jsme odmalička vedení k tomu, že drogy jsou špatné a že je normální posílat lidi za jejich užívání do vězení. Když se ale podíváte na studie, které se této problematice věnují, zjistíte, že to podle nich není správný přístup. Zároveň ale nemluvíme o tom, že by byly zrušeny tresty za prodej a výrobu drog,“ upozorňuje politik Liberální strany Kanady Nathaniel Erskine-Smith, který za dekriminalizaci drog bojuje od roku 2015, kdy se do dolní komory tamního parlamentu dostal. Kanada má aktuálně nakročeno k dalšímu legislativnímu opatření, které se týká drog. Jak řekl v březnu jiný liberál Mark Holland, Kanada by měla do několika měsíců legalizovat rekreační užívání marihuany. Proti této změně i proti navrhované paušální dekriminalizaci se staví kanadští konzervativci. Jsou prý ochotní využít strachu lidí, aby získali hlasy proti. Tento týden se objevila ještě další zpráva týkající se užívání drog. Britský The Guardian píše o tom, že Haag jako první nizozemské město zakázal kouření jointů v centru. Nařízení se týká okolí hlavního nádraží a velkých nákupních tříd. V hotelech, obchodech nebo třeba v místech, kde se zdržují bezdomovci, se rozdávají letáky s informacemi, že za porušení zákazu hrozí pokuty. Podle mluvčího haagské starostky Pauline Krikke si totiž místní i turisté stěžovali na hluk i silný zápach od kuřáků marihuany. V Holandsku, známém liberálním přístupem k marihuaně, je to neobvyklý krok.

  Podívejte se taky na I tvůj soused je feťák. Nový dokuseriál ukazuje opiátovou epidemii v USA.

   

 • Bitch, be humble. Kendrick Lamar je prvním v historii, kdo dostal Pulitzerovu cenu za rap

  17. duben 2018
  Kendrick Lamar

  Comptonský rapper Kendrick Lamar získal prestižní Pulitzerovu cenu za hudbu, konkrétně za loňské album. „Jde o virtuózní kolekci písní, kterou spojuje slangová autenticita a rytmická dynamika, zachycující moderní afroamerický život v jeho komplexnosti.“

  Třicetiletý Lamar není jenom prvním rapperem v historii Pulitzerových cen, které byly v roce 1943 rozšířené o hudební kategorii, ale také prvním oceněným za jiný hudební žánr, než je jazz nebo soudobá vážná hudba. Přitom jako první získal cenu za jazz Wynton Marsalis s oratoriem Blood on the Fields až v roce 1997. Lamar se tak zařadil po bok dalších laureátů Pulitzerovy ceny jako jazzový saxofonista Ornette Coleman, minimalistický skladatel Steve Reich nebo Julia Wolfe, která porotu oslovila se svým sociálně angažovaným dílem Anthracite Fields o hornické důlní oblasti v Pensylvánii. Rapové album DAMN. bylo kritikou přijaté s nadšením, rotovalo na nejvyšších pozicích ve výročních žebříčcích nejlepších desek za rok 2017 a bylo oceněné několika cenami Grammy, také v kategorii Nejlepší rapové album. Ocenění za Nejlepší desku ale akademie Grammy dala popovému zpěvákovi Bruno Marsovi. DAMN. se prodalo 3,5 milionu kusů, včetně digitálních prodejů. Kendrick Lamar byl letos slyšet také v pražské Galerii Rudolfinum v rámci výstavy Domestic Arenas

 • Coachella je mrtvá, ať žije Beychella. Volá internet po famózním vystoupení Beyoncé

  16. duben 2018
  03566583.jpeg

  Beyoncé zahájila svým opulentním výstupem festival Coachella v kalifornské poušti jako první žena tmavé pleti.

  Dvouhodinové vystoupení o sobotní noci sklízí uznání ve všech recenzích, na hudebních serverech a v internetových reakcích fanoušků. „Těžko se letos i v blízké budoucnosti dočkáme smysluplnějšího, působivějšího, přesvědčivějšího a radikálnějšího vystoupení od kteréhokoli jiného amerického umělce …, “ píše Washington Post. Pod hashtagem #Beychella se skrývá superlativ, který navrhuje přejmenovat letošní ročník festivalu po „Bey“. #BEYchella s více než dvěma miliony tweety tento víkend globálně zaplavil Twitter. Všechny nejdůležitější momenty představení si můžete projít zde. Show zahrnovala bleskový comeback Destiny‘s Child, zahostoval manžel Jay Z a sestra Solange, Beyoncé zazpívala píseň Lift Every Voice and Sing, která se považuje za černošskou hymnu a pár coverů svých hudebních hrdinů, třeba Lilac Wine od Niny Simone. Pokud byste nechtěli přijít o některá další vystoupení z festivalu Coachella, připravili si pro vás letos pořadatelé youtubový live stream tady.

 • Správa 500 let starého skotského hradu se snaží zbavit „velmi naštvaného jezevce“

  16. duben 2018
  Jezevec

  Hrad Craignethan na jihu Skotska nezažil bitvu téměř půl tisíciletí. Teď obyvatelé hradu válčí poprvé od 16. století. Nestojí proti nim obléhací stroje za hradbami, ale jezevec přímo na hradě.

  „Pokud se chystáte v nejbližších dnech na Craignethan, nepodíváte se do sklepního tunelu, jelikož ho obsadil velmi naštvaný jezevec,“ tweetoval oficiální účet hradu. Důvod jezevcova nasupení zaměstnanci hradu neuvedli. Správa hradu musí postupovat velmi opatrně nejen proto, že jezevci jsou ve Velké Británii chráněným druhem. Snaží se ho z tunelu vylákat medem a žrádlem pro kočky. „Hrad je obklopen lesy, věříme, že jezevec se asi ztratil,“ řekl pro BBC jeden ze zaměstnanců. Správa hradu je evidentně zběhlá ve starých internetových memech – ke svému tweetu připojili printscreen ze slavné odrhovačky Badger z roku 2009. Doufejme tedy, že jim do hradu nevleze i had.