• Kameraman na olympiádě místo rozhodujících minut zápasu natáčel švába. Fanoušci si stěžují

  5. srpen 2021
  šváb

  Diváci, kteří sledovali dramatickou poslední čtvrtinu zápasu v ženském pozemním hokeji mezi Argentinou a Španělskem, si stěžují na sociálních sítích. Kameraman přenosu se totiž místo rozhodujících vteřin rozhodl natáčet švába, který se objevil vedle hřiště.

  Zápas dlouho vedly Argentinky pouze s jednogólovým náskokem, když se v posledních rozhodujících pěti minutách rozhodl kameraman zaměřit na procházejícího se švába. Nedlouho poté byli proto fanoušci na sociálních sítích značně zmatení. Zápas v kvalifikační skupině B ale nakonec vyhrál argentinský tým 3:0 poté, co v posledních pěti minutách vstřelil dva rozhodující góly. O celé události informuje server Insider.

 • Ruska si pořídila medvěda jako domácího mazlíčka. Stal se hvězdou Instagramu

  5. srpen 2021
  Medvěd hnědý

  Obraz medvěda je jedním z neodmyslitelných symbolů Ruska – jeden z těch skutečných se teď ale v Rusku stává čím dál populárnějším i na Instagramu. V sibiřském Novosibirsku si totiž místní žena adoptovala živého medvěda jako svého domácího mazlíčka a jejich společné fotografie v nejrůznějších pózách teď dobývají sociální sítě.

  Mohutný medvěd Archie byl původně vychováván v cirkusu, ale ještě jako podvyživené mládě ho zachránila Maria Kirsanova z místního safari parku. Během pandemie ale park musel z finančních důvodů zavřít a Archieho se ujala novosibirská rodačka Veronika Dička. Soudě dle fotek je teď z Veroniky a Archieho neodlučitelná dvojice, přestože kompozice některých společných snímků je poměrně bizarní. Informuje o tom web Viraltrendzs.

 • Rihanna se oficiálně stala miliardářkou. Nejvíc vydělává díky kosmetice

  5. srpen 2021
  Rihanna ve spodním prádle své módní značky

  Zpěvačka Rihanna se oficiálně stala jednou z nejbohatších hudebnic na světě. S odhadovaným jměním přes 1,7 miliardy dolarů, které odhaduje časopis Forbes, je tak současně i druhou nejvíc vydělávající umělkyní na světě, hned po moderátorce Oprah Winfrey.

  Za překonání hranice miliardy dolarů (v přepočtu přes 21 miliard korun) vděčí zpěvačka vlastní značce kosmetiky, jejíž hodnotu odhaduje časopis na zhruba 1,4 miliardy korun (v přepočtu zhruba 30 miliard korun). Další výdělky třiatřicetileté barbadoské popové hvězdy pochází mimo filmového a hudebního průmyslu i z další úspěšné firmy, která vyrábí spodní prádlo.

  Server Dazed Digital úspěch její kosmetické značky spojuje i s tím, že jako jedna z prvních začala rozšiřovat nabídku make-upu v jiných než běžných odstínech pro větší různorodost kosmetických nabídek.

  Zatím ale není jasné, kdy vydá Rihanna očekávané deváté album. Poslední deska Anti vyšla v roce 2016 a podle posledních zpráv se zpěvačka nyní zaměřuje spíš na psaní kuchařky a budování vlastního byznysu.

 • Ve Švýcarsku tají ledovce. Nová aplikace by měla ukázat, jaké starobylé předměty led odhalil

  4. srpen 2021
  ledovec

  Stejně jako všude po světě i ve švýcarských Alpách tají vlivem globálního oteplování ledovce. Pod ledem se často ukrývají archeologické pozůstatky, které nám mohou více přiblížit, jak vypadal život v horách před tisíci lety.

  Led totiž dokáže uchovat v dobrém stavu i organické látky, které by se jinak rozložily. Poté co led roztaje, je třeba okamžitého zásahu archeologů, kteří nález co nejdříve zakonzervují, aby se uchoval po další léta v co nejlepším stavu. K tomu, aby byl každý předmět zaznamenán co nejrychleji, má pomoct aplikace IceWatcher. Tu vyvinul archeologický ústav švýcarského kantonu Wallis.

  Protože samotný region není schopný mapovat všechna místa, kde taje led, žádá horaly, aby si tuto aplikaci nainstalovali, a pokud narazí na nějaký předmět, aby ho vyfotili a uložili do aplikace. Ústav pak posoudí relevanci daného nálezu.

  Aplikaci teď používá pouze tento kanton. Archeolog a zaměstnanec archeologického ústavu Romain Andenmatten ale ujišťuje, že všechny nálezy hlášené mimo něj budou předávat dál. Také věří, že se aplikace časem rozšíří i do dalších oblastí. O novince informoval server The Local.

 • Vzhled influencerů tlačí lidi k plastickým operacím. Zákroky podstupují hlavně ti mladší

  4. srpen 2021
  influencer - dívka s mobilem

  Influenceři na sociálních sítích jsou často společnostmi placeni, aby propagovali jejich výrobky. Aby se produkt dobře prodával, doprovází ho často perfektní fotkou sama sebe, někdy počítačově upravenou. Prodávají tak nejenom výrobek, ale také ideál krásy. Toho ale není snadné dosáhnout, proto se mnoho fanoušků instagramových celebrit vydá cestou plastické operace. Mladší lidé dokonce chodí na operace častěji než padesátníci.

  „Všechny ženy mají v hlavě stejnou představu, jak chtějí vypadat. Také vědí, jaké zákroky podstoupily jejich vzory, aby dosáhly kýženého vzhledu,“ uvedla pro Le Monde plastická chiruržka z Paříže Christelle Santini. Vysvětluje, že některé jejich představy jsou nesplnitelné, protože jsou vytvořené podle fotek zkreslujících realitu.

  Psychoanalytička Catherine Grangeard tvrdí, že jsou mladé ženy během dospívání zranitelné a běžně se hodnotí podle toho, jak na ně pohlíží ostatní. Chtějí se tak podobat svým vzorům. Nejdříve to byly celebrity z časopisů, teď se tento fenomén rozšířil na sociální sítě.

  Ačkoliv Grangeard připouští, že mediální celebrity mají odpovědnost za ty, kteří je sledují, dodává, že nelze z influencerů udělat obětní beránky. Nejsou podle ní o nic více vinni než hvězdy jako Catherine Deneuve na červeném koberci v Cannes.

  Samy influencerky se brání výtkám, že svými plastikami dávají špatný příklad mladým. Je na ně prý kladen příliš velký tlak. „Prodělala jsem plastiky a nezakrývám to. Nikoho ale nenabádám, aby to dělal také. Je třeba o tom takto přemýšlet. Já mám ale opravdu mindráky. Zvlášť když jsem všem na očích v televizi,“ říká francouzská televizní hvězda Maeva Ghennam.

 • Lidé z autoritativních režimů mají pozitivnější postoje k politické korektnosti, zjistil výzkum

  4. srpen 2021
  ženy - protest - ženská práva - lidská práva

  Výzkumníci agentury Ipsos Mori zjistili, že obyvatelé západních demokracií jsou k politické korektnosti skeptičtější než lidé pocházející z autoritativnějších režimů. Ve svém výzkumu položili 23 tisícům respondentů ze 14 různých zemí otázku, jestli si myslí, že by někteří lidé měli být opatrnější ve vyjadřování, když mluví s někým, koho by se mohla určitá slova dotknout, nebo jestli jsou toho názoru, že se lidé moc snadno urazí.

  Vyjádřit svůj postoj měli na škále od 0 do 7, kdy 0 znamená přecitlivělost a 7 změnu způsobu vyjadřování tak, aby byli pronesené výroky citlivé k jejich příjemcům. Více než polovina respondentů ze Spojených států, z Austrálie, z Velké Británie a ze Švédska se vměstnala mezi 0 a 3. To znamená, že je podle nich široká veřejnost přecitlivělá a vše se jí dotkne. Naopak Číňané, Indové a Turci vybrali číslo od 0 do 3 pouze v pětině případů. Až 80 % respondentů z těchto zemí si myslí, že by mělo dojít k úpravám ve způsobu vyjadřování některých lidí tak, aby jejich projev bral v potaz situaci člověka, se kterým mluví.

  Vědci při hledání důvodů těchto výsledků zjistili korelaci mezi rozsahem svobody tisku a postoji respondentů. V zemích, kde je svoboda tisku omezená, jsou totiž lidé opatrnější. Musí volit slova, aby se nedostali do problémů. Proto politickou korektnost prý lépe přijímají.

  Výzkumníci se ještě respondentů ptali, jestli souhlasí s tím, že kulturní války rozdělují jejich země. S tímto tvrzením souzní nejvíce Američani a Indové. Vyjádřili se takto ve třech pětinách případů. Naopak s touto tezí nesouhlasili Japonci, z nichž viní kulturní války z rozdělení společnosti pouze desetina dotázaných. V souladu s úvodní tezí není ani většina Rusů a Němců. O novém výzkumu informoval server The Economist.

   

 • Makaky v japonské rezervaci vede poprvé v historii alfa samice

  3. srpen 2021
  makakové

  Zaměstnanci přírodní rezervace Takašijama na japonském ostrově Kjúšú jsou svědky emancipace devítileté opičí samice Jakei, která dokázala svrhnout třicetiletého alfa samce Sanču a stát se první vůdkyní 677členné skupiny makaků.

  Nejdříve Jakei zbila vlastní matku, aby se stala alfa samicí. To jí ale nestačilo. Nechtěla být pouze družkou alfa samce, toužila se stát vůdkyní skupiny. Zbila tak ještě alfa samce Sanču a tím potvrdila svoji dominanci.

  Něco takového správci rezervace za celou její sedmdesátiletou historii nezažili. Aby si potvrdili svoje domněnky, rozhodli se provést takzvaný arašídový test. Skupině dali k dispozici arašídy a pozorovali, kdo si vezme jako první. Bývalý alfa samec Sanču couvl a dal přednost samici Jakei. Potvrdil tak její nadřazenost ostatním. Podle průvodce Satošiho Kimota vyjadřuje Jakei svou dominanci a sílu chováním, které není pro samice vůbec typické. Například leze na stromy a třese s nimi nebo chodí s napřímeným ocasem.

  V rezervaci Takašijama se k dnešku nachází 1500 makaků. Jsou rozděleni do dvou skupin. Jakei vede skupinu B. Opice žijí zejména v zalesněných horách ve středu rezervace. Pohybovat se ale mohou i v jejich okolí. Do nížin sestupují pro potravu, kterou dostávají od zaměstnanců rezervace. O první vůdkyni makaků informuje server The Guardian.

   

 • Manželé si koupili dům s nezvyklými obyvateli. Ve zdech hnízdilo 450 tisíc včel

  3. srpen 2021
  včely

  Manžele Weaverovi čekalo po tom, co koupili dům v americké Pensylvánii, nepříjemné překvapení. Zjistili totiž, že s nimi bydlí ještě tři kolonie včel.

  „V inzerátu prodávajícího bylo napsáno ‚včely ve zdech‘, ale my jsme si žádných včel nevšimli. Byli jsme rádi, že jsme našli cenově přijatelný pozemek, který je zároveň blízko školy. To byl také důvod, proč jsem se na včely neptala. Nemyslela jsem si, že jde o něco důležitého. Když přišlo jaro, začaly se ale včely objevovat,“ řekla pro CNN Sara Weaver.

  Manželský pár neprovedl domovní inspekci. Pokud by tak učinil, zjistil by totiž, že má ve zdech ubytovaných 450 tisíc včel. Na pomoc si tak zavolal profesionálního včelaře Allana Lattanziho. Ten už byl v domě podruhé, neboť i předchozí majitelé si ho zavolali, aby je včel zbavil. Neměli ale dostatek peněz, aby uhradili náklady. Nejde totiž o nic levného. Weaverovi zaplatili za odstranění včel a rekonstrukci domu 12 tisíc dolarů. Během jednoho týdne odstranil Lattanzi všechny části domu, které včely obývaly. Povedlo se mu také nalézt královnu, která je k dalšímu chovu nezbytná. Včely přestěhoval do své soukromé farmy Yerkes Honey Farm.

  Ačkoliv nezvaní hosté stáli manžele nemálo peněz, v rámci Spojených států jde o pozitivní událost. Včelaři totiž ztratili mezi dubnem minulého a letošního roku 45,5 procent včelích kolonií. Na vině jsou pesticidy, klimatická změna a úbytek květin.

 • Jsem spokojená s tím, kdo jsem. Ale ne se svým tělem, svěřila se Billie Eilish

  2. srpen 2021
  Billie Eilish

  S blonďatými vlasy, se slzami v očích a zahalena v jemném pleteném svetru. Tak vypadá na přebalu svého nejnovějšího alba kalifornská zpěvačka Billie Eilish. Devatenáctiletá umělkyně se dotýká jednoho z pro ni nejintimnějších témat, vztahu ke svému tělu. Jak v rozhovoru pro Guardian uvedla, postoj společnosti k mladým ženám je i jedním z hlavních motivů její právě vydané desky Happier Than Ever.

  „I když jsi moje tělo nikdy neviděl, stejně ho soudíš. A soudíš za to mě. Proč?“ Na to se ptá Billie Eilish ve skladbě Not My Responsibility. Téměř čtyřminutová nahrávka mluveného slova, ke které vznikl i krátký film, se vypořádává s odsuzováním mladých žen společností za to, co nosí a jak se prezentují. S tím se Eilish sama potýká.

  Od dětství se svým otcem probírali otázku sebevědomí a vnitřní nejistoty se sebou samým. Mluvili o lidech, kteří si pečlivě hlídají každý svůj krok, protože vždy chtějí vypadat dobře. Sama si toho pak začala víc všímat. „Je mi z toho smutno,“ uvedla pro Guardian. „Když pořád stojíte určitým způsobem, chodíte, máte upravené vlasy. Je to taková ztráta, neustále se snažit o to, vypadat dobře. Ztráta radosti a svobody ve vašem těle.“

  Nejen tlak společnosti, ale vůbec sociálních sítích, díky kterým se zpěvačka dostala do širokého povědomí, vnímá jako faktor, proč má stejně jako mnoho jejích vrstevníků nereálném představy o svém vzhledu. Tématu se věnuje v další skladbě, OverHeated. „Týká se všech lidí, kteří propagují nedosažitelné tělesné standardy,“ říká. „Dělej si, co tě činí šťastným, to je v pohodě. Ale když tu práci na sobě popřeš a řekneš ‚jo, tohle všechno jsem získal sám, a kdybys jen trochu zabral, můžeš to mít taky‘, to mě šíleně rozčiluje. Je to špatné pro mladé ženy i muže, když tohle vidí.“

  Třebaže ona sama má s prezentací na sociálních sítích velké zkušenosti a uvědomuje si, že ne vše zde je skutečné, stejně na ni dokonalé obrazy působí. „Vidím tam lidi, kteří vypadají tak jako já nikdy. A hned se ptám, jak to, že vypadají takhle? A vlastně vím, že to, co se jeví jako skutečnost, může být jen iluze. Přesto se na to dívám a cítím se kvůli tomu špatně,“ říká. „Jsem spokojená s tím, kdo jsem, se svým životem. Ale očividně nejsem spokojená se svým tělem,“ svěřila se Billie Eilish. „Ale kdo je?“ pokládá si řečnickou otázku.

  Od negativních myšlenek ohledně vzhledu se dokáže odpoutat na jevišti. „Když vystupuji, musím se distancovat od představ, které mám o svém těle. Zejména proto, že nosím oblečení, které je oversize. Dá se v něm snadno vystupovat bez toho, abych se příliš odhalovala. Může to ale vypadat opravdu nelichotivě,“ uvedla Eilish.

  „Těla potřebujeme jenom proto, abychom přežili. Je směšné, že se o ně vůbec někdo takhle stará. Proč? Proč nám na tom záleží?“ ptá se umělkyně.

  Poslechněte si taky Dopis na rozloučenou a odmítání Xanaxu. Čím Billie Eilish pobláznila teenagery po celém světě?

 • Útulky v USA se plní koronavirovými mazlíčky, jejich majitelé se o ně nezvládají starat

  2. srpen 2021
  psí útulek

  S lepšící se epidemickou situací se mnoho lidí vrací zpět do kanceláří. Mnozí však za sebou ve svých domovech nechávají domácí zvířata, která si pořídili v posledním roce. Po změně situace však o ně nemohou pečovat, a útulky se tak plní nechtěnými „koronavirovými mazlíčky“.

  Jak informuje server Fortune, americké útulky ve městech New York a Los Angeles se již několik měsíců plní na hranice své kapacity. Největší newyorský útulek Animal Care Centers of NYC (ACC) zaznamenal za minulý měsíc již 1393 přivezených mazlíčků, to je více než dvojnásobek únorových počtů. Na podobná čísla se dostávají i zařízení na západním pobřeží. Výjimečné nejsou ani případy pytlů plných koťat na prazích podobných organizací, stalo se tak například v Dallasu.

  Třebaže se útulky snaží opuštěným zvířatům co nejvíce pomoci, jejich narůstající počty jsou pro mnohé z nich komplikací. V krajních případech se mohou zvířat zbavovat eutanazií. Ne všechna zařízení tento krok podstupují, výjimkou je ale například právě newyorský útulek ACC. Zde však kapacitní důvody nejsou rozhodující v otázce, zda zvíře bude utraceno.

  Server Hypebeast upozorňuje i na pozitivnější trend, a to na vzrůstající poptávku po organizacích, které se o mazlíčky postarají v době, kdy je jejich majitel v práci. Bohužel ne všichni si tuto službu mohou dovolit. Péči o zvířata totiž nemusí nezvládat pouze z časových důvodů. Problémem mohou být finance. Majitelé v chudších komunitách totiž během pandemie přišli o příjem, někdy i o své domovy, jaj uvádí Allison Cardona, zástupkyně organizace Los Angeles County Animal Care and Control.

  Glen Zipper, výkonný producent dokumentárních seriálů Dogs a Cat People na Netflixu, upozorňuje, že v případě pocitu, že se o zvíře nezvládáte starat, by rozhodnutí poslat ho do útulku mělo být jedním z posledních. „Dejte lidem vědět, že se o svého psa nemůžete postarat, řekněte, že je k adopci, a nechte je, aby za vámi přišli a se psem se setkali. Ujistěte se, že si vyberete někoho, kdo se o něj může zodpovědně postarat a dá pejskovi tolik lásky, kolik jste jen mohli vy,“ řekl Zipper podle agentury Reuters.