Amnesia Scanner na svém debutu kralují temným koutům rave party

Amnesia Scanner - Another Life
Amnesia Scanner - Another Life

Současní post-kluboví producenti a producentky ve snaze hledat nové zvukové kontexty často navazují na metalovou a noiseovou hudbu. Audiovizuální projekt Amnesia Scanner je brán za jednoho z nejvýraznějších představitelů této nové vlny libující si v syrovosti. Nedávno vydaný dlouhohrající debut Another Life, který dvojice začátkem října představí i u nás v rámci Lunchmeat festivalu, jeho pozici jen potvrdil.

Případ Amnesia Scanner potvrzuje staré známé pravidlo – fanoušci i média milují záhady a odtažitost. Jinými slovy: čím zajímavější hudbu děláte a čím méně informací o sobě šíříte, tím větší pozornost si získáte. Mysteriózní auru dlouho přikrmovali i oba členové finsko-německého projektu Martti Kalliala a Ville Haimala. Vydané releasy v kombinaci se syrově obskurní glitch estetikou jako by odkazovaly k existenci skrytého sci-fi světa, k jehož nalezení je potřeba rozklíčovat enigmu jménem Amnesia Scanner.

Spekulace se ale trochu vymkly z kloubů a nakonec donutily dvojici vystoupit ze stínu a uvést věci na pravou míru. „Začali jsme odosobněnost a anonymitu vnímat jako vězení, které jsme si sami kolem sebe vystavěli. Proto bylo pro nás důležité nechat to být a cítit se zase svobodně,“ přiznal Kalliala v rozhovoru pro Fader, vůbec prvním veřejném vystoupení od vzniku projektu v roce 2014, kdy se uvedli mixtapem AS LIVE [][][][][].

Silně zprocesované a všelijak zohýbané vokály patří k nejrozpoznatelnějším prvkům skladeb Amnesia Scanner a dominují i na jejich debutu Another Life. „Who cares if I fade into the chaos,“ ptá se v tracku AS Too Wrong ostrý robotický hlas, který dost možná patří umělé inteligenci s názvem Oracle. Tu Amnesia Scanner vyvinuli jako svůj zvukový trademark. Specifickým rysem desky Another Life je kombinace duem nazpívaných a Oraclem naprogramovaných vokálů. Hranice mezi člověkem a technologiemi se umazávají, nikdy si nemůžete být zcela jisti, koho zrovna slyšíte.

Ačkoli jsou Amnesia Scanner vnímáni v první řadě jako experimentální duo, nenutí se na debutovém albu Another Life za každou cenu do amorfních kompozic, kde posluchač ztrácí pojem o čase. Tucet písní na nové desce je převážně vystavěn na pravidelných strukturách popových písní. Přestože jsou písně jako titulní Another Life nebo AS Faceless citelně ovlivněny latino žánry v čele s moombathonem a neskrývají inspiraci nu-metalovými riffy z přelomu tisíciletí, přináší Amnesia Scanner novou energii do éry hybridní club music, jejíž svět stojí na pilířích utopické nostalgie.

Pokud hudební kritika označí nějaké album za futuristické, je tím zpravidla myšleno, že jeho autor předběhl dobu (což je ostatně podobně prázdná nálepka). Another Life je ale deskou nanejvýš relevantní a poplatnou své době. Amnesia Scanner nevytváří žádné dystopické vize budoucnosti. Skrze drásavě špinavou zvukovou estetiku a zapamatovatelné písně reflektují temnou euforii současného světa, v němž řveme nadšením, zatímco si pod sebou podřezáváme větev.

Hodnocení: 90 %
Amnesia Scanner – Another Life (PAN, 2018)

Co má novinka Amnesia Scanner společného s nu-metalem a noisem? Proč jsou skladby z debutu Another Life dobře rozpoznatelné během několika málo vteřin? Poslechněte si recenzi jejich debutové desky.